Prof. dr Jovančićević: Požar na užičkoj deponiji je posledica javašluka i lošeg upravljanja
Požar na deponiji Duboko kod Užica je, ocenio je dr Branimir Jovančićević, profesor na beogradskom Hemijskom fakultetu i potpredsednik DS, „jedan od najvećih ekoloških akcidenata za proteklih petnaest-dvadeset godina u Srbiji“.
– To je posledica javašluka, lošeg upravljanja, odnosno izostanka kontrole emisije metana, koji nastaje mikrobiološkom razgradnjom komunalnog otpada – kazao je prof. dr Jovančičević, koji se danas bio u Užicu na štandu izborne koalicije „Užički demokratski front – dr Željko Bacotić“, koju čine DS i SRCE.
Kada je 2011. godine, dodao je dr Jovančićević, inače jedan od naših najvećih stručnjaka za zaštitu životne sredine, deponija otvorena „bili smo puni optimizma da se nešto menja u upravljanju komunalnim otpadom“.
– Tada je trebalo da usledi druga faza, koja podrazumeva kontrolu upravljanja otpadom u užičkom regionu, ali to se nije desilo i posledice toga su požar, koji je teško sanirati, i emisija zagađujućih i jako štetnih supstanci – kazao je profesor.
Istakao je da u Srbiji „ne postoji monitoring zagađujućih materija koje se oslobađaju pri akcidentima, kakav je na deponiji Duboko“.
– Merićemo čuvene PM čestice, okside azota, ugljenika i sumpora, ali nemamo razrađene metode za merenje organskih polutanata, koji se nazivaju dugotrajne zagađujuće organske supstance, među kojima su najopasniji dioksini i furani, tako da i ne znamo kakve su posledice – naveo je dr Jovančićević, inače poreklom Užičanin.
Ističe i to da su „organski polutani opasniji od PM čestica, ali nema podataka o tome koliko ih ima u vazduhu zbog požara na deponiji“.
– U uslovima sagorevanja organske supstance u komunalnom otpadu stvaraju se dioksini i furani. Oni teško migriraju u gornje delove atmosfere i ostaju u donjim slojevima, a često padaju i talože se u zemljištu i podzemnim i površinskim vodama. To je najopasnije, jer su to najtoksičnije supstance – objasnio je prof.dr Jovančićević.
Naveo je i to da su „u jednom domaćinstvu u Sevojnu stradale dve krave, jer su se otrovale“ i dodao da je to „pokazatelj štetnosti zagađujućih supstanci“.
Ocenivši da taj „ekološki akcident nije stvar politike, već pitanje zdravlja i opstanka građana Užica“, on je poručio vlasti i institucijama u Užicu da „nemaju pravo da zataškaju ovaj slučaj“.
Narodni poslanik DS-a Srđan Milivojević, koji je takođe bio na štandu koalicije DS i stranke SRCE, nazvao je „sramotnim izjave nadležnih u Užicu koji tvrde da je sve u redu, pa i kvalitet vazduha“.
Zavod za javno zdravlje: Dim i smrad od požara na užičkoj deponiji nisu ugrozili kvalitet vazduha
– Pozivam Vladu Srbije da počne da zaseda kod deponije Duboko. Zahtevam i očekujem da sve nadležne institucije urade neophodne kontrole vazduha – poručio je Milivojević.
Nosilac liste „Užički demokratski front“ (DS i SRCE) na lokalnim izborima u Užicu, dr Željko Bacotić (DS) je istakao da ta koalicija ne želi da na ekološkoj katastrofi grada prikulja političke poene, ali je poručio da je konačno vreme da stručnjaci izrade studiju o budućnosti deponije Duboko.
– Pre 11 godina imali smo projekat koji je uništen, a tiče se postojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Gorjanima od 15 miliona evra i tako, niz loših koraka nas i dovodi i do akcidenta na deponiji Duboko – kazao je dr Bacotić
Goran Radosavljević, predsednik užičkog odbora stranke SRCE, poručio je da posledice požara i zagađenja trpe svi građani Užica i da to ne sme da bude stranačko pitanje.
– Grad i građani su večni, a vlasti su prolazne – poručio je Radosavljević i dodao da je „do požara na deponiji moralo da dođe, pre ili kasnije, jer se njome loše upravljalo“.
Protest građana Na štandu koalicije DS i SRCE, na platu ispred užičke skupštine, čulo se i to da će meštani Dubokog i okolnih sela organizovati protest, jer ne prihvataju obećanja republičke i lokalne vlasti o sanaciji i modernizaciji deponije, već traže da se ona zatvori. |