Kej obeležava deset godina od velikih poplava ali bez čelnika grada (FOTO, VIDEO)
Meštani Ljubić Keja u Čačku obeležili su deset godina od velikih poplava koje su zahvatile Čačak nanoseći ogromnu štetu na stambenim objektima. Oni su godišnjicu obeležili sadnjom drveća i formiranjem novog parka koji se nalazi u Ciglarskoj ulici, pored kanala za navodnjavanje. Nažalost, obeležavanju godišnjice nisu prisustvovali predstavnici grada.
Pre deset godina dobar deo Ljubić Keja našao se pod vodom, a šteta naneta stambenim objektima bila je ogromna. Sve to ponovo se dogodilo dve godine kasnije.
– Trenutno nismo bezbedniji, ali se grad dozvao pameti. Krenuo je sa pravljenjem crpne stanice i smatram da ćemo do kraja godine biti sigurni. Lokalnoj zajednici, državi Srbiji i JP „Srbija vode“ smo sugerisali da se izgradi crpna stanica. Voda iz Prijevora, Trbušana i sa Ljubić brda dolazi u jednu tačku. Kada Moravac naraste voda nema gde pa je jedino rešenje da se voda prepumpava u Moravu. To je jedino rešenje za 20.000 građana koji ovde žive – ističe Aleksandar Sretenović iz Udruženja „Poplavljeni 1965. i 2014“.
Zbog loše reakcije lokalne samouprave i države, građani ovog dela grada doneli su odluku da formiraju udruženje i nateraju nadležne da nešto učine i spreče ponovo plavljenje, u čemu su i uspeli.
– Građani bi trebali da budu udruženi, uporni jer samo tako možemo naterati neke buduće vlasti da nas razumeju, da u svojim građanima ne vide protivnike, već da razumeju probleme i da ih reše. Mi smo bili malo uporniji i nadam se rešili problem. Mesna zajednica je pomislila da smo mi njima problem, da želimo da ih sklonimo, ali kasnije su shvatili da nemamo takve ambicije. Inače, mesne zajednice služe samo za ostvarivanje ličnih potreba jer je sve centralizovano što na nivou grada, što države. Njih treba ukinuti da se ljudi ne zaluđuju da one nečemu služe“ – zaključio je član Udruženja „Poplavljeni 1965. i 2014. godine“, Aleksandar Sretenović.
Zahvaljujući aktivnostima udruženja i javna površina u Ciglarskoj ulici pored kanala, postala je reonski park za ovaj deo grada. Oni su skupili novac, kupili sadnice i posadili drveće. Skoro sve političke grupacije u gradu su prisustvovale sadnji, osim čelnika grada koji se nisu ni pojavili na obeležavanju godišnjice poplava.
– Formirali smo novu zelenu površinu u gradu, 18 sadnica smo namenili za decu ubijenu u Ribnikaru, Duboni i Orašju, a preostala četiri posvećena su čuvaru i trojici naših članova koji više nisu među nama. Poruka je da nam se tako nešto ne ponovi – rekao je Sretenović.
__________________________________________________________________