Novi vid kriminala u Srbiji
Više od stotinu preduzeća sa lošim poslovanjem, nagomilanim dugovanjima i višemilionskim blokadama za kratko vreme dobilo je novog vlasnika – Dejana Paljevića, radnika obezbeđenja u beogradskom „Koguardu“ koji je kupio i postao direktor propalih preduzeća u najrazličitijim delatnostima, od poljoprivrednih i proizvodnih preduzeća do ugostiteljskih i trgovinskih radnji, piše danas Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
„Paljević svakodnevno uvećava broj preduzeća u vlasništvu, a paralelno sa „kupovinom“ propalih preduzeća raste i iznos blokada koji trenutno iznosi više od tri miliona evra. Istovremeno, on negira da se time bavi“, navodi VOICE (www.voice.org.rs).
Novopečeni biznismen na tržištu propalih preduzeća je javnosti do sada nepoznat 55-godišnjak rodom iz Sremske Mitrovice, koji kupljena preduzeća seli na adresu u Beogradu – Repaška 56a, u beogradskoj opštini Čukarica, navodi se u članku.
Dodaje se da je ono što je zajednički imenitelj svim Paljevićem preduzećima loše poslovanje i u najvećoj meri blokirani računi i poreski dugovi.
Dejan Paljević je demantovao da je vlasnik tolikog broja firmi.
„Ne znam o čemu govorite, ja živim u Beogradu kao podstanar i radim za dnevnicu od 1.500 dinara“, rekao je Paljević i dodao da nikada nije kupio nijedno preduzeće, niti je ikada potpisao ikakav ugovor.
VOICE je naveo da je vlasnik i direktor „Koguarda“ Ivan Kocić iz Beograda, čiji profil na društvenoj mreži Fejsbuk (Facebook) obiluje fotografijama sa visokim državnim funkcionerima, kao što su Nebojša Stefanović i Siniša Mali, kao i brojnim fotografijama sa skupova u organizaciji MUP-a Srbije i stranačkih skupova SNS-a.
Podseća se da je pažnju domaće javnosti početkom prošle godine privukao izvesni Robert F. o kojem su mediji pisali kao o „najbogatijem Novosađaninu“, sa više od 400 blokiranih firmi u vlasništvu. On je na oglasnim internetskim stranama i na izlogu novosadske kancelarije objavio da „kupuje firme u blokadi“.
Početkom 2017. godine Robert F. je završio u pritvoru, a za „Robertovu šemu“, kako su je nazivali mediji, sumnjalo se da predstavlja sasvim novi vid kriminala u Srbiji – opasnu prevaru, komplikovanu za dokazivanje, za čije je otkrivanje i rasvetljavanje trebalo više godina.
Prema rezultatima policijske istrage, Robert F. se teretio da je za novčanu nadoknadu preuzimao firme sa blokiranim računima nakon što su vlasnici iz istih izvukli sve „zdravo“: novac, zalihe i nepokretnosti.
VOICE navodi da se godinu i po dana kasnije, na sajtu „kupujemprodajem“, nalazi desetak oglasa koji nude uslugu kupovine propalih preduzeća po ceni od 100 do 300 evra, „profesionalno, nenametljivo i u skladu sa zakonom“, uz popust za više firmi.
„Mi vam nudimo rešenje – otkup vaše firme pod povoljnim uslovima. Nakon toga možete započeti nove poslovne pobede, otići u inostranstvo, prijaviti se na biro. Zavisno od razloga koji je bio primaran da se odlučite za otkup firme“, nudi se u oglasu World Business Solution.
Jedan prijatelj redakcije VOICE-a predstavio se kao vlasnik firme koja je blokirana zbog poreskog duga od 28 miliona dinara.
„Pretpostavljam da znate proceduru. Odlazite sa našim čovekom kod notara sa dokumentacijom. Vaša firma menja vlasnika, direktora i sedište. Na rešenje iz APR-a čeka se najviše tri radna dana“, rečeno je uz savet da se prethodno „rešimo“ eventualnog lagera koji firma poseduje, piše VOICE.
U članku se navodi da vlasnica firme „World Business Solution“ sa kancelarijama u Beogradu i Novom Sadu ima isto prezime kao onaj po kome je preuzimanje firmi u blokadi dobilo ime „Robertova šema“ – Izabela F.
Beta
Ima iz Cacka takvih kolko hoces.
Na slo na slovo T
Ima ih vise Imena i prrzimena:
DV,SD,NP,ZR,MS,IV,ST
Pravac Jagodina.
Svi po dve tri i vise.
Od Bulevara do Obiliceve pa Moravska itd.
A sta urade sa propalom firmom? Koja je zarada tu? Glup sam ocigledno za te stvari