Vrtić „Maslačak“ – Ozbiljan higijenski problem
Pisali smo već o brojnim nedostacima i problemima u vrtiću „Maslačak“, najnovijem objektu te namene na teritoriji Čačka u selu Zablaće. Osim ozbiljnih propusta u gradnji vrtića, objekat je otvoren i deca primljena, a objekat nije u potpunosti opremljen.
U vrtiću „Maslačak“ pored brojnih nepravilnosti na koje smo već ukazivali, postoji još jedan veoma ozbiljan problem koji se direktno tiče higijene i osnovnih uslova za boravak dece.
Naime, roditelji dece koja pohađaju jaslene grupe imaju utisak da u vrtiću postoje adekvatni uslovi za održavanje higijene dece prilikom presvlačenja. Međutim, stvarnost je drugačija. U kupatilima se nalaze isključivo WC šolje i lavaboi, dok trokaderi (korita namenjena za pranje dece) uopšte ne postoje. To znači da u praksi ne postoje osnovni uslovi da se dete adekvatno opere prilikom presvlačenja, što predstavlja ozbiljan higijenski problem.
Istovremeno se iz ustanove često može čuti da nema sredstava za nabavku takve opreme, kao ni od strane Grada Čačka kao osnivača. Postavlja se pitanje da li će se i ovaj put očekivati da vaspitači ponovo mole roditelje da svojim novcem obezbede ono što bi morala da obezbedi ustanova.
Podsećamo da su prilikom otvaranja vrtića pre sedam meseci, deca ušla u potpuno prazne sobe, koje su roditelji, od roditeljskog dinara i ličnog doprinosa, nesebično opremili: tepisima, televizorima, kuhinjama za decu, materijalom za radionice, knjigama, igračkama i drugim potrebnim stvarima.
Zbog svega navedenog postavljamo pitanje: Da li je moralno i normalno očekivati da roditelji, pored svega što su već obezbedili za boravak dece, sada opremaju i kupatila vrtića?
Ovo nije pitanje luksuza, već osnovnih higijenskih uslova za decu u jaslenom uzrastu, za koje odgovornost snose ustanova i njen osnivač.
U interesu je dece, roditelja i zaposlenih, hitno reagovanje nadležnih i rešavanje ovog problema.
____________________________________________________________






































Šta drugo očekivati od „ćaci“ direktora i opštinskih funkcionera, koji samo gledaju da otimaju, mučki smenjuju obrazovane i pismene kadrove i ucenjuju zaposlene da idu na mitinge. Njih deca ne interesuju, već samo partijski plen
Expres kadrovi od promena unutar sns dovelisu dotle da je ta stranka sada na nekih 25%. I stranka koja je 15godina na vlasti ne moze da raste, samo moze da opada jos vise.
Ako, radujemo se, jos neki da progledaju i da zavrse sa sns, da ne idu vise tamo, i da konacno ovome dodje kraj
Cupaju ih jos neki ljudi, mali broj tih ljudi po selima, ali i to je gotovo, jer i ti ljudi su videli da tu nema sta da traze, da se sve radi po drugarskoj liniji. Pravite ljudi GG i svi na izbore da izadjemo, onda su gotovi
Situacija je gadna i u vrtićima u gradu. Pored vrtića kod železničke stanice je uveče stecište narkomana i dilera. Često se ujutru mogu videti špricevi, tablete, flaše pića, a tik uz dvorište vrtića su one stare drvene barake u kojima nema osnovnih higijenskih uslova za njihove stanare. Problem je što je za gradske čelnike rešenje takve situacije izgradnja novih zgrada na tom mestu, a znamo kako se to radi i ko ima korist od takvog urbanističkog haosa.
Evo svežeg i tačnog izveštaja iz Ivanjice
Već 40 godina živim u Ivanjici. Imam dobar, kulturan i pošten komšiluk.
Pre neki dan pijem kafu sa mojom komšinkom Bxxxxx i iz kafu pričamo o svemu i svačemu. Komšinka se jada, kaže da su joj je ćerka upisala unuku u vrtić na početku godine. Komšinka mi je stara učiteljica u penziji, pa ima iskustva sa decom. Savetovala je ćeku da unuče ne daje u vretić jer je to samo pomodarstvo. Najbolje unučad vaspitaju baba i deda, kaže ona. Ne, ćerka dade dete u vrtić. Kad pre neki dan dete dođe kući svo unezvereno i preplašeno neće u vrtić. Zašto? Pa jedan dečak, koji svu decu ujeda, udera, čupa za kosu stalno je šutira. Dete više nije moglo da izdrži, prijavljivala ga vaspitačici i ništa, i reče mami da više neće u vrtić i da se plaši malog Luxxxxxx. Tako da baka ode i ispisa dete iz vrtića, i preuze obavezu da ona brine o unuci do početka polaska u prvi razred
Eto šta nam je donela ova nova demokratija.
Nju samo Ulcinj zanima, baš je briga šta tu treba
U cacku su gotovi, svelopov do lopova..
Bitno da u Beogradu vrtici besplatni.To nema nigde,ni u najrazvijenijoj zemlji,naprotiv,vrlo su skupi.Umesto od tog novca da opremaju vrtice,oni pustaju da propadne i da roditelji opremaju..ovo je dno dna kakav crni tigar
Moja deca su pre par godina izasla iz vrtica.Uvek smo skupljali za roditeljski dinar od cega su vaspitacice kupovale bojice,flomastere i ostali pribor i tako je bilo jeftinije za nas roditelje.Skupljali smo novac i za ono sto je potrebno u sobi,tepih,igracke,knjige…Ne znam da li su vaspitacice prale zadnjicu deci ili brisale vlaznim maramicama,znam samo da nikad nisam iz vrtica uzela dete u prljavoj peleni,umazano oko usta,cupave glave,flekavo po garderobi i uplakano.A te iste majke koje se zale na neadekvatnu opremljenost vrtica,smem da se kladim da decu brisu vlaznim maramicama prilikom presvlacenja i da deci najmanje paznje posvecuju,jer iz iskustva znam da se takve mamike na sve zale.Nisam caci,ne podnosim SNS ni osobe koje su toj stranci,ali ja sam bila zahvalna sto sam mogla da ostavim decu negde dok sam na poslu,a da znam da ce biti bezbedno i da ne moram da mislim.Da sam na vasem mestu,vise bih se bavila time koliko je dece u vrticu ciji bar jedan roditelj nije u radnom odnosu,koja dolaze u 6h u vrtic,a odlaze ispred 17h,dok roditelji ispijaju kafe po lokalima.Zbog takvih,deca zaposlenih ne mogu da se upisu u vrtic jer nema mesta.
Na žalost u Predškolskoj Ustanovi „Radost “ se više ne ceni rad već poslušnost a o brizi za decu neću ni da komentarišem jer ako Direktor može u mladju jaslenu grupu gde je normativ 12 da ubaci 23-oje dece to je za svaku osudu jer pre svega to je nehumano pre svega prema deci a o napora vaspitača neću ni komentarisati.
Roditelji su divni i zaista su uložili nesebično previše u opremanje vrtića. Ali se pitam gde je grad,Ustanova da uloži makar jednu OLOVKU.
Ovo je stvarno prevršilo svaku meru. Da li je ovo normalno da roditelji opremanju vrtić, a grade se putevi,bahati se novcem nas građana. Kako vas bre nje sramota bagro SNSovska. Ovo je dno dna od ove nakaradne vlasti.