Iako su preventivni pregledi uvek poželjni i neophodni, njih je obavezno raditi u zdravstvenoj ustanovi, a ne u kancelarijama stranke, u ovom slučaju vladajuće.
Ivani Jovančević preti oduzimanje licence
U prostorijama Srpske napredne stranke u naselju Ljubić kej kod Čačka, sudeći po fotografijama koje su objavili članovi ove partije, organizovani su ultrazvučni (UZ), preventivni pregledi za žene, čime je prekršen Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Zbog kršenja ovog Zakona doktorki koja je radila preglede može biti oduzeta licenca za rad.
Naime, na zvaničnom Fejsbuk profilu SNS – gradski odbor Čačak, objavljene su pre tri dana fotografije ultrazvučnih preventivnih pregleda, u stranačkim prostorijama, tik ispod slike predsednika države Aleksandra Vučića. Snimanja dojki, ali i druge preglede, kojima su se članovi SNS pohvalili, obavljala je u improvizovanoj ambulanti, na stolu, doktorka, specijalistkinja radiologije, čije je ime poznato redakciji.
U ovoj „ordinaciji“, čiji su zidovi prekriveni natpisima SNS-a, prekršen je Zakon o zdravstvenoj zaštiti, stav 2, član 160.
Ovaj Zakon, između ostalog, “zabranjuje pružanje zdravstvene zaštite od strane zdravstvenog radnika van zdravstvene ustanove”. Prema istom Zakonu ”ako zdravstveni radnik postupi u suprotnosti sa stavom 2. ovog člana, nadležna komora zdravstvenih radnika zdravstvenom radniku oduzima licencu, u skladu sa zakonom”.
Nije poznato, međutim, na koji način su pacijentkinje saznale za UZ preglede u prostorijama SNS u Ljubić keju, s obzirom da se, kako saznajemo, redovni, preventivni sistematski pregledi za žene, koji uključuju ultrazvuk, obavljaju u Domu zdravlja Čačak, kao i u Opštoj bolnici u ovom gradu.
“Ne razumem zašto su žene išle u Ljubić kej na preglede, kad kod nas postoji ultrazvučni aparat i uredno se rade sve dijagnostike. Takođe, moguće je uraditi ih i u bolnici, pa je suvišno, a i rizično raditi specijalističke preglede van ustanova”, kaže za Nova.rs jedan od lekara zaposlen u Domu zdravlja Čačak, koji je zamolio da ostane anoniman.
Inače, javnosti je dobro poznato da su pacijenti širom Srbije, pre svega u manjim, udaljenim mestima, selima, najčešće, na žalost, uskraćeni za preventivnu negu jer mamografi, ultrazvučni aparati, skeneri, magnetne rezonance, u većini domova zdravlja, pa čak i nekih opštih bolnica, ili ne postoje ili su u kvaru. Postavlja se pitanje, odakle u prostorjiama SNS-a onda ultrazvuk i šta je sledeće: magnet, skener, gama nož…, ali i po kom osnovu i sa čijim odobrenjem se medicinska oprema, namenjena specijalističim pregledima, drži i koristi u stranačkim prostorjiama.
Pacijenti dovedeni u rizik
Naime, članovi SNS-a u Čačku, umesto da obezbede medicinsku opremu za sve zdravstvene ustanove u državi, koje su deficitarne, oni su pacijente, ali i lekare, doveli kod njih u – kancelarije!
“Neobično je i nepoznato, u najmanju ruku, da se ovako osetljivi i važni pregledi obavljaju van zdravstvenih ustanova, što je i kažnjivo. Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, zdravstvena delatnost u Srbiji se mora obavljati u ustanovi koja ima uslove za to i odobrenje za preglede. Takođe pacijenti su dovedeni u rizik”, kaže za Nova.rs prof. dr Snežana Rakić, specijalistkina ginekologije i akušerstva i nekadašnja direktorka GAK Narodni front.
Međutim, osim kršenja zakona, u ovom slučaju prekršene su i norme ravnopravnosti.
