Da li je Čačak na prekretnici? Opozicija potpuno spremna za odlučujuću izbornu bitku
Ujedinjenje svih snaga, čuvanje kutija, revizija spornih ugovora, lustracija i promena sistema ključne su tačke oko kojih se okupljaju protivnici aktuelne vlasti u Čačku. Dok odbornici poručuju da su kadrovski i operativno spremni za izbore „već sutra“, jedno pitanje ostaje presudno: da li će jedna zajednička lista biti konačan odgovor na decenijsku vladavinu SNS-a?
Lokalni izbori u Čačku odavno nisu bili tema od većeg značaja, a predstavnici opozicije tvrde da više nema mesta za izgovore. U atmosferi narušene političke kulture i kontroverznih komunalnih rešenja, tri istaknuta glasa čačanske opozicije iznose svoje planove za korenitu promenu sistema, uključivanje mladih i obračun sa korupcijom.
Odgovore na pitanja redakcije Epicentar press dali su predstavnici čačanske opozicije i odbornici u Skupštini grada Čačka: Nataša Velkovski, odbornica Grupe građana „Ivan V. Ćalović – Istina i Čast“, Bratislav Simović, odbornik Dveri i Stojan Marković, odbornik Grupe građana ProBudimo Čačak.
1. Da su sutra izbori, da li biste bili potpuno spremni da se uhvatite u koštac sa problemima izbornog procesa?
Velkovski: Potpuno smo spremni u ovom trenutku da izađemo na izbore i uhvatimo se u koštac sa svim problemima koje očekujemo i do kojih može doći u izbornom procesu. U ovom trenutku imamo sva kadrovska rešenja za članove biračkih odbora na svim biračkim mestima u Čačku,koji su prošli obuku .Imamo svoje predstavnike u GIK-u, spremni smo u potpunosti da delujemo i uoči izbora i u izbornom danu i u danu posle izbora.
Simović: Naravno, Srpski pokret Dveri čine ljudi bogatog iskustva u izbornim procesima. Spremni smo i sposobni za sve predizborne i izborne radnje. Mnogi naši članovi i aktivisti su godina učestvovali kao članovi biračkih odbora, izbornih komisija, timova za kontrolu i uvid u birački materijal. Moramo istaći da smo bili i aktivna podrška jedinstvenim studentskim listama tokom niza lokalnih izbora održanih ove i prošle godine širom Srbije.
Marković: Mi smo, kao Grupa građana, potpuno spremni da izađemo na sledeće lokalne izbore bili oni sutra ili za godinu dana, a nadamo se da će opozicija u Čačku,i građanska i stranačka, biti jedinstvena i jednako spremna kao i mi.
2. Da li ste za jedinstvenu listu opozicije, GG i studenata ili smatrate da je bolje da svako izlazi na predstojeće izbore samostalno?
Velkovski: Smatramo da jedinstvena lista apsolutno garantuje više nego ubedljivu pobedu opozicije na lokalnim izborima.
Simović: Apsolutnu i bezuslovnu podršku jedinstvenoj studentskoj listi upućujemo od nastanka te ideje. Ostajemo i dalje na tom kursu uz napomenu da je za pobedu na lokalnim izborima potrebna mnogo jača saradnja novih i starih iskusnih političkih aktera. Ne sme nam se ponoviti scenario 10:0. Moramo naći način da pobeda u lokalnim sredinama bude ubedljiva i sigurna. To je zadatak svih nas koji smo aktivni na političkoj sceni grada Čačka. Nema više mesta za izgovore i opravdanja kako su nas “ćacisti” pokrali jer su bolje organizovani, imaju državni sistem, javna preduzeća, policiju i kriminalce na svojoj strani, sigurne glasove itd. Moramo imati jači tim koji će ubedljivo da pobedi a ne da bude 51:49% bez obzira za koju listu!
Marković: Građani Srbije iz izbora u izbore, parlamentarne i lokalne, godinama unazad šalju jasnu poruku opoziciji da treba ujedinjena na jednoj listi da izađe pred glasače. Onome kome je stalo do volje i interesa građana i Srbije ta poruka je jasna. Onome ko stranačke i lične interese stavlja iznad opšteg i zajedničkog interesa ne vredi ni govoriti. Mi smo poruku shvatili i prihvatili.

Nataša Velkovski, odbornica Grupe građana “Ivan V. Ćalović – Istina i Čast“; Foto: Epicentar press
3. „Na koji način planirate da uključite studente u proces donošenja odluka na lokalnom nivou, a da to ne bude samo deklarativna podrška kroz omladinske forume stranaka?“
Velkovski: To je pitanje za studente i način na koji oni percipiraju svoje učešće u donošenju odluka na lokalnom nivou. Način na koji je najbolje uključiti se u proces donošenja odluka jeste učestvovati u izbornom procesu i kao izabrano lice uticati na rad lokalnoh parlamenta i kandidovati ideje u javnom interesu.
Simović: Dveri su nastale kroz aktivizam studenata još davne 1999. godine. Tadašnji teme i izazovi su bili velika kriza društva, jak režim, država razorena NATO bombardovanjem, sankcije, inflacija i mnogo toga još. Pod tim okolnostima, jedna grupa studenata naoružana samo voljom za promenu sistema, kao jedinim resursom koje poseduje istupila je u javnost. Takvu volju prepoznajemo kod današnjih studenata, apsolutno je razumemo i održavamo. Inovativni mehanizmi za njihovo uključivanje u političko odlučivanje su uslov za promenu sistema. Ako se njihov aktivizam svede na puko rastrčavanje zarad sticanja prava na oblačenje dresa neke političke partije onda ništa nismo postigli na polju promene sistema. Neformalni oblici uključenosti studenata su brojni i kreativni. Međutim treba nam inovativnosti i u formalnim oblicima organizovanja. Smatramo da te oblike moramo zajedno uobličiti i pretočiti u akcioni plan.
Marković: Mi smo i na prethodnim lokalnim izborima pozvali mlade sugrađane, pre svega one koji su se deklarisali kao građanski aktivisti, da stanu na našu listu i da se kao budući odbornici uključe u proces donošenja odluka. Neki su to prepoznali, neki nisu.
4. „Osim kritike aktuelnog stanja, koji je vaš ‘veliki projekat’ za Čačak koji bi bio prepoznatljiv identitet vaše kampanje?“
Velkovski: Rešavanje problema odlaganja komunalnog otpada, ukidanje plaćanja zakupa grobnih mesta, obračunavanje usluge odvoženja i deponovanja otpada po članu ne po kvadratu, otvaranje Centra koji bi se bavio zbrinjavanjem odraslih sa posebnim potrebama koji su ostali bez staranja porodice, otvaranje Doma za stara lica, ukidanje lokalnih parafiskalnih nameta, reorganizacija Javnih preduzeća i ustanova i mnogi drugi projekti i predlozi koji su sastavni deo našeg programa.
Simović: Tokom svih dosadašnjih izbornih ciklusa Dveri su imale niz ideja pretočenih u programe. Tako smo i za lokalne izbore 2024. imali program „ZA NOVI ČAČAK 2024 – 2028“. Program smo štampali i delili sugrađanima u kampanji. Mnogi birači su nas prepoznali po toj kreativnosti ukazavši nam poverenje na izborima. Dakle, bez jasnog programa nema pobede na izborima. Smem reći da je nedostatak programa jedinstvenih lista bio uočljiv tokom niza lokalnih izbora. Videli smo da su ti izbori izgubljeni. Malo je nedostajalo. To malo je možda bio bolje kovipiran i još bolje prezentovan program jedinstevnih izbornih lista podržanih od studenata. Svakako deo programa mora biti i odgovoran antikorupcijski tim sa velikim ciljevima, zadacima i ovlašćenjima. Čačak nema antikorupcijski tim iako je to bila i zakonska obaveza.
Marković: Posledice lošeg i neodgovornog upravljanja gradom od strane aktuelne vlasti su očigledne. Čačak je već dugo rekorder po visokoj zagađenosti vazduha, zagađena je i voda Zapadne Morave u celom toku kroz čačansku teritoriju, grad je prilično prljav i prepun divljih deponija, a najveća je u dvorištu „Komunalca“ preduzeća koje treba da se stara o javnoj higijeni i čistoći grada. Lokalna vlast oličena u koaliciji SNS/SPS i ostali sateliti dokazala se potpuno nesposobnom da upravlja komunalnim otpadom i ostalim komunalnim delatnostima, javnim preduzećima rukovode nesposobni direktori sa ogromnim platama, javna bezbednost i sigurnost građana su alarmantno ugroženi, lokalna privreda je na kolenima, a lokalna vlast je kriminalizovana i potpuno korumpirana. Sve nabrojano nije kritika nego realna slika aktuelnog stanja, pa je zaključak sam po sebi definisan – naš veliki projekat je smena ove kriminalne, korumpirane i nesposobne vlasti kako bi građani Čačka bili bezbedni, kako bi živeli slobodno bez ucenjivanja da budu poslušnici vladajućeg režima u gradu koji nudi perspektivu.

Bratislav Simović, odbornik Dveri; Foto: Epicentar press
5. „Kako ocenjujete nivo političke kulture trenutno u Čačku i smatrate li da su lokalne teme ostale u senci nacionalne politike?“
Velkovski: U Čačku apsolutno ne postoji politička kultura niti će postojati dok je na vlasti sadašnja aktuelna skupštinska većina.
Simović: Trenutni saziv Skupštine grada presudno je uticao na nivo političke kulture. Nama je očigledan bitan zaokret u javnom nastupu lokalnih naprednjaka. Suočeni sa temeljnim i snažnim delovanjem opozicionih odbornika odustali su od one arogancije, koja im je zapravo u genetskom kodu zapisana. Shvatili su da vrlo lako mogu izgubiti izbore u Čačku ako nastave da se ponašaju kao njihove kolege i koleginice po Srbiji. Shodno tome, sve više plasiraju lokalne teme prikazujući se u lepršavom i zanosnom stilu. Iza tih kulisa stanje je dijametralno suprotno, skoro pa katastrofalno. Dakle, sami naprednjaci nameću lokalne teme a spektar je veoma širok. Smem priznati da nam nedostaje kreativnosti u plasiranju lokalne problematike. Čini mi se da postoji strah bavljenja lokalnim temama jer nemaju jak odjek kod sugrađana. Čačani nekako brzo i jako zatvaraju oči i uši da ne bi gledali i slušali o problemima iz svog okruženja, zar ne? Dakle, ako se borimo za novu i bolju gradsku vlast onda se moramo mnogo više baviti lokalnim temama, problemima i korupcijom.
Marković: Nivo političke kulture u svakoj sredini definisano je ponašanjem aktuelne vlasti, a po ponašanju aktuelne vlasti u Čačku, jasno je da politička kultura ne stanuje u našem gradu. Saopštenja SNS-a i izjave lokalnih stranačkih i gradskih funkcionera naprednjaka su najbolji primeri da je politička kultura za njih nepoznat pojam. To se, uostalom na vrlo jasan način pokazalo i na konstitutivnoj sednici aktuelnog saziva Gradske skupštine, kroz fizičke nasrtaje na odbornike opozicije, kroz vulgarne verbalne tvrdnje „da u Skupštini ne važe ni zakoni ni sudovi, nego neka druga pravila“ a da je „svečana zakletva odbornika obično sviranje ku*cu“. Vrh SNS-a zagadio je javni i politički dijalog svuda po Srbiji.
6. „Ukoliko dođe do promene vlasti, koji bi bili vaši prvi koraci u reviziji trenutnih ugovora i javno-privatnih partnerstava koje je grad sklopio?“
Velkovski: Prvi korak će biti preispitivanje ugovora sa čačanskim Autoprevozom koji je sklopljen bez skupštinske odluke o poveravanju javnog prevoza na teritoriji grada. Javni prevoz je poveren ovom preduzeću samo na osnovu rešenja i potpisa gradonačelnika, a nedopustivo je da se javna budžetska sredstva i to u ogromnom iznosu prenose privatniku bez skupštinske odluke.
Simović: Prvi koraci su već napravljeni. Davno smo shvatili da pukim čekanjem da dođu izbori i da će nešto samo od sebe da se desi neće dovesti do smene režima i promene sistema. Detaljno analiziramo poslovanje svih javnih preduzeća i ustanova kojima je osnivač grad Čačak. Baza podataka o poslovanju se ažurira i kreiramo dosije za svaku organizaciju. Sