MMF je definisao EPS kao jedan ot tri najveća kamena oko vrata Srbije, nadležni ćute
Resorni odbor (RO) Srbija centra (SRCE) za energetiku i rudarstvo upozorio je da je, koliko god menadžment Elektroprivrede Srbije (EPS) na čelu sa direktorom Dušanom Živkovićem pokušavao obmanjivati javnost Srbije o realno nepostojećim uspesima kompanije, ovih dana stigla „presuda“ od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), kojom je EPS direktno svrstan u grupu od tri najveća kamena oko vrata Srbije.
– Očekivano, iz kabineta generalnog direktora EPS muk – jedno veliko ništa. Biće da je Živkoviću pojela maca jezik. I iz kabineta resorne ministarke Dubravke Đedović-Handanović takođe ni glasa na ovaj stav MMF, mada nju zadnjih dana ozbiljno muče hrvatski katastar i neprijavljena imovina u Hrvatskoj. Potvrda da jedna muka nikada ne ide sama. A biće i da je to samo početak ozbiljnih muka – konstatuje RO za energetiku.
Vlada Srbije se u pregovorima sa MMF 2025. godine obavezala na još jedno poskupljenje električne energije do kraja 2026. u iznosu stope godišnje inflacije, a kroz koje stavke, u okviru postojećeg tarifnog sistema, će to biti realizovano u ovom trenutku nije poznato, pa SRCE ukazuje da to onda otvara prostor i da jedan od mogućih zahvata bude da prag za crvenu zonu bude ponovo spušten.
– Ono što je bitno naglasiti jeste to da je MMF insistirao, nekoliko godina unazad, na povećanju cena električne energije pre svega da bi EPS postala firma sa stabilnim, uspešnim poslovanjem. To se, međutim, nije desilo pošto je EPS ovaj značajan dodatni prihod, umesto na realne projekte koji bi vodili ka stabilnosti poslovanja kompanije, kao i prethodnih decenija usmeravao firmama bliskim SNS-SPS režimu kroz izmišljene, nepotrebne projekte sa dodatno veštački uvećavanim cenama.
RO za energetiku podseća da menadžment EPS u poslednje dve godine na sva zvona izlazi u javnost sa tobože ozbiljnim poslovnim uspesima, međutim, to je realno samo još jedan neuspešan pokušaj obmanjivanja javnosti.
SRCE je podržalo poskupljenje koje je Vlada dogovorila sa MMFom za 2025. godinu jer je postojala realna potreba da električna energija, nakon mnogo decenija unazad, prestane da bude socijalna kategorija, pošto socijalni pristup, dugoročno posmatrano, vodi ka značajnoj ukupoj degradaciji najznačajnije srpske kompanije.
– Sa cenama iz 2025. godine postojali su potrebni uslovi i da EPS izađe na put stabilnog poslovanja. Što se tiče poskupljenja za 2026. godinu, pošto je oko toga već prošle godine postignut dogovor sa MMFom, smatrali smo da je korektno da se dogovor ispoštuje pre svega imajući u vidu kredibilitet MMF. Ali smo i istovremeno uputili apel Vladi Srbije da bi nova poskupljenja za 2027. godinu bila neprihvatljiva i da bi to trebalo da bude stav za ovogodišnje pregovore sa MMF – navodi RO za energetiku.
_______________________________________________________________





