“Ako nadležni organi potvrde da su specijalistički, ultrazvučni pregledi vršeni u prostorijama stranke, onda je osim zakona o zdravstvu, ugrožena i ravnopravnost pacijenata. To znači da niko ne može da preuzme pravo, niti da na bilo koji način zloupotrebi političku, rasnu, versku i ostalu pripadnost i nekoga stavi ispred ostalih, posebno kod ovako osetljivih tema kao što je zdravstvena zaštita. Ovde je tužilaštvo dužno da ispita slučaj, a Lekarska komora u obavezi da reaguje u skladu sa činjeničnim stanjem. Ako se ovaj slučaj potvrdi, to je za najstrožu kaznu, koja je oduzimanje licence”, kaže za Nova.rs prof. dr Ilija Srdanović, subspecijalista karidologije na Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, koji je na nedavnim izborima prošao kao kandidat na listi za Lekarsku komoru Srbije, a sada čeka verifikaciju mandata.
Inače, o sprovođenju nedopustivih pregleda u stranačkim prostorijama, oglasili su se i lekari Moravičkog okruga.
„Zdravstvene usluge se mogu pružati isključivo u okviru zdravstvenih ustanova ili privatne prakse koje su registrovane, licencirane i pod stalnim nadzorom zdravstvene inspekcije. Svaki drugi vid organizovanja pregleda predstavlja kršenje osnovnih principa bezbednosti pacijenata i dovodi u pitanje kvalitet i pouzdanost dobijenih nalaza”, poručuju lekari u saopštenju.
Ultrazvučni pregled dojki nije jednostavna tehnička usluga, već složen dijagnostički postupak koji, ističu oni, zahteva adekvatne uslove rada, proverenu opremu, stručno osoblje i jasno definisan sistem daljeg praćenja pacijenta.
“Sprovođenje ovakvih pregleda u neadekvatnim prostorima, bez kontrolisanih uslova, otvara rizik od pogrešne dijagnostike, propuštanja ozbiljnih oboljenja i ugrožavanja zdravlja pacijenata. Zdravlje građana ne sme biti predmet improvizacije, niti se zdravstvene usluge smeju organizovati van okvira sistema koji garantuje stručnost, bezbednost i zakonitost. Prevencija mora biti organizovana, dostupna i sprovedena u skladu sa medicinskim standardima, a ne kroz aktivnosti koje mogu dovesti u zabludu javnost i ugroziti poverenje u zdravstveni sistem“, pišu lekari Moravičkog okruga.
Inače, na naše pozive i poruke, doktorka koja je obavljala preglede nije odgovorila do objavljivanja ovog teksta, kao ni uprava Opšte bolnice Čačak, čija je ona zaposlena. Pitanja smo uputili i čačanskom odboru SNS-a, ali odgovore do objave ovog teksta nismo dobili.



































U sredu 6.5.2026.ako bude lepo vreme doktorka će vršiti preglede na Moravi, u hladovini odmah do Vrcala. Ukoliko vreme bude loše ultratzvuk će se obavljti pod tendom borčevog stadion. Prednost imaju članovi sNSa i udruženj žena iz Ježevice. Ko je ovoj Nataši dozvolio da politizuje udruženje Evgenija? Neka ide ona u stranku a neka ostavi udruženje koje je vanstranačka organizacija. Sram je bilo. Neka bude zamorče
A Lasica?Hoce li on nesto izgubiti?Dabic se hvali silnim milionima ulozenim u bolnicu,a dole nikad gore stanje!
Dabicu sve jedno,v.d.do penzije ili direktor u ostavici do penzije.obraza nikad nije imao.Uvek ga je prezime pratilo.Prepotentni lojalnosti.Fuj.
Gay Lasica da odgovara, a kad padne ova vlast, da vidimo gde ćemo sa njim
Koje udruženje, to samo na lovu i interes misle, a kriju se iza koje kakvih udruzenja, ima li šta da su uradili od ličnih sredstava za dobrobit sela i drustva u celini?!
