Subvencije za bicikle, a gde da ih vozimo?
Dok komunalni inspektori podržavaju kafiće na biciklističkoj stazi – grad deli subvencije za bicikle. Samo, gde da ih vozimo?
U centru Čačka, u pešačkoj zoni u Ulici Župana Stracimira, baštenski stolovi i stolice kafića već mesecima zauzimaju prostor namenjen biciklističkoj stazi. Iako postoje jasno definisani propisi i projektna dokumentacija, gradske službe – tačnije komunalna inspekcija – odbijaju da reaguju.
Grupa građana „Znanjem za Čačak – Goran Arsenijević“ podnela je 8. avgusta prijavu komunalnoj inspekciji, uz dokumentaciju JP „Gradac“ i fotografije koje dokazuju da su stolovi i stolice postavljeni suprotno pravilima, odnosno direktno na biciklističkoj stazi.
Umesto da postupi po zakonu, komunalna inspekcija je 13. avgusta odgovorila da “nema osnova za inspekcijski nadzor”, jer se – kako tvrde – mobilijar “ne nalazi direktno na biciklističkoj stazi, već u ravni sa stazom”.
Nije urađeno nijedno merenje. Niko se nije pozvao na važeći projekat. Ceo odgovor stigao je bez potpisa, bez imena i bez odgovornosti.
Još skandaloznije – kako tvrde zaposleni u obližnjim lokalima – sam komunalni inspektor im je rekao da je izašao na teren zbog pritiska grupe građana, a ne zbog zakonske obaveze. Dakle, institucije reaguju tek kada ih neko „pogura“, a ne kada zakon to nalaže. Da li to znači da u Čačku komunalni inspektori rade samo ono što im se dozvoli?
A gde da vozimo bicikle?
Istovremeno dok gradske službe zatvaraju oči pred bahatošću ugostitelja, grad Čačak raspisuje konkurs za subvencionisanu kupovinu 66 bicikala. Sjajno – ali gde da ih vozimo? Po biciklističkoj zoni koju su zauzeli kafići?
Subvencije za bicikle jesu dobar potez – na papiru. Ali bez infrastrukture i poštovanja propisa, one su samo još jedna maska za vlast koja ignoriše stvarne probleme građana.
Kao što svi znamo – prvo se pravi temelj, pa se zida kuća. A trenutna vlast u Čačku – krov postavlja na blato.
Poljoprivrednici čekaju, bicikli ne
Još apsurdnije – sredstva za poljoprivredne subvencije, koja su najavljena još početkom godine, i dalje nisu ni počela da se isplaćuju. Zvanično – “uskoro”. Nezvanično – zbog ogromne rupe u gradskoj kasi.
Dakle, novca ima za bicikle koje lepo izgledaju na Instagramu, ali nema za one koji hrane ovaj grad.
U Čačku je, izgleda, lakše dobiti bicikl nego pomoć ako si poljoprivrednik. Lakše je zatvoriti oči pred bahatim kafićima nego stati iza zakona. A najlakše je – glumiti da sistem funkcioniše, dok se zapravo štiti samo ono što koristi partijskoj slici, a ne građanima.
________________________________________________________






































Gorane ne moras muciti Nevenu vise da ti pise komentare podrske na portalu aj evo ja cu da bi ona odmorila malo.
“Bravo Gorane,samo napred,cepaj sns,svi te se plase zato su se i uspanicili,i sns i lazna opozicija te se boje i to znaci da nisi kupljen i da si prava stvar za nas Cacak!”
Valja li?
Hvala na podršci, dobro je da i vi vidite ko se zapravo plaši, a sad će i Nevena moći da odmori 🙂
66 bicikala za grad od 100000 stanovnika.Po kom kriterijumu će se to dodeljivati? Podićiće cene režimske prodavnice i doćiće vam na isto kad se kupe.
Pa zbog toga i sabotiraju dečka u APR-u jer se plaše.
Ali dobro je da je neko pametan došao da ih malo opameti!!
Samo napred!!
Šta drugo ocekivati od njih, treba ih svrstati na istu stranu skao i policiju
Treba lepo ukinuti setaliste od Poste pored HB-a, do Kuzeljeve, otvoriti ulicu za saobracaj, posto ionako sluzi samo za prazne staklenike.
To bi pomiglo da se guzve Malo rasterete I da se opet moze uci u center kao u svakom normalnom gradu.
Moze I onaj stari sistem kako je I bilo, preko Dana otvoreno za saobracaj, pa uvece setaliste od 20-00h.
Sta ce nam dva setalista kad je grad ionako postao usputna stanica za polutanere Koji dodju da prespavaju I u nabavku.
