Obeležena godišnjica Bitke na Kadinjači
Državnom ceremonijom na Spomen-obeležju Kadinjača, 14 kilometara od Užica, obeležena je 83. godišnjica Bitke na Kadinjači u Drugom svetskom ratu.
U bici protiv nadmoćne nemačke vojske, 29. novembra 1941. godine, poginuli su borci Radničkog bataljona koji je, zajedno sa drugim partizanskim odredima, štitio odstupnicu Vrhovnom štabu partizanskih jedinica na čelu sa Josipom Brozom Titom koji se povlačio iz Užica.
Bitka na Kadinjači je označila i kraj Užičke repubublike koja je, od 24. septembra 1941. godine, bila jedina slobodna teritorija u tadašnjoj okupiranoj Evropi.
Komemoraciju su, uz prigodan program, organizovali Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Grad Užice i Narodni muzej Užice, a parastos su služili sveštenici SPC.
U prisustvu potomaka nastradalih, užičkih gimnazijalaca i drugih građana, vence su na Spomen-obeležje položili predstavnici Vlade Srbije, Ministarstva odbrane, Grada Užica, SUBNOR-a i drugi.
Zoran Antić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka pitanja, poručio je da je „podvig Radičkog bataljona neodvojivi deo slavne slobodarske istorije srpskog naroda“ i da je Kadinjača „svedočnstvo o epskom herojstvu Užičana i Zlatiboraca“.
– Koliko god to zvučalo paradoksalno, veliki narodi i njegovi mitovi često se ne rađaju u pobedama, jer one mogu biti posledica slučaja ili ratne sreće, već i u porazima i to onim porazima kojima je grupa ljudi, u ime višeg cilja, svesno pristala na najveću od svih žrtava, da položi život – rekao je, između ostalog, Antić.
Zamenik gradonačelnice Užica Rajko Radosavljević je poručio da „žrtva heroja Kadinjače našoj generaciji i generacijama koje dolaze treba da bude motiv i vodič kako se brani i čuva svoj grad i svoja država“.
Predsednik užičkog SUBNR-a Milić Vukić je ocenio da je na Kadinjači „ispisana jedna od najsvetlijih stranica srpske istorije“.
– Borci Radničkog partizanskog bataljona, Orašačke i Posavske čete u borbi sa nadmoćnijom 342. nemačkom pešadijskom divizijom položili su svoje živote za ideale slobode i pravde – ocenio je Vukić i naveo da „njihov podvig nije bio samo vojnički čin, već čin duboke ljubavi prema svom narodu i zavičaju“.
______________________________________________________________
Radnicki bataljon nije imao nijednog pravog pesadijskog oficira, pa je svo ljudstvo bilo postavljeno u jednu liniju, bez pokrivanja dubine terena. Nemci su lako prosli tu liniju a partizani su izginuli braneci vrhovnog koji je bezao koliko ga noge nose.
Zbog cega parastos? Komunisti su izmedju ostalih, cesto ubijali svestenike, i tokom rata i posle rata.
Цела „битка“ је трајала пола сата и Немци је рачунају као „сукоб у покрету“. Раднички батаљон, састављен у главном од калфи и шегрта, је једноставно речено – масакриран. Немци су имали једног погинулог од залуталог метка и једног рањеног, коме је сломила ногу кобила која се ритнула због велике пуцњаве.
Нису ти несрећници ни стигли да бране Врховног, јер су тада Немци већ из другог правца (косјерићког) ушли у Ужице. То се десило зато (и) што је Коча Поповић са својом јединицом побегао испред непријатеља.
За Тита се после тога, по сведочењу нар.хер. Гојка Николиша два дана није знало где је. Срећа наша те је одлично познавао терен од раније, те се по беспућима некако добацио до Виле Рибникар где је нашим народним херојима било договорено зборно место после паничне бежаније под паролом „Спасавај се ко може!“.
Rezervista, ne kaki.
Ne razumes ti to grebo ti pas malter.
Rezervisto,svaka ti čast.
Istina je da je tvoj IQ malo prebacio preko 50
u ovom slavnom cinu poginuo je ceo radnicki bataljon sa nase strane….. i jedan nemac sa njihove strane……prica istorija
mislim da nije ni nemac ubijen, vec samo ranjen……pise u istoriji
Potpuno je u pravu „rezervista“! Izginula srpska gulija cuvajuci guzicu copavom bravaru najvecem srbozderu-srbomrscu i komunjarama Srbima koji su unistili Srbiju do te mere da jos uvek ne moze da se oporavi ! I jos omogucili (komunjare) navalu crnogoraca , bosanaca , krajisnika i ostalih unistitelja tradicionalne domacinske kraljevske Srbije !Agonija jos traje !!!
Srbine iz Metohije,pozdravljam tvoj komentar,kao kratak a mnogo rečeno.
Ovo je spomenik i pomen onih koji su se žrtvovala za Hrvata i svetskog hokštaplera Josipa Broza koji je Srbima zaveo komunistički diktaturu i satro nam seme i pleme posle rata.. Nije prstom mrdnuo sa partizanskim jedinicama dok su ustaše bestijalno klale 700.000 srpskih civila u NDH, Ovo je pomen srpskoj gluposti i naivnosti nakon 80g. tako to treba slaviti.. Niti je branjeno Užice, niti narod, već guzica kominternovskih satrapa aj zdravo
Ne zna se ko je ovde luđi, ove pogubljene komunjare u vremenu i prostoru ili sveštenici koje su isti satirali nako „oslobođenja“, obeležavaju žrtvovanje Srba za spasavanje guzice Josipa Broza i njegove bežanje.. Glup smo narod, mnogo glup
Ja potičem iz tog kraja, pa znam o čemu se radi. Ljudima koji su izginuli treba odati počast. Na žalost žrtvovani su uludo. Oni su trebali da zaustave nemce dok se vrhovni štab sa Titom ne izvuče ka Zlatiboru. Kada je bitka počela Tito je već odavno otišao iz Užica, a sama bitka je trajala jako kratko kada su se nemački tenkovi iz Bajine Bašte popeli na brdo Kadinjača. Sadašnji spomenik je Tito otvorio u jesen 1979. godine i to je bilo poslednje što je uradio pre smrti.