Čačanski prosvetari za generalni štrajk, konačna odluka u subotu
Posle dva štrajka sa potpunom obustavom rada u školama i neuspešnih pregovora sa Vladom, jedan od reprezentativnih sindikata obrazovanja – Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), počela je da anketira svoje članstvo želeći da čuje njihovo mišljenje o narednim koracima.
U anketi koja je prosleđena predsednicima opštinskih i gradskih organizacija, koju su nam poslali članovi ovog sindikata, članstvo treba da se izjasni za jednu od tri ponude: da se prihvati ponuda Vlade, da se potpuno obustavi rad do ispunjenja zahteva ili da se uđe u zakonski štrajk koji bi se sprovodio tako što bi časovi od ponedeljka do četvrtka trajali po 30 minuta, dok bi u petak usledila obustava rada.
Ovaj model bi se svake nedelje primenjivao u drugoj školskoj upravi.
Kako smo saznali, čačanski prosvetari većinski su doneli odluku da se stupi u totalnu obustavu rada, ali konačnu odluku Unija će doneti u subotu 19.oktobra, nakon što pristignu svi rezultati iz cele Srbije.
– Predsedništvo i Glavni odbor USPRS su stava da bi odluka o stupanju u zakonski štrajk do daljnjeg dovela do velikih materijalnih posledica u vidu umanjenja zarada (do 30 odsto). Ovaj model je Ministarstvo prosvete već primenjivalo – piše u dopisu članovima Unije.
Rukovodstvo tog sindikata ističe da je namera da se donese odluka koja je sprovodiva, efikasna i koja će imati najmanje eventualne posledice po zaposlene.
– Taj efekat da se štrajkuje po zakonu, a peti dan sa totalnom obustavom rada svake nedelje u drugom okrugu ne bi imao efekta, bio bi razuđen, ne bi bio interesantan medijima. Čačak je prepoznao da je totalna obustava rada ono na čemu treba intenzivno raditi tako da smo mi velikom većinom doneli odluku o totalnoj obustavi rada. Čekamo odluku i ostalih sindikata i mislim da čemo ipak doneti jedinstvenu odluku, nastupiti zajedno u celoj Srbiji – kaže Vesna Jerotijević iz Unije sindikata prosvetnih radnika.
Ona smatra da ponašanje vlasti i zastrašivanje nije uticalo na pojavu straha kod prosvetnih radnika.
– Znate, naša borba za bolji položaj prosvetnih radnika traje jako dugo i sve ovo je jako iscrpljujuće. Imali smo potpisani protokol iz 2015. i tada smo imali izvinjenje i zahvlanost takođe, ali to je sve. Skoro deceniju kasnije opet smo na polaznoj tački i to je ono što je iscrpljujuće, nij eobeshrabrujuće. Nadam se da će prosvetni radnici naći snage i motivacije da model štrajk akoji budemo izabralki i istrajemo – kaže Vesna Jerotijević.
Za razliku od prosvetara u Hrvatskoj i u Crnoj Gori, naši učitelji i nastavnici primaju platu manju od republičkog proseka. A da ne pričamo o Mađarskoj u kojoj plata prosvetara dostiže i do skoro 2.900 evra.
Republički prosek u Srbiji u julu ove godine iznosio je 836 evra, dok je osnovna ili početnička plata nastavnika 739 ili za skoro 100 evra niža. To su zvanični podaci koje je izneo Demostat.
______________________________________________________