Nove EKO škole

Национални ФЕЕ Савет у Србији (ФЕЕ- Фондација за образовање о животној средини) је донео одлуку да Основна школа „Милица Павловић“ и Основна школа „Ратко Митровић“ добију статус међународне Еко-школе. Захваљујући преданом раду чланова Еко одбора ове две школе, али и школским координаторима, Маријани Марковић (ОШ „Милица Павловић“) и Зорици Новковић (ОШ „Ратко Митровић“), зелене заставе улепшаће и ове две школе.

Eko kordinatori čačanskih osnovnih škola: Zorica Novković, Aleksandra Strugar i Marijana Marković sa Andjelkom Mihailov nacionalnim mentorom za FFE za Srbiju
Међународни програм Еко-школе је систем награђивања предшколских и школских установа на локалном, државном и међународном нивоу. У Србији је овај програм 2011. године био у пилот фази, а у школској 2012/13. години, уз подршку Центра за промоцију науке започето је пријављивање првих школа. Од тада, Србија је уцртана на мапу света као држава у којој се спроводи програм Еко-школа. Данас, овај програм спроводе 52 земље света и у програм је укључено више од 12 милиона ђака и студената. Управо једнообразност програма на међународном нивоу, чине јединственим овај препознатљив и квалитетан модел васпитања и образовања. Школе које испуне постављене критеријуме и које бригу за животну средину постављају као трајну вредност и начин живљења, добијају повељу о статусу међународне Еко-школе. Ово престижно међународно признање додељује се на две године, а после две године школа се мора пријавити за обнову статуса и доказати да је у спровођењу програма отишла „корак даље“, продубила и проширила рад на изабраним темама што исцрпно треба и документовати.

Marijana Marković, eko koordinat OŠ Milica Pavlović
Подршку овом програму дало је и Министарство здравља Републике Србије, а Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије у начелу је подржало пројекте у којима школе учествују.

Zorica Novković, eko-koordinator OŠ Ratko Mitrović
Током састанка еко-координатора који се традиционално одржава сваке године под покровитељством НВО „Амбасадори одрживог развоја“, еко-координатори, Маријана Марковић и Зорица Новковић су добиле потврду о стицању статуса Еко-школе, а еко-координатор Основне школе „Свети Сава“, Александра Стругар, је присутнима изложила истраживачки рад – презентацију под називом „Примарна селекција отпада у Чачку“.

Aleksandra Strugar, eko-koordinator OŠ Sveti Sava
Град Чачак сада има три основне школе које испуњавају све Програмом задате критеријуме за стицање овог престижног статуса.

Letnja učionica OŠ Sveti Sava
Основна школа „Свети Сава“ је прва школа у Чачку која је још 2014. године добила статус међународне Еко-школе. Захваљујући учествовању у овом програму, ова школа је учествовала у бројним еколошким активностима. Све те активности су биле различите, али у основи су имале исти циљ: мотивисати ученике да се активно укључе у заштиту животне средине и да рационално размишљају о будућности планете Земље. Прошле године ова школа је обновила статус, а у јуну ове године је награђена као једна од девет најактивнијих Еко-школа у међународном ТОЈОТА ПРОЈЕКТУ – „Велики лов на биљку“. Тим поводом награђена је ваучером који је искоришћен за куповину клупа за летњу учионицу у школском дворишту. ЈП „Градско зеленило“ је донирало део средстава, а њихови радници су поставили клупе. Такође, захваљујући учешћу у овом програму, Основна школа „Свети Сава“ добила је прилику и да сарађује са Основном школом „Лисковец“ из Чешке.
_____________________________________________________

