Francuska je nedavno zadržala pošiljku malina iz Srbije, jer su nadležni u njoj pronašli dvostruko veću količinu kadmijuma od dozvoljene, prenosi N1 Slovenija.
Maline iz Srbije zaustavljene u Francuskoj zbog previše kadmijuma
U pošiljci malina iz Srbije za Francusku nadležni su pronašli dvostruko više kadmijuma nego što je dozvoljeno, saopštila je Evropska komisija.
Kako proizlazi iz objave na sajtu RASFF-a, sistema nadležnog za brzo obaveštavanje o hrani i stočnoj hrani, kao i o povlačenju proizvoda sa tržišta, ovakve maline predstavljaju ozbiljan rizik po zdravlje.
Kadmijum je, naime, teški metal koji se zadržava u bubrezima i jetri, a vreme njegovog izlučivanja iz organizma je izuzetno dugo, odnosno od 10 do 30 godina. Može izazvati oštećenje bubrega, a Svetska zdravstvena organizacija ga svrstava među kancerogene supstance.
RASFF je o zadržanoj pošiljci obavešten 30. aprila 2026. godine. U pošiljci je otkriveno 0,071 miligrama kadmijuma po kilogramu malina, dok je maksimalno dozvoljena količina 0,04 miligrama po kilogramu.
____________________________________________________






































Neka dodaju nikl i sijace u mraku.
Prevaranti srpski, uskoro nećete moći ni u crnju i goru da izvozite.
Pa dobro, dali smo mi uopšte kao narod normalni. Zašto se sramotimo pred celim svetom. Mislimo li mi da možemo svet zajebati. Mi smo narod prirodno blesav i pokvaren. Kad ova vest dopre da velikih svetskih lanaca i distributera neče snama niko poslovati.
To nije prvi put.
Još davne 1936 smo izvozuli pekmez od šljiva za Englesku, kad jedan naš seljak u kačicu od 2kg stavio kamen i po nejmu prelio vruć pekmez pa predao pijanom otkupljivaču. Kad su tu našu sranotu englezi otkrili, oni tu kačicu i kamen izložili u muzeju za hranu, a ispod napisali – PEKMEZ OD ŠLJIVA IZ SRBIJE! I danas danji taj muzejski eksponat se može videti a prošlo je jo malo pa 100 godina.
A ovamo u životu se ubismo u verovanju u Boga, Crkvu i Svetoga Savu i tu masno lažemo. Mene je sramota što sam Srbin!
Ubij se najbolje bi ti bilo …
E moj neprejebivi pepo.
Ja sam svoj probelm sa vama, koji kreirate ovu nakardnu politiku, davno rešio. Ja vas posmatram iz Evope i htedok se vratiti,kad steknem penizuju, da je tamo trošim, ali svatih da vi seljčki polikanti kreirate ovo stanje nepodnošljivosti. Vi današnji vučićevi politkanti ste se počeli baviti politikom još od Miloševića a Ćosić vas je odabirao i vaspitao, pod parplom BOLJE RAT NEGO PAKT i druga parola – je BOLJE GROB NEGO ROB. E živeti pod takvim sloganima može samo ubog UM. Vi ste moj jadni pepo stvoreni od nepismenih čaka i neradnih seljaka i vi ćete uništiti SRBIJU. I ja zato neću da se vraćam!?
TA MALINA JE UVEŽENA VEROVATNO IZ UKRAJINA ALI SE PAKUJE U SRBI ISPADE DA SRBIJA PROIZVODI MALINU KAD NEMA NAŠE ONDA VALJA MOLDAVSKA BELORUSKA UKRAINSKA ILI KINESKA TOSU NAJBOLJE MALINE OD NAŠE ZATO NAM I REKLAMIRAJU
Ko kontroliše po našim prodavnicama nivo otrova u malinama.
Niko ne kontrolise. Sto bi?