JADNO JE SVE OVO.POZDRAVLJAM PREDHODNI KOMENTSR U SRBIJI KAKO VIDIM SVE SE MOZE.OVE LAKSE OPERACIJE TREBALE BI DA SE RADE PO KUCAMA A OVE OZBILJNIJE U KAFANAMA.IMA ALKOHOLA ZA DEZINFEKCIJU KONOBARI DA VRSE USLUGU ANESTEZIOLOGA.ZUBI DA SE VADE SA KLESTIMA IZ TORBICE CAS POSLA 5 LJUTIH I 5 PIVA I RECI AAAAA CAK I GOTOVO ZUB IZVADJEN.DOK ZA GINEKOLOSKE INTERVENCIJE IMA HAUBA OD AUTOMOBILA LEZI MLADA AJ SAD FIK I GOTOVO.JADNI SMO MI ALI NAROD JE CUDO.
Komora mora da reaguje.
Mene interesuje sa čijim ultrazvukom je radjeno, da li je on neovlašćeno iznet iz Bolnice i zloupotrebljen, ili je privatno vlasništvo doktorke?
Ako je iznet iz Bolnice, onda i Dabić i Lasica i Jovančević treba momentalno da budu suspendovani i da se pokrene krivični postupak zbog zloupotrebe položaja.
Da li ste svesni da ovo nije za šalu? Može li doktor koji je član, na primer, DSa, da odnese rentgen na nekoliko sati u prostorije stranke i da snima pluća!? Ili ginekoloski sto kod Ćalovića u stranku? Jesmo li mi normalni??
Tužba, odmah, hajde javni tužioci da vas vidim!
Pričate o pljuvanju u bunar i Branku pravniku, treba sad baš da se digne i da se pomokri!
Čist idiotizam,kojoj budali je ovo moglo pasti na pamet(ako uopšte ima pameti)
Ускоро треба очекивати да они који нису у тпј страмци,забране приступ Морави ..Све је њихово.
Oduzeti joj licencu,i osuditi zbog dovodjenja u opasnos od razmih bolesti.
Lasica,bosanac,zar te nije sramota da zene sire noge u prostorijama sekte SNS.
U PROSTORIJAMA SNS POSTOJE KAMERE I SNIMILI SU ZENE GOLE,SADA KADA IZADJE PORNIC BICE URNEBES.
OVU JOVANCEVIC I LASICU TREBA KRIVICNO GONITI.
Država je oteta od ove sekte,kako je osloboditi i vratiti narodu!
Nema nikakvih sankcija za članove SNS,pod zakon podpadaju obični ljudi.
Lale, veciti dupeuvlakac svakog rezima privatizovao mesnu zajednicu Ljubic kej uz pomocnika Sasa Kljajic, koji je jedan od dezurnih iz Cacilenda ispred Skupstine Srbije. Lale je zbog ovakvih stranackih organizacija uspeo da ostvari penziju u SC Mladost, a kazu da je po zanimanju vodoinstalater. Eno, i sada nesto navodno sredjuje na gradskom kupalistu, sa „njegove strane“
Verovatno su pojedine išle na preglede i snimanje ponosno da budu gole pored slike i natpisa sns ,bože oprosti i sakloni do čega je ova zemlja i društvo došlo do rasula do agonije da li ima gore i dalje prema dnu , verujem da su pojedine sa radošcu ushicenjem ponosom u tome učestvovale u ludilu krahu neznam koje reči upotrebiti
Unutar zvanicnih javnih kuca se rade ovakvi pregledi da musterije znaju sa kim imaju posla , e to je i stranka sns , jedna velika javna kuca i za Cacak svi znamo kakav je kurvaluk pa ih zato i pregledaju da se ne zaraze stoke a sledece je u opstinskoj kuci a i pregled ovih sto piju malo vise vijagre….stoka kratko receno
Dabicu sve jedno,v.d.do penzije ili direktor u ostavici do penzije.obraza nikad nije imao.Uvek ga je prezime pratilo.Prepotentni lojalnosti.Fuj.
Ne bih ja dirala ove u belim mantilima, nego one opajdare sto su tamo isle.