Dnevnik Boška Obradovića
Tri ćerke su stigle direktno iz studentske revolucije // Proslava dva krštenja u našem porodičnom restoranu „Jelički vrt“ // Nekada sam bio gost, sada sam domaćin u kafani // Generalna blokada Srbije može biti rešenje// Čitam Kenedijeve „Uzore hrabrosti“
Petak, 18. april, Veliki petak
Kakvo je to zlo u ljudima kada smo razapeli najboljeg i najnevinijeg čoveka rođenog od žene – Isusa Hrista? Da li bismo to možda i danas ponovili kada bi nam se ukazala prilika? Da li smo na strani Sina Božijeg ili Barabe, kako je Sveti Vladika Nikolaj Velimirović nazivao razbojnika Varavu čije je puštanje na slobodu tražio narod od Pilata dok je za Gospoda Isusa Hrista režao da se razapne? To su bili demokratski izbori toga doba na kojima se narod opredelio za svoju propast. Da li i mi danas ponavljamo istu grešku? Da li glasamo za moderne Barabe, za savremene razbojnike koji su nam bliži od Istine i Pravde?
Smrt je deo života, reče moja tetka kada joj se nedavno upokojio suprug, moj tečo sa čuvenim ruskim prezimenom Nekrasov, inače svima omiljena ličnost, rodom iz Mostara, ozbiljan svetski čovek i stručnjak. Istovremeno jedan mlađi naš prijatelj i saborac iz čačanskih Dveri leži u komi u čačanskoj bolnici, a nama ostaje da se molimo za njegovo ozdravljenje. U takvim trenucima preispitujemo smisao života, lamentiramo nad prolaznošću i odlazimo ili u očajanje ili u veru. Naša vera nam govori da ovaj svet nije kraj i da rastanak sa pokojnima nije definitivan jer sledi sveopšte Vaskrsenje i ponovni susret u večnosti.
Subota, 19. april, Velika subota
Veliki dan za našu porodicu jer su nam konačno na okupu sva deca, a tri ćerke su stigle direktno iz studentske revolucije.
Popodne posvećujem pisanju autorskog teksta na tradicionalnu temu „Šta da se radi“, ovoga puta inspirisanu raskrsnicom na kojoj se nalazi studentski pokret u svojoj borbi za pravdu i ispravno funkcionisanje državnih institucija u Srbiji. Definitivno su pred izborom da li su spremni na radikalizaciju protesta, jer aktuelna vlast ni posle pet meseci ne želi da ispuni njihove zahteve, ili će svoje aktivnosti politički artikulisati kako bi smenili one koji ne žele da se sazna istina o padu nadstrešnice u Novom Sadu. Trebalo bi da je svima postalo jasno da vladajući režim nije spreman da prizna svoju direktnu umešanost u korupciju koja je dovela do tragedije i da do pune istine i odgovornosti nećemo doći dok sadašnja vlast ne padne.
Takođe, postoji opšta saglasnost da nam je potrebna prelazna vlada koja bi ispunila studentske zahteve, omogućila normalno funkcionisanje institucija i pripremila slobodne izbore. Da bismo do toga došli postoje dva puta: da generalnom blokadom Srbije na više dana ili nedelja, ako treba, pritisnemo vladajuću većinu da pristane na izbor prelazne vlade ili da tražimo vanredne izbore na kojima ćemo i u neravnopravnim uslovima pobediti ovu vlast i potom izabrati jednu takvu prelaznu vladu sa istim zadacima. Već su mladi ljudi u Srbiji preuzeli mnogo odgovornosti na sopstvena pleća jer starija generacija nije imala hrabrosti da se obračuna sa jednim izdajničkim, nedemokratskim i korumpiranim režimom. Pitanje je koliko je pošteno stavljati ih pred nove dileme i još veće odgovornosti, ali ne vidim da iko drugi trenutno ima veći autoritet u narodu niti treći način da izađemo iz sveukupne društveno-političke krize. Možda ga studenti iznedre ako im niti jedan od ova dva ne bude prihvatljiv.
Nedelja, 20. april – Vaskrs
Pre podne smo se tradicionalno porodično sabrali kod roditelja za vaskršnjom trpezom. Hvala Bogu na tri generacije Obradovića koje su na okupu. Moj otac je sa 76 godina trenutno najstariji Obradović u našoj maloj familiji iz sela Vranića kod Čačka.
