Ekološki aktivisti traže smenu direktora deponije Duboko Milana Nenadića
Zbog izlivanja otpadnih voda sa deponije Duboko u Turski potok, a potom u reku Lužnicu, udruženje „Da (NE) dišemo Duboko“ zahteva hitnu smenu Milana Nenadića, v. d. direktora JP RCU Duboko.

Foto: Da ne dišemo Duboko
U petak, 17. januara, nakon pucanja balona u laguni, otpadne vode su završile u Turski potok, zatim u reku Lužnici, što su članovi udruženja dokumentovali, alarmirali javnost i pozvali nadležne organe da reaguju.
U trenutku izlivanja otpadnih voda, kako navode u udruženju „niko od zaposlenih nije bio na deponiji, niti je kontrolisao objekat koji je „ekološka bomba“ nad glavama 70.000 Užičana“.
– Smatramo da v. d. direktora JKP Duboko Milan Nenadić nije sposoban za obavljanje navedene funkcije i tražimo njegovo hitno razrešenje – navodi se u zahtevu upućenom gradskoj upravi Užica.

Milan Nenadić Foto: Udruženje Da ne dišemo Duboko
Dodaje se da je, „osim što je direktno odgovoran za izlivanje toksičnih materija u rečni tok, izvršio niz nepravilnosti – od puštanja u rad mobilnog postrojenja za preradu otpadnih voda bez gradjevinske dozvole, zabrane sudskim veštacima da u njega uđu, nesavesnog upravljanja državnom imovinom, skidanja obeležja firme JKP Duboko sa službenog vozila zbog, verovatno, korišćenja istog u privatne svrhe, kao i još mnoge druge stvari koje prate njegov „rad“.
Navodi se da se „za kratko vreme, od kada je Nenadić v. d. direktora, iz dana u dan, pojavljuju nove nepravilnosti, u već nepravilnom sistemu“.

Foto: Da ne dišemo Duboko
– Tražimo da gradska uprava, po hitnom postupku, u roku od 24 sata, razreši Milana Nenadića. U protivnom, pristupićemo radikalnijim metodama, s obzirom na to da je naš grad direktno ugrožen zbog bahatosti jednog čoveka – poručuju iz udruženja.
Od gradske uprave se traži da se javno oglasi sa planom i rokom za početak sanacije i rekultivacije koju, kao jedino ispravno rešenje, hitno zahteva deponija Duboko, jer se time „ubuduće mogu srečiti akcidenti, ekocidi i ugrožavanje javnog zdravlja građana Užica“.
Oglasilo se Ministarstvo
Ministarstvo zaštite životne sredine je, 18. januara, saopštilo je da je „tokom cele noći, bez prekida, saniran kvar nastao usled pucanja zaštitnog balona u sabirnom šahtu lagune na Turskom potoku“.
– Na toj lokaciji, kod deponije Duboko, došlo je do izlivanja procednih voda, ali zahvaljujući brzoj i koordinisanoj reakciji, kvar je u potpunosti saniran, situacija je stavljena pod kontrolu, a postrojenje sada radi – ističu u Ministarstvu.
Istog jutra, navode „stigla je cisterna za eventualni višak vode ili koncentrat“.

Foto: Da ne dišemo Duboko
Prema informacijama dostavljenim Ministarstvu, ističe se, na toj lokaciji „često dolazi do prekida električne energije, što može izazvati akcidentne situacije, pa se radi na obezbeđivanju konstantnog snabdevanja“.
Po informaciji da je došlo do akcidenta, navode u Ministarstvu, „iste večeri su na lice mesta izašli pripadnici Grupe za suzbijanje ekološkog kriminala Policijske uprave Užice i vodna inspekcija, a obavešteno je i Osnovno javno tužilaštvo u Užicu“.
– Ministarstvo će nastaviti da prati situaciju i obaveštava javnost o daljem razvoju događaja – navodi se u saopštenju.
Bahatost i neodgovornost
Jovan Topalović, predsednik udruženja „Da (NE) dišemo Duboko“ ocenjuje za Ozon press da je novo izlivanje deponijskih voda u vodotokove „dokaz o neodgovornosti i bahatosti uprave JKP Duboko, kao i o izostanku reakcije nadležnih, koji su intervenisali nakon nekoliko sati, tek kada su ih pozvali aktivisti tog udruženja“.

Jovan Topalović Foto: Da ne dišemo Duboko
– To je najveća ekološka katastrofa posle požara u maju 2024. godine, jer su otrovna voda i mulj deset sati cureli u reku i za to tražimo odgovornost. Tražimo da se Milan Nenadić smeni sa funkcije v.d. direktora, u roku od 24 časa, jer je nepoštovanje zakona dovelo do ekološke katastrofe – naveo je za naš portal Topalović.
Nakon saznanja o izlivanju deponijskih ocednih voda, objašnjava naš sagovornik, aktivisti su se okupili nedaleko od deponije i pozvali policiju i komunalnu policiju, jer nisu želeli da budu optuženi da su nezakonito ušli u dvorište deponije, pošto je nazaposlenima ulazak zabranjen.
Kad su stigli policajci, dodaje, aktivisti su ušli sa njima i „nisu zatekli nikoga iz obezbeđenja deponije“, te da je na deponiji „bio samo jedan vozač kamiona“.
Aktvisti su tražili da dođu tužilac, inspektor za vode i policijski inspektor za ekološki krimnal koji su, kako ističe Topalović, došli nakon jednog sata.
– Inspektor za ekološki kriminal u Policijskoj upravi Užice Milomir Savković prvo je dozvolio da dva naša predstavnika uđu u dvorište deponije ali je, nakon jednog telefonskog poziva, to odbio. Čudno se ponašao, pa smo tražili njegovo alko-testiranje, što je on odbio – opisuje Topalović šta se sve dešavalo u petak uveče.
Zamenik gradonačelnice napao aktiviste
To udruženje, ističe Topalović traži i ostavku Rajka Radosavljevića, zamenika gradonačelnice Užica, „zbog varvarskog ponašanja pri pokušaju da uđe dvorište deponije i fizičkog napada na dvojicu aktivista tog udruženja“, za koje navodi „da su zadobili povrede“.
Dok je trajala rasprava sa inspektorima, Radosavljević (SNS) je, kaže, stigao u „dačiji“ i „autom pokušao da prođe kroz kapiju deponije, ali članovi udruženja mu to nisu dozvolili“.

Foto: Da ne dišemo Duboko
– On je izašao iz auta, burno je negodovao i pitao zašto ne može da prođe, kad je on zamenik gradonačečlnice. Rekli smo mu da ako ne možemo mi, kao građani Užica i svedoci, zašto bi on to mogao. On je negodovao i zaleteo se u masu. Prlikom guranja, sapleo je jednog našeg aktivistu koji je pao i povredio skočni zglob, a drugog je udario laktom u leđa. Povređen su prevezeni kolima hitne pomoći u užičku bolnicu, a policija nije intervenisala, niti je saslušala Radosavljevića – svedoči Topalović.
Naš portal je pokušao da uzme izjavu od Rajka Radosavljevića, ali on se nije javljao na pozive i poruke.
______________________________________________________






































Strasne povrede.Ko su i ko im daje za pravo da blkiraju ulaz.
Isti onaj ko je pustio zagadenu vodu u Turski potok.
Za tebe tri sendvica
Svakako smeniti ovog novog, pravi direktor preduye’a je g-a Tanja a uzgrad ona je i naredila da se pusti zagađena voda u Turski potok. Ovaj novi nezna ni štaje laguna.