Većina portala se u “pravilima korišćenja” odriče odgovornosti za oglase na svojim veb stranicama. “B92.net linkove objavljuje u dobroj nameri i ne može se smatrati odgovornim za sadržaje izvan portala”, stoji na sajtu B92.  I na sajtu agencija koje plasiraju oglase piše da nisu odgovorne za sadržaj oglasa koji se plasira putem njihovih usluga, odnosno platformi za oglašavanje.

Mada se obe strane odriču odgovornosti, milioni ljudi su bili izloženi reklamama, koje imaju za cilj da od naivnih posetilaca izvuku finansijsku dobit.

Zajedničko za obe agencije, Midas i MGID, je što se obe bave takozvanim native oglašavanjem i koriste veštačku inteligenciju za plasiranje oglasa. Ovo podrazumeva da se oglasi prilagođavaju korisnicima.

Trikovi kriminalaca koji ne planiraju da stanu sa kripto prevarama

Google pretragom ključne reči “Bitcoin Up scam” naišli smo na više veb-stranica koje detaljno opisuju mehanizam prevare i nude rešenje u vidu povraćaja novca. Pažnju je privukao identičan tekst ovih veb stranica koje obećavaju prevarenim korisnicima da će im povratiti izgubljen novac. U dnu teksta je mejl koji ne odgovara mejlu nijedne finansijske institucije niti organa zaduženog za pomaganje žrtvama internet prevara.

Ovo je još jedan od trikova kriminalaca koji nemaju nameru da stanu. Žrtva u ogromnoj želji da povrati izgubljen novac poseže za svim sredstvima, od nje se traži da plati kako bi dobila novac nazad i tako se prevara produbljuje.

Vojislav Rodić, IT stručnjak, kaže da je problem u nedostatku sumnjičavosti: “Mi imamo preveliko poverenje prema sadržaju koji dolazi sa ekrana. Nekada, u vreme šibicara, vi stanete i pogađate, a trojica oko vas su deo bande. Danas i da ima šibicara na ulici niko ne bi stao jer svi gledaju u telefone, e pa pošto su svi na telefonima, tu ćemo da vas hvatamo.“

Rodića je prekinuo iznenadni telefonski poziv. Sa druge strane bila je ljubazna prodavačica. “Mnogo pitanja postavljate, znate kako mi se zove otac, a niste mi rekli ime vaše radnje, prezime”, odgovorio je, posle čega je prodavačica prekinula vezu. “Naljutila se gospođa. Ali taj pristup ‘Alo ko je tamo?’,a ja kažem ‘Izvinite, a ko ste vi?’ Uglavnom zovu stare i usamljene ljude, zazvoni im telefon posle ko zna koliko, deca žive na drugom kraju sveta, odjednom neko želi da čuje šta su vaši problemi i da sasluša. Takve prevare su ekvivalent toga u digitalnom okruženju.”, zaključio je Rodić.