Popodne već mora da se radi, jer imamo proslavu dva krštenja u našem porodičnom restoranu „Jelički vrt“. Tako je to kod privatnih preduzetnika, posebno nas kafedžija: dok drugi praznuju i odmaraju mi radimo da bismo napravili dobar provod za one druge.
Kafana je definitivno narodna skupština svoje vrste u kojoj svakodnevno zasedamo na različite teme, za razliku od republičkog parlamenta. Kafana je demokratska institucija u kojoj svako ima pravo na svoje mišljenje. Kafana je gostoprimnica koja ne deli ljude po njihovoj pripadnosti bilo kog tipa. Kafana je i banja, lečilište, mesto provoda i uživanja, trajnih uspomena i novih nadanja.
Vaskršnji ponedeljak, 21. april
Otvorili smo predivnu baštu u „Jeličkom vrtu“ koja je zaista među najlepšima u čačanskom kraju. Na samo 7-8 kilometara od centra grada odjednom ste se obreli u podnožju planine Jelice, u prirodi, okruženi zelenilom i mirom. Inače, ovaj deo Čačka Bogom je dan za seoski turizam koga, nažalost, ovde uopšte nema. Na raspolaganju su staze za pešačenje kroz šume i planine, vožnja kvadova, u blizini su arheološko nalazište „Gradina“, nekadašnje odmaralište „Zdravljak“ koje je u ruševinama, manastiri Stjenik i Trnava u kojoj je 1814. godine izbila Hadži-Prodanova buna… a samo na tri kilometra nalazi se šest kafana sa potpuno različitim i zanimljivim ponudama. Dakle, idealan spoj prirode, religije, istorije, rekreacije i gurmanluka. Samo, kao i u mnogo čemu drugom, u Čačku i Srbiji danas, nedostaje vlast sa vizijom koja ne bi narodne pare gurala u svoje džepove već ulagala u sve što je domaće: od obrazovanja i privrede, preko kulture i turizma, do zaštite životne sredine i rekreativnog sporta.
Vaskršnji utorak, 22. april
Godinama sam ustajao u pet, a sada često ležem da spavam tek u ranim jutarnjim satima. Nekada sam bio gost, sada sam domaćin u kafani i sada znam kako kafana funkcioniše iznutra. Zato mnogo više cenim ono što rade kuvari, konobari i ostalo ugostiteljsko osoblje, jer direktno vidim njihov ozbiljan rad i trud kako bi gosti uživali na najvišem mogućem nivou. Takođe, živim sve muke savremenog srpskog preduzetnika koji je nevidljiv za državu sem kada treba da plati porez. Na srpskoj političkoj sceni definitivno nedostaje Pokret srpskog privrednika i poljoprivrednika koji bi govorio u njihovo ime i štitio njihove, domaće ekonomske interese, a njegov centar mora biti Šumadija i zapadna Srbija kao državotvorni stožer Srpstva.
Jer, kako objasniti činjenicu da se Šumadija i zapadna Srbija decenijama ništa ne pitaju u Beogradu, da danas iz ovih krajeva Srbije nemate niti jednog ministra, a mnoge manje opštine nemaju ni narodnog poslanika iz svog mesta. Zato mora da se menja i izborni sistem u Srbiji, kako bismo došli do ravnopravne geografske zastupljenosti, a ne da nam kao u nekoliko poslednjih skupštinskih saziva pola narodnih poslanika dolazi iz Beograda i Novog Sada. To je tema na kojoj sam odbranio master rad na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu i koju su Dveri – kao i kompletan korpus tema oko decentralizacije – već pokrenule, ali koja nikako da dođe na dnevni red.
Sreda, 23. april
Pored zaista bogate ponude čačanskih rakija, domaćeg piva i vina, nekoliko specijaliteta kuće po kojima smo jedinstveni, „Jelički vrt“ je postao prepoznatljiv po zanimljivim kafanskim muzičkim večerima svake srede, petka i subote. Sve je počelo na Bogojavljensku noć ove godine kada smo organizovali prvo tematsko veče posvećeno Đorđu Balaševiću, a potom su se nizale večeri pesama Tome i Džeja, Miroslava, Cuneta i Tozovca, Zdravka Čolića i Željka Samardžića, Bore Đorđevića i ex-JU hitova… Pravili smo tokom zimskih meseci Rakijsko, Pivsko i Vinsko veče, uparivali hranu i vino, organizovali Veče muzike za ples i brojne druge događaje. Za uživanje u muzici uživo, najčešće „na uvce“, zaduženi su najbolji čačanski kafanski orkestri: Imam jednu želju, Ponoćna priča, Trio mister, Stari grad…
Četvrtak, 24. april
Čitam Kenedijeve „Uzore hrabrosti“, priče o američkim senatorima koji su bili spremni da zbog principa žrtvuju političku karijeru. Za ovu knjigu je Džon F. Kenedi 1957. godine dobio Pulicerovu nagradu. I pitam se koliko je narodnih poslanika u Srbiji spremno da služi višim ciljevima od ličnih i stranačkih interesa, naravno na delima a ne na rečima?
