Za prva tri meseca ove godine korisnici mobilne telefonije su najviše brojeva preneli iz mreže Telekoma Srbije.
Prenos brojeva: Najviše građana napušta Telekom
Od januara do kraja marta ukupno 39.696 brojeva mobilnih telefona u Srbiji promenilo je mrežu. Prema podacima RATEL-a najviše ih preneto iz Telekoma, a najviše ih je „stiglo“ u mrežu A1.
Kako pokazuju podaci regulatorne agencije RATEL, od januara do kraja marta kod državnog teleoperatora preneto je ukupno 14.042 broja mobilnog telefona (što može da bude isto toliko ili manje korisnika), ali je istovremeno 19.641 mobilni broj „otišao“ od državnog teleoperatora kod jednog od preostala dva: A1 ili Yettel. Kada se podvuče crta, Telekom je na kraju marta „napustilo“ ukupno 5.599 brojeva.
I Yettel je, u konačnom skoru, za tri meseca izgubio 1.186 bojeva mobilnih telefona svojih korisnika.
Kod ovog mobilnog operatora za tri meseca preneto je ukupno 8.451 broj telefona, dok je od njega otišlo 9.637, što na kraju rezultira razlikom od pomenutih minus 1.186 brojeva.
Kompanija A1 imala je veći odliv brojeva mobilnih telefona iz svoje mreže nego Yettel, ali ovaj najmlađi mobilni operator na tržištu istovremeno beleži ubedljivo najveći priliv brojeva u svoju mrežu – u A1 je tokom prva tri meseca preneto čak 17.133 broja, tako da je u konačnom skoru reč o plusu od 6.772 mobilna korisnička broja.
Poskupljenja
Kada je reč o poskupljenjima, operatori nisu podizali cene paketa mobilnih usluga.
Ali su pojedini najavili veće cene TV i internet paketa.
Yettel je na svom sajtu objavio da od 1. jula uvećava cene tarifnih paketa fiksnih usluga (internet, televizija i fiksna telefonija) za 300 dinara sa PDV-om.
„Cene Yettel mobilnih usluga ostaju nepromenjene“, istakao je Yettel.
Kompanija je poslovnu odluku obrazložila makroekonomskim kretanjem na tržištu, značajnim povećanjem troškova poslovanja, poput porasta cene električne energije, goriva i ostalih troškova.
U aprilu je Danas pisao da su pojedini korisnici Telekoma Srbija dobili poruke sledeće sadržine: „Obaveštavamo vas da će od aprila 2026. godine važiti paketi iz aktuelne komercijalne ponude, koji vam donose unapređenu TV platformu i internet konekciju u najboljoj mreži. Ovom promenom zagarantovana su vam prava u skladu sa članom 131. Zakona o elektronskim komunikacijama“…
S obzirom da je na sajtu Mts-a i dalje za BOX pakete aktuelan cenovnik iz decembra 2025. pretpostavlja se da je reč o usklađivanju cena za postojeće korisnike Telekoma kojima je istekao promotivni period sa popustima…
Broj korisnika
U Srbiji je od 1. jula 2011. godine dostupna mogućnost prenosa broja u mobilnim mrežama. Do kraja 2024. godine, prema podacima RATEL-a, izvršeno je oko 1,4 miliona prenosa brojeva iz mobilne mreže jednog u mobilnu mrežu drugog pružaoca usluge.
Godišnji podaci RATEL-a za 2025. još nisu objavljeni.
Kada je reč o broju korisnika, prema poslednjim dostupnim kvartalnim podacima za poslednje tromesečje 2025, tokom oktorbra, novembra i decembra oko 7,915 miliona aktivnih korisnika usluga mobilne mreže ostvarilo je oko 5,49 milijardi minuta razgovora u domaćem i međunarodnom saobraćaju i poslalo oko 1,02 milijarde SMS poruka.
„Tokom četvrtog kvartala 2025. godine mobilni korisnik je u proseku dnevno razgovarao oko 7,6 minuta i slao 1,4 SMS poruku. Na tržištu usluga mobilne mreže je u četvrtom kvartalu 2025. godine prisutan pad broja aktivnih korisnika“, naveo je RATEL.
Kada je reč o učešću ova tri mobilna operatora u ukupnom broju korisnika primetne su veće razlike kod pripejd korisnika – gde prednjači Telekom sa 46,43 odsto učešća, dok Yettel ima udeo od 28,7 odsto, a A1 24,84 odsto u ukupnom broju pripejd korisnika.
Kod postpejd korisnika razlike su manje: Telekom ima udeo od 39,11 odsto, Yettel 34,05 odsto, a A1 26,84 odsto.




































Sto se tice korisnika paketa televizije i interneta, izgubili su korisnike i MTS i Yettel sa SBB-om..Uglavnom ljudui prelaze u A1 jer trenutno nude najbolje uslove, a ovi drugi nikakve i poskupljuju svaki cas–
Jetel je ubedljivo najgora mreza!Pokrivenost nula.Malo dalje od grada i dometa nema nigde.
Prešao sam iz Yetela u A1 za optiku i TV, znatno su jeftiniji a ovi iz Yetela gube kontakt sa realnošću.
Pa da razlog poskupljenja goriva kao da mreža troši goriva ,i šta sad gorivo pojeftinilo znaci treba da smanje cene.
Pa da razlog poskupljenja goriva kao da mreža troši goriva ,i šta sad gorivo pojeftinilo znaci treba da smanje cene.