Posle 5 popodne nigde zive duse nema. Vikendom tek
Ovo sa biciklima je jedna od većih budalaština kojom pokušavaju da pokažu da nešto rade. Čisto pranje para iz gradske kase. Još samo da vidimo i ko će uzeti subvencije?
Subvencije će uzeti neki ĆACI
Zivim ovde 50 godina,da svaka devojcica u Ca ima trotinet i po njih 3 na istom,pa onda ja koji vozim moram da se parkiram da ne bih slucajno ubio dete nekog oca koga zabole…
Zakon,budale odvratne,kakav bre zakon u ovoj“zemlji“!!!!!
Leteci trotinet za svaku devojcicu i telefon usput!!!
Za ove matoraće što im smetaju deca što se voze predlažem vanredni lekarski pregled!!! Pa i treba da parkiraš i ideš peške!!!!
Što si vozio- vozio si!
Omladino samo napred!
Jos jedna u nizu kradja i drpanje love za naprednjake!Koliko se tale na lezecim policajcima,subvencijama za kotlove….
Хоће ли бити субвенција за Станишићку и Бежанића, ред је добију још неки бенефит из градског буџета после успешних манипулација око локалних избора прошле године у Чачку.
Pustite to mazanje ociju sa biciklama gde su besplatni udzbenici od 1.- 8.razreda
Veći problem od kafića su pešaci koji misle da je ta staza obeležena baš za njih. Kao što se vidi i na samoj priloženoj fotografiji…
Ocigledno je da biciklisticka staza treba biti pomerena da omoguci kaficima da imaju mesta za stolove i da gradjani treba da se naviknu da koriste samo pesacku zonu.
Ocigledno je da biciklisticka staza treba biti pomerena da omoguci kaficima da imaju mesta za stolove i da gradjani treba da se naviknu da koriste samo pesacku zonu.
Sta vredi da se naprave staze za bicikle kad se vozi po crlom trgu, po trotoaru a najmanje ulicom.
Uspori malo 20/08/2025 u 16:25 Odgovorite
Za ove matoraće što im smetaju deca što se voze predlažem vanredni lekarski pregled!!! Pa i treba da parkiraš i ideš peške!!!!
Što si vozio- vozio si!
Omladino samo napred!
Naravno, sutra kad se nesto desi toj deci, svi su drugi krivi sem roditelja koji su im kupili trotinete i nisu ih naucili kako, kuda i koliko se osoba vozi na istom.
A onda izgrade 50% novog bulevara bez biciklisticke staze. Sve je tako sinhronizovano, domišljeno, da se s pravom pitamo da li Čačak vode ćaciji ili lopuže ili i jedni i drugi.
Sns ekologija, smešno i žalosno. Bolje da su nabavili/obavezali brze hrane i pekare da stave filtere na odžake koji se puše maltene 24/7/365. Evo, čak i Beograd kupio 150.000 filtera i besplatno ugrađuje u Bg svima koji lože.
Pogledajte samo u centru, u zoni Pijaca koliko odžaka ispušta crni dim neprestano. Ona pekara pored pečenjare Janković kao da loži katran i gume, ubi nas celo leto. Lord pljeskavice tone ćumura sagorevanju, ne gase… Čemu zimus da se nadamo?!
Ovde se pogrešno komentariše da li je bašta kafića na biciklističkoj stazi ili nije.
Pravo pitanje je da li ovi kafići imaju odobrenje za postavljanje bašti na javnim površinama ili nemaju.
Nijedan kafić u ulici Župana Stracimira NEMA odobrenje za postavljanje bašte, a nadležnost komunalne inspekcije je upravo da vrši kontrolu da li imaju ili nemaju ovo odobrenje.
Neverovatno je da godinama u Čačku nijedan kafić nema odobrenje za postavljanje zimskih ili letnjih bašti na javnim površinama, ne plaćaju naknade gradu, a komunalna inspekcija se pravi blesava (ili nas pravi blesavima).
Šta bi sa onim postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda? Najavljuju ga pred svake izbore, ova za ekologiju je pred prošle rekla da je skoro gotovo. Šta je sa onim iznajmljivanjem bicikli, kakva je tu računica? Lopovi jedni!!!!
KRIVOKAPIĆU NAČELNIČE KOLIKO SI DOBIO PARA DA SKLONIŠ KIOSK KOJI JE PLAĆAO MESEČNO 33.000DIN.DA BI POSTAVILI BASŠTU KAFIĆA KOJA PLAĆA NULA DINARA,IMAJU LI OSTALI KIOSCI DOZVOLE NAČELNIČE?
MILUNE BAGRO IMAS LI SRAMOTE?
A subvencija 10-15.000din. Pa nema ni za pomocne tockice 🙂