Autor je preduzetnik, vlasnik restorana domaće kuhinje „Jelički vrt“ u Čačku



































Iskustveno ali škart , dugo nas je na ove plotske momente /fore radio…pomisli bi svak „ovaj čovek vredi“
Ostani Boškić u dubinama svog okeana
Dobro došao u klub vidim i ti brate imaš krštenja u kafani ,lepo …
Od srca želim da imate što više proslava krštenja ….
Drz’ se kafane. Ko te ne zna…
Jadni zavidni ljudi,čovek tako lepo piše.Pametnije je da ćutite da ne pokazujete zlobu. Imali iko da vam valja?
I on je bio poslanik isluzio visim Vucicevim ciljevima, nazdravljao sa njim uzeo kintu i otisao u kafedzije, kafane poznajem malo bolje od tebe u toj lafani dok ju je drzao Brko mnogo puta sam bio , ali zbog tvog angazmana je sada obilazim u sirokom luku.
Да има образа не би требало да узима тог дечка који лежи у коми у чачанској болници.
Zajedniči nastup sa onom „Milicom izdajnicom“ je dovoljna „referenca“ da se više ne pojavljuješ u javnosti i komentarišeš politiku.
Neko ko toliko promaši ne treba više da priča bilo šta o politici!
Čudna šuma je to …
Koga zanima šta si radio od 19 do 24 aprila …nisi nam nešto mnogo rekao
Ološi iz kojih kulja zlo,mogu da komentarišem ovo lepo rečeno
Nije mi jasno, je l’ ovo PR tekst za kafanu, analiza dnevne politike ili promisljanje o zivotu i smrti?
Sve mu je lažno, nikad od njega čovek…nije napisano u dnevniku da li se javljala drugarica Milica Zavetnica ..možda objavi memoare
Čemu ovoliko reklamiranje Boška Obradovića? Koalicijom sa Milicom se zakucao u dno.
BOŠKO,BOSKO STA TI JE TREBALO SVE OVO GLUMATANJE ŠATRO OPOZICIJE A BIO SI RADIO ZA OSKARA. DOBRO JE ŠTO SI SE NAFATIRAO I POSTAO KAFEDZIJA.SNASAO SI SE NA UŠTRB GLASAČA KOJI SU TI VEROVALI.
Ево и овај доколичар кренуо да паметније да би експлоатисали народ а цело време живео на грбачи народа.
Dobra reklama,ali Boško pošto predlažeš da treba sve da stane onda prvi zatvori i žrtvuj se godinu dana nemoj raditi!!!
Ali za to vreme treba da ti se pregledaju svi pazari i koliko si imao prihoda i plaćenog poreza pošto ti je restoran svakodnevno posećen maksimalno što i sam priznaješ tako ćemo videti koliko si pošten i čestit !!!
Evo ispita poštenja i čestitosti videćemo da li prihvataš?!
Boško nemoj više ,pokazao si se i ćuti a i dobar deo tvojih saboraca.Niste poslušali Lompara i minirali ste izbore sa zavetnicom.Kako se na ovim protestima podrške studentima ne pojavi vaš Jakovljević predvodnik malinara grupacije koja se stalno pljačka samo podršku pružiće ratari i stočari.Znači vi ste igrači ovog režima.Svaka čast prof Kerković koja vas je napustila odmah.Ko zna koliko njih je dobilo deo novca od mnogih nadstrešnica Srbije.
Taman pomislis da se pojavio neko ko moze da ujedini patriofske glasove,kad on kao placipicka u britansku ambasadu .Bio u otporu sada vraca dugove