Jeste malina stgla iz srbije a koja je zemlja porekla
TE MALINE CE KOD NAS NA RAFOVE DA ZAVRŠI.MISLITE DA CE IH BACITI.PA NAŠE SRPSKO TRŽIŠTE NIKO NE KONTROLIŠE UVOZE IZ ALBANIJE MAKEDONIJE SVE PRSKANO ŽIVI OTROVI POTROVALU SU NAROD.PBAŠ BRIGA VLAST ZA NAS STOKU BITNO UVOZNIČKI LOBI DA SE BOGATI.STRAŠNO NEŠTO.NAROD PO BOLNICAMA OD MALIGNIH OBOLJENJA NIKAD VIŠE.RAK ŽELUDCA PAMKRETID.RAK ŽUČI TRNUTNO U EKSPANZIJI..TO TREBA U SKUPŠTINI DA SE RASPRAVLJA.POTRUŠE NAROD.KAD ISPEKCIJA IZLAZI NA PIJACU.U MARKETE.TA UZIMA UZORKE.NIKAD.STRAŠNO.OVO ŠTO RADE JE GENOCID NA SRPSKU.BACIJU.SRAM VAS BILO..NEKO TREBA DS ODGOVARA.
Bravo majstore na kometaru !!!
Sram vas bilo! Stoko! A sve vam malo. Svake godine ista tužbalica a našu decu trujete.
SRAMOTNO SA NASE STRANE PREVARANTI SELJACI
Taj kadmijum su nam francuzi izvezli pre 27.godina.
Sve je lepo napisano u komentaru,ko ume da čita i rezonuje.Svetski prvaci smo u malverzacijama.Iz milion primera koji su bili i biće.
Пре пар месеци сам био на предавању за лиценцу на агрономском факултету,да бих могао да се бавим пољопривредом,тај сертификат је неопходан.Био сам у групи са озбиљним воћарима.И они причају да се најмање прска вишња 8 пута..јабука иде до 22 пута,и остало воће,такође…Тако да приче о здравом домаћем воћу не не пију воду…Код нас се прска и воће и поврће без икакве контроле…
Bravo majstore na kometaru !!!
BRAVO OZONPRESOVCI OVO JE HRABRA I PRODUKTIVNA RASPRAVA KOJA VODI UČESNIKE DISKUSIJE NA PUT KOSTRUKCIJE NOVE POLITIČKE MISLI. AKO NASTAVITE SA OVAKO AKTUELNIM TEMAMA A U RASPRAVE SE UČLJIČE VIŠE DOBRONAMERNIH I INTELEKTUALNO ZRELIJIH GRAĐANA POČEĆE DA SE KRISTALIŠE JASNIJI IDEJNI PRAVAC ŠTA TREBA MENJATI. OKAKVOM INFORMATIVNOM NAMEROM ĆEMO KAO NAROD NAROČITO MLAĐI SAZREVATI U ODGOVORNI I ZRELU NACIJU. i ZA 10 GODINA NAM VIŠE NEĆE TREBATI STRANKE KOJE VEĆ SAD SE VIDI PROPADAJU JER NEMAJU IDEJE VAĆ SAMO INTERESE. U BUDUĆNOSTI ĆE NA IZBORIMA POBEĐIVATI IDEJE A NE LUČNI INTERESI, MITO , KORUPCIJA I MAFIJA. OVAKO NEŠTO SE U SVETU VEĆ DEŠAVA
A šta je sa uvezenim krompirom,paradajzom, jabukama, jagodama, da li neko kontroliše to, ili samo naši seljaci prskaju a ovi iz Albanije, Turske, i dr. To ne rade, sve je verovatno zdravo, jel te samo Srbi prskaju voće i povrće. Kupim paradajz na gajbu i on mesec dana traje uopšte ne truli ili retko koji. Posebno što je bez ukusa i mirisa. Verovatno zdrava hrana.
A sta mislite zašto kod nas ovoliko obolelih od raka ima???? Sve se to prodaje po marketima!
Kad sam Ja bio djak, Profesor nam je ispričao da u Danskoj, u muzeju stoji“OVAJ KAMEN JE UVEZEN IZ SRBIJE 1934 U PEKMEZU“.Tad se izvozilo u buradima.
Već sutra će osvanuti u mega marketima sa oznakom „popust 50 % „. Šta je malo kadmijuma viška, ne sme ništa da se baci.
Mi to tamanimo u velikim kolicinama vec odavno.samo to ne prolazi preko,ovde moze.ovde kontrole nema zato smo i najbolesniji narod u evropi.najvise preminulih od kancera po glavi stanovnika ima na Balkanu.
Ova vlast će uništiti svaku domaću privredu. Malina koja je zaustavljena je ukrajinska koja se uvozi daleko jeftinije, meša sa domaćom i prodaje po daleko višoj ceni. Zna se ko to radi i reč je o pristalicama režima pa ništa neće biti preduzeto.
Mislite da samo kod nas ima najviše shodno broju stanovnika obolelih od raka.U Velikoj Britaniji ima dva puta više