Poljoprivrednici nakon sastanka: Moramo se ponovo brzo videti šta i kako dalje jer srpskom seljaku preti nestanak sa lica zemlje
U saopštenju za javnost Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja i Udruženja poljoprivrednika „Šajkača“, koji su tokom jučerašnjeg dana imali sastanak sa resornim ministrom Draganom Glamočićem, osudili su, kako navode, brutalnu akciju policije prema poljoprivrednicima i zatražili hitno puštanje iz pritvora Zlatka Kokanovića i svih uhapšenih. Oni su još jednom naglasili da, iako je otvoren dijalog o gorućim problemima, nisu zadovoljni ishodom sastanka, istakavši da u narednim danima sledi važan sastanak svih udruženja, kako bi zajedno doneli odluku o budućim koracima, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.
Saopštenje za medije predstavnika ova dva udruženja prenosimo u celosti:
Tokom sastanka koji je trajao blizu četiri sata juče u Vladi Republike Srbije nije došlo do dogovora sa Ministarstvom poljoprivrede, ali je otvoren dijalog o svim pitanjima bitnim za trenutnu situaciju u kojoj se nalazi poljoprivreda u Srbiji.
Naši zahtevi nisu ispunjeni već su data obećana da će se u narednom periodu uraditi ovo od strane Ministarstva poljoprivrede i Vlade Republike Srbije:
– Pokrenut je otkup zaliha sireva kako bi se oslobodio prostor za novi otkup mleka.
– Pružena je podrška mlekarama u plasmanu sireva u trgovinskim lancima.
Nastavljaju se razgovori sa Evropskom komisijom o prelevmanima na sireve i mleko u prahu.
– Sledeće nedelje se očekuje odluka Vlade o obaveznim ugovorima između proizvođača i prerađivača/otkupljivača za poljoprivredne proizvode
– Kazne za nepostojanje
Kontaktirane su mlekare koje su proizvođači naveli, uz molbu za korekciju otkupne cene mleka.
– Novi pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane koji treba da se donese tokom nedelje.
Uvodi se grafička oznaka „100% iz Srbije „
– Oznaku ne mogu da nose proizvodi kod kojih svi sastojci nisu poreklom iz Srbije.
– Ministarstvo poljoprivrede uputilo je inicijativu za izmenu Odluke o carinskim dažbinama na određenu robu i predložene izmene su:
* Povećanje carine na mleko u prahu.
* 9% carine za uvoz iz Evropske unije.
* 20% carine za uvoz iz trećih zemalja
– Pokrenuta je kampanja „Pijemo naše – čuvamo domaće mleko“. Cilj kampanje je podrška domaćim proizvođacima i povećanje potrošnje domaćeg mleka.
– Mlekare nisu govorile istinu o zalihama.
Mi nismo zadovoljni sa ovim što nam je juče ponuđeno od strane ministra poljoprivrede prof. Dragana Glamočića. Ministar je rekao da ćemo za dvadesetak dana dobiti poziv da dođe do novog sastanka gde bi se lično uverili šta je od ovoga ispunjeno. Mi smo ove proteste započeli pre tri nedelje i ovo su definitivno najveći protesti poljoprivrednika u istoriji Srbije.
Izašao je do sada najveći broj Udruženja poljoprivrednika i grupa nezadovoljnih poljoprivrednika. U jednom trenutku u blokadi je bilo blizu 100 lokacija širom Srbije sa do sada najvećim brojem traktora i poljoprivrednika.
Posle sinoćnog sastanka doneta je odluka da se protest prekine jer sezona radova je u punom jeku. Nakon toga odlučićemo kako ćemo dalje nastaviti borbu za opstanak naše proizvodnje i gazdinstava. Moramo se ponovo brzo sabrati i videti šta i kako dalje jer Srpskom seljaku preti nestanak sa lica zemlje Srbije.
U danima pred nama održaćemo i veliki sastanak na koji će biti pozvani svi poljoprivrednici koji su bili na ovim protestima. Mesto i vreme ćemo objaviti par dana ranije. Zahvaljujemo se svima koji su nas podržali u ovoj našoj zajedničkoj borbi za spas i opstanak srpskog sela i seljaka.
Izvinjavamo se svim građanima koji su morali da se otežano kreću zbog ovih blokada i hvala im još jednom na razumevanju.
________________________________________________________






































Ali ste u najvecem procentu glasali ovu sektu. Kako nas covek iskljuci mozak u vreme izbora, nije mi jasno. Vi radite ceo zivot, trudite se, prezivljavate radeci najteze poslove bilo zima ili leto, a zavedu vas da glasate one koji nigde nisu radili, ne znaju nista da rade i zive o narodnom trosku. Na sve to opljackase ovu zemlju sa svojim lopuzama. Da li bi ste Vucicu dali posao u vasoj firmi kad bi videli njegovu biografiju? A dali ste mu da vodi drzavu.
I treba da nestane seljak. Na njihovim glasovima AV jaše već 15 godina.
stop naprednoj pljacki
Prvo morate da ucestvujete
u političkom životu zemlje. Da osnujete stranku,znaci predstavnika u skupštini.
Primer,najrazvijenija zemlja na svetu,i dan danas
ima seljačku strankinja to
je Svetcka.
Zna te sta kazu oni koji
dodju u Srbiju,na odmor
da sada u ovim vremenima
najbolje zivi seljak.
Politicki odbori seljake stranke po lokalima moraju biti zadruge.
Ali ne one socijalističke,vec zadruge koje su bile u kraljevini,ili danas kao u Italiji i drugim zemljama.
Zadruge su osnovne ekonomske i strateške koje okupljaju sve seljake.
Nista slicno kao preduzeća.Ne kao danas u Srbiji
okupise nekoliko nezadovoljnih seljaka.
Zadruge nesneju da budu pretnja državi,vec partner.
I drzava mora biti partner zadrugama.
Nijedan zakon,a posebno kada se radi o uvozu,nesme se doneti bez saglasnosti,zadruga.
Svi znamo da je neprijatelj
poljoprivredi uvoz,a kako se to resava,KVOTAMA,ograničenom količinom,dopunama na tržištu,ne monopolom.
A ko Ce najbolje da promovise probleme nego udruženje zadruga.
Smrt poljoprivrede su prirodne katastrofe,i neozbiljna politika prema poljoprivredi,jer poljoprivreda je nisko obrtna, ekonomija,ne profitabilna,Svaka nepromišljenost vodi bukvalno ka gasenju te ekonomije.
Uopšte je cudno da ima jos zivih seoskih domaćinstava.
U sadašnjem momentu u Srbiji,jedini je spas da se drzava zrtvuje da pomogne
seljacima,i da se napravi
plan nekoliko godina unaored sa posticajima
Jer cudno je da Srbija sa resursima i
svojim strateškim položajem
nema nikakve rezultate.
Izvršitelji ne zakonski plene novac sa namenskih računa koji je namenjen agraru,obratite se ministarstvu poljoprivrede ili advokatima za ne zakonsku pljačku!