Promena u Junajted grupi: Korak napred ili dva koraka nazad
Preporuka za čitanje ovog teksta:
Nedavna smena Dragana Šolaka sa čela Junajted grupe, vlasnika N1 i TV Nova S, izazvala je zabrinutost da bi se uređivačka politika ovih medija mogla promeniti. Šolak, ključni osnivač i ranije svesrdno podržavan od strane britanskog investicionog fonda BC Partners, smenjen je od strane Nikosa Statopulosa, grčkog biznismena i lidera fonda. U tekstu se kritikuje Statopulos kao investicioni „guru“ s izraženim samopromocijom, ali i s brojnim poslovnim neuspesima i aferama, što izaziva sumnju u njegovu sposobnost vođenja. Promena na vrhu donosi neizvesnost u stabilnost i uređivačku politiku medija, posebno u kontekstu sumnji oko njegovog uticaja i sposobnosti. Pitanje ostaje da li će novi menadžment uspeti da sačuva autonomiju i kvalitet ovih medija, koji su ostali jedno od retkih „ostrva slobode“ u regionu.
Nedavna promena na čelu Junajted grupe, kojoj pripadaju N1 i TV Nova S, podigla je veliku prašinu i postavila teško pitanje: Da li će se promena na vrhu odraziti na uređivačku politiku ova dva medija, koja su jedna od retkih ostrva slobode medija u Srbiji.
– Osnivač Junajted grupe je srpski biznismen Dragan Šolak. Junajted grupa najpoznatija je po tome što u okviru nje posloju kablovski operater SBB, ali i mediji poput N1, Nove, dnevnog lista Danas, nedeljnika Radar…Većinski vlasnik Junajted grupe je BC Partners – investicioni fond sa sedištem u Londonu. Ovaj fond je većinski udeo u vlasništvu, preciznije 55 odsto vlasništva, kupio 2019. godine od američkog fonda KKR, za iznos koji se procenjuje na oko 2,6 milijardi evra. Iako je Dragan Šolak bio manjinski akcionar, imao je visoku funkciju predsednika Savetodavnog odbora u kompaniji – navodi se u tekstu beogradskog lista Nova ekonomija.
Međutim, 17. juna objavljeno da je Šolak smenjen sa ove funkcije. Zajedno sa Šolakom smenjena je i Viktorija Boklag, dosadašnja izvršna direktorka Junajted grupe.
Na pitanje ko je smenio Šolaka odgovor je – Nikos Statopulos, grčki biznismen, jedan od lidera BC Partners-a, londonskog fonda privatnog kapitala i većinskog vlasnika matične kompanije Junajted grupe.
Bugarski portal Fakti iz pera svog glavnog urednika Milena Ganeva kaže sledeće:
Grčki biznismen Nikos Statopulos godinama je vredno radio na izgradnji imidža uspešnog međunarodnog investitora – vizionara iz sveta velikih fondova i menadžera sa „posebnim instinktom“ za tržišta. Međutim, ono što pokušava da sakrije je činjenica da je njegovu karijeru više oblikovala samopromocija nego stvarni rezultati. Od Atine do Londona, Statopulos je majstor ličnog brendiranja, ali iza sjajne fasade krije se zabrinjavajući nivo nesposobnosti.
U tesktu „Nikos Statopulos (BC Partners): Izvan lažne slike „šarmantnog investicionog gurua“ grčki portal In.gr, Statopulosa opisuje na ovaj način:

Nikos Statopulos je investirao u svoj imidž. Možda više nego u uspeh svojih investicija. Malo menadžera u Grčkoj ima toliko priznanja i izloženosti javnosti kao Nikos Statopulos. Pogotovo ako uzmemo u obzir da u „veoma privatnom klubu“ fondova akcija, menadžeri obično biraju da rade bez mnogo publiciteta.
U stvari, često se vidi da što su veći finansijski ulozi, to je manja vidljivost. Na kraju krajeva, ako upravljate tako velikim sumama, obično ste fokusirani na svoj posao, a ne na promociju sebe, jer kada sama moć novca govori, čemu je potrebna moć imidža? Osim, naravno, ako vam je potrebna i moć imidža da pokrijete „pozicije“ u kojima ste „otvoreniji“ nego što biste želeli.
U svakom slučaju, čini se da je Nikos Statopulos obezbedio karakterizaciju „šarmantnog gurua investicija“, kako ga je jednom nazvao novinar.
Njegovo ime je povezano sa velikim projektima i velikim akvizicijama, našao se u najvišim ešalonima kompanije BC Partners i stvorio imidž stručnjaka za sklapanje poslova, gurua – barem na grčkom jeziku – mega poslova. Naravno, tome je doprinela i pravilna upotreba odnosa s javnošću (i kompanija koje pružaju odgovarajuće usluge) i obezbeđivanje promocije čak i na stranicama o stilu života.
Junajted grupa u Bugarskoj po pisanju portala Fakti poseduje kompanije Vivacom, Bulsatcom i Nova Broadcasting Group.
Kakvu će sliku Statopulos pokušati da „proda“ bugarskim građanima i da li će oni poverovati da je on „šarmantni investicioni guru“ ili bolje rečeno mit o finansijskom čudu koji ne može da izdrži proveru stvarnosti? – pitaju Fakti navodeći sledeeće promašaje grčkog biznismena.
Statopulosovi poslovni promašaji
Osim što ponekad treba pogledati iza imidža, ispod sjajne folije, navodi portal In.gr. Na primer, Nikos Statopulos često govori o velikim poslovima koje je uspeo da zaključi, ali ne govori o poduhvatima koji su na kraju završili neuspešno i u haosu.
Njegove poslovne odluke su bezbroj loših, od kojih mnoge završavaju fijaskom – poput neuspele investicije u kazino Parnita, koja je koštala BC Partners stotine miliona evra i gubitka kontrole nad prestižnim hotelom Bretanj.
Portal In.gr napominje da je, uprkos želji da bude veliki šef koji donosi sve odluke, Statopulos često preusmeravao novac BC Partners-a sa velikih akvizicija na male, lokalne poslove u Grčkoj – poput lanca prodavnica za kućne ljubimce Pet City ili Metropolitan College-a. Drugim rečima – od globalnih ambicija do provincijskih avantura. U to vreme, grčki mediji su ga povezivali sa lokalnim brokerom koji je naplaćivao ogromne provizije od neuspešnih poslova – koje je lično odobrio Statopulos.
Jedna od najvećih afera izbila je kada je BC Partners, pod njegovim uticajem, platio preko 200 miliona evra za privatni grčki koledž IEK AKMH – instituciju sa minimalnim profitom i nepriznatim diplomama.
Statopulos primenio prilično drugačiju strategiju od one koju je BC Partners usvojio na međunarodnom nivou.
Posebno u slučaju IEK AKMH, tržište je bilo zapanjeno kada je čulo glasine o ceni od preko 200 miliona evra za kompaniju koja je do pre nekoliko godina pokazivala marginalnu profitabilnost. Statopulos implicira da je zbog svog privilegovanog odnosa sa okruženjem premijera bio upoznat sa dešavanjima u vezi sa institucionalnim okvirom za ulazak privatnih kompanija u visoko obrazovanje i da je brzo iskoristio tu priliku.
Međutim, stručnjaci sa tržišta izveštavaju da će ulazak ozbiljnih stranih nedržavnih institucija u zemlju u suštini ograničiti vrednost takvih privatnih obrazovnih ustanova i da ni pod kojim uslovima nije moguće da će vladina reforma biti usmerena na izjednačavanje privatnih fakulteta sumnjive vrednosti sa grčkim javnim univerzitetima.
Podnete su tužbe, ali Statopulos je jednostavno nastavio dalje, prikrivajući štetu plaćenim PR člancima kako bi poboljšao svoj imidž.
Statopulos se nedavno fokusirao na Junajted grupu – vodeću telekomunikacionu i medijsku kompaniju u jugoistočnoj Evropi sa godišnjim prometom od 3 milijarde evra. Junajted grupu su od nule do sadašnje veličine i ugleda izgradili njen osnivač Dragan Šolak i njegova desna ruka – generalna direktorka Viktorija Boklag.
Prošle godine, proces prodaje imovine Junajted grupe u EU, koji su vodili Statopulos i njegovi savetnici iz JP Morgana i Morgan Stenlija, propao je. Međutim, istovremeno je prodaja imovine van EU koju su vodili Šolak i Boklag završena rekordnim poslom.
Velika prodaja SBB-a i Sport kluba
Junajted Grupa saopštila je u februaru ove godine da je postignut dogovor o prodaji SBB-a kompaniji e& PPF, vlasniku Yettel-a. Objavljeno je, takođe, da su kompanija EON TV i prava prenosa sportskih događaja na zapadnom Balkanu prodati kompaniji Telekom Srbija. SBB je prodat za 825 miliona, dok je Telekom za prava na prenos sportskih događaja koje je dotad imao Sport klub platio 652 miliona evra.
Shodno zaključenom ugovoru Šolaku i njegovom timu pripadao je bonus od 250 miliona evra, ali do isplate bonusa nije došlo.
Šolakov zahtev i naknadni sudski postupak pred Višim sudom u Londonu za izvršenje ugovora i isplatu bonusa, doveli su do trenutne smene rukovodstva Junajted grupe – Dragana Šolaka i Viktorije Boklag.
Važno je napomenuti da Šolak, Boklag i ostatak tima i dalje poseduju 42% akcija Junajted grupe. U „blic“ stilu, Statopulos je smenio Šolaka, navodno zbog ličnih sukoba, i odmah postavio nove direktore: Stena Milera i Libora Vončinu, tvrdeći da Junajted grupi trebaju „novi evropski lideri“ da bi ostvario svoju viziju širenja u EU.
Ali…, kako navodi portal Fakti, „proverili smo profesionalne profile gospodina Milera i gospodina Vončine i nismo pronašli dokaze koji potkrepljuju ovu tezu. Gospodin Miler ima iskustvo prvenstveno kao član upravnog odbora i konsultant, bez operativnog učešća u evropskom telekomunikacionom sektoru tokom poslednje decenije„.
Njegovi nedavni angažmani uključuju neizvršne pozicije u južnoafričkoj kompaniji MTN, ruskoj MTS i kompaniji VEON, koja posluje u Bangladešu, Kazahstanu, Kirgistanu, Pakistanu, Ukrajini i Uzbekistanu.
Vončina je, u međuvremenu, završio svoju poslednju izvršnu ulogu tokom Obamine administracije. Pod njegovim vođstvom, švajcarska kompanija Sanrajz je prešla put od uspešnog preokreta i spremnosti za IPO (2014) do perioda nakon IPO sa opadajućim prihodima i ogromnim jednokratnim gubitkom (2015), uprkos rastu broja pretplatnika – a Vončina je otišao u maju 2016. godine, ne prijavivši nijednu profitabilnu godinu.
Nije jasno šta tačno ciljaju ovi „menadžeri“, ali njihovo imenovanje pokreće ozbiljne sumnje i zabrinutost u vezi sa dobrim stanjem i uspešnim upravljanjem Vivakomom i Novom TV – oba su važna dela svakodnevnog života mnogih Bugara, navodi se u tekstu portala Fakti.
Da li istu zabrinutost treba da delimo u Srbiji za budućnost N1, Nova.s i ostalih medija u vlasništvu Junajted grupe.
Od Bugarske do Grčke, od Hrvatske do Slovenije, Nikos Statopulos je stvorio haos i ostavlja lokalnim timovima Junajted grupe težak zadatak da poprave ono što je uništio – ubijajući obim, inovacije i strateški fokus.
– Iskreno se nadamo da će uspeti… nekako – napisao je glavni urednik portala Fakti Milen Ganev.
Jedno je sigurno – ego Nikosa Statopulosa daleko nadmašuje njegovu inteligenciju. Njegova priča u BC Partners slika nekoga ko je manje uspešan od svojih kolega – u smislu bogatstva, priznanja u industriji, pa čak i poverenja investitora. Možda je to ono što ga čini tako nesrećnim, nezadovoljnim i nesigurnim – i možda odatle potiču njegovi rasistički komentari. On ne okleva da otpusti menadžere sa briljantnim karijerama u EU jednostavno zato što nisu „dovoljno evropski“ za njega – budući da su Srbin i Ukrajinka.
Izvor: Fakti.bg / In.gr / Ozon Press
_______________________________________________________________


Preporuka za čitanje ovog teksta: 



































Н1је пред гашењем они Нова неће дочекати следећу годину.И овде као и у Хрватској и Босни и Херцеговини почеће отпуштања и то велика.Јер су дужни милионе и неће имати ускоро ни за плату.А помоћ од нових газда неће бити још су на јаслама Шолаковим и ту се назире крај зато их и хвата паника.Мислили су да ће доћи до промене система и да ће поново вратити СББ и преузети МТС зато је он то и продао мислећи да ће се два пута опарити али од тога нема ништа ни на следећим изборима.Блокаде су готове не кад студенти кажу него народ ове земље.
Djuro Mutavi idi jedi sendvic.Evo ja nisam student nego penzionerka,gradjanka ove zemlje i kazem BRAVO DECO,SAMO PUMPAJTE,BORITE SE ZA SVOJU BUDUCNOST PRORIV OVE SNS MAFIJE.Svi znamo da je poenta peice gasenje SBB,da narod ne bi imao priliku da cuje istinu,vec samo lazi i velicanje AV na svim kanalima.
Samo xxxxx koji se uhvatio u kolo sa englezima je mogao verovati da ga neće počistiti i opljačkati!!🤣
Gde te dve Televizije,N1,Nova S placaju porez.U Srbiji?Ako ne,mogu da se pakuju.Nama nije potrebna firma koja je registrovana i placa porez u drugoj zemlji,a odavde samo pare izvlači.To se mora promeniti.
Kako ste glupi vi naprednjački botovi Bože moj. Kakve veze ima gde plaćaju porez važno je da objavljuju istinu i da ne lažu kao režimski mediji. To su novinari a ne sluge režima.
Možda bi Mirjana draga bilo bolje kad ne bi nikome plaćali porez kao TV Pink , TV Prva i TV Informer. Kao Zvezda i Partizan.
Ostavicu ovo ovde …
„Bivši šef CIA Dejvid Petreus uplivao je u ove vode i doplivao do našeg regiona i naše zemlje kada je 2014. godine investicioni fond KKR, u kojem je on na čelu Globalnog instituta, kupio većinski udeo u vlasništvu u „Junajted grupi“, vlasniku kablovskog operatera SBB i televizije N1.
Lično je Petreus išao na sastanak sa tadašnjim srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem da sa njim razgovara o ovoj investiciji, drugi sastanak imali su u aprilu 2014.“
https://www.google.com/amp/s/lat.rt.rs/svet/62102-bivsi-americki-zvanicici-biznisi-ukrajina-kosovo-srbija/amp/
Zato podržavaju Noleta.Nadaju se da će ga opljačkati,kao i Srbiju.E,Nole,Nole!Pumpaju ti do kraja za sebe.Okružile te barabe.Što ti ćale ne ispriča celu istinu.On zna šta se dešava i da svi hoće da u ište
i Srbiju,i tebe,a za Vučića ne brinu.On je samo predsednik ovenesrećne zemlje.
Dok je takvih kao zorka i biće nesrećna.
Kad je vlasnik neki finansiski fond, to onda nikad nije slobodno novinarstvo, a pogotovo kad su Eng vlasnici. To ne vidi samo onaj ko ne zeli da vidi.
Generalno tesko da bilo gde u svetu postoji slobodni mediji.
Ne može i jare i pare…a to, jedini slobodni medij, okačite mačku o rep. Vi ste pisali sve i svašta, uglavnom laži i poluistine pa vas niko nije zabranio. Vas problem je sto se bavite spinovanjem za svog gazdu a ostale medije on ne zanima. Da vaši mediji jedini pišu istinu a svi ostali ne je mantra za retardirane.
Placam najveci paket kablovske ali za mesec dana mi istice ugovor tako da raskidam zauvek izimam net u a1 i ako mi se gleda neki film uplatim netfix