Зимске активности полазника „Accessˮ програма у Библиотеци
Стипендијски програм „English Access Microscholarship Programˮ пружа основе енглеског језика, траје две године и одвија се после школских часова у неколико градова у Србији. Предавачи из Чачка са својим стипендистима један део наставних активности организују у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дисˮ.
Сарадња Библиотеке са проф. енглеског језика Иваном Крсмановић, Весном Петровић и Леном Тицом, које иначе воде овај програм у Чачку, одвија се у више сегмената, а превасходно кроз пружање услова за пријатан рад у адекватном амбијенту, коришћењу ресурса Одељења стране књиге и учешћем стипендиста у програмима везаним за ово одељење.
Полазници током наставе енглеског језика и додатних активности имају могућност да стекну увид у америчку културу и демократске вредности. У Градској библиотеци Чачак полазници ове групе, друге недеље зимског распуста, састајали су се свакога дана и вредно и креативно радили на својим задацима.
Стога је у петак, 13. јануара организована и посета младим Чачанима, тада су наиме стипендисти „Accessˮ Kраљево групе имали прилику да дођу у град на Западној Морави.
Повод окупљања била је презентација пројеката које су обе групе реализовале током Winter Intensive часова са својим наставницима, односно професорима. „Accessˮ Kраљево група коју су чинили старији основци и средњошколци је у Чачак стигла возом.
Ученици су уживали у пријатној вожњи док су уз песму разгледали живописан крајолик, а на станици су их дочекали њихови другари из Чачка. Обе групе су своје радове презентовале у Малој сали и Одељењу стране књиге чачанске Библиотеке.
Активностима су присуствовали и Драгана Обрадовић, координатор за енглески језик и студије у Америци, представница јавног дипломатског сектора Америчке амбасаде у Београду као и Миша Ришер, регионални координатор за програме енглеског језика, такође из Америчке амбасаде. Они су том прилком обишли и остала одељења и фондове Градске библиотеке.
_______________________________________________________

Sve je ovo lepo ,samo ovi teen ppcinju da lice na one deb amerikance
Naježim se kad pročitam ovo: „američku kulturu i demokratske vrednosti“…
Americka ambasada sprovodi program indoktrinacije.
„да стекну увид у америчку културу и демократске вредности“
Sta ce, trenirace ih da postanu americke psihopate? Dzenderizacija? Evo, ja sad ne znam da govorim taj americki jezik u kojem se ne zna muski, zenski, srednji rod, da li gospodin gospodjica ili je u mnozini nesto neodredjeno.
Mene su ucili obican, prizemni british English, ali sam ga kasnije iskvario filmovima i sada, hteo to ili ne, koristim transatlantski engleski. Ponekad se popravim kroz BBC serije jer se tu koristi taj „pozorisni“ engleski jezik. (Svakako ne „Mucke“ ili „Red Dwarf“ u te svrhe, iako volim te serije.)
Ali niko mi nije dosadjivao sa politickom propagandom i dzender fanatizmom uz nepravilne glagole.
Ovo je bolesno i suvisno u nasem drustvu.
Ne videh da je bilo neko obavestenje na sajtu biblioteke ili drustvenim mrezama, nesto vezano za prijavu, nacinu i potrebnim uslovima za prijavljivanje.
Na salteru odeljenja psihijatrije, pod sifrom F.
Kao i za većinu programa i radionica, bilo gde, saznamo kad se završi.
Otprilike, za odredjenu skupinu i njihovu decu, a za ostale ako ima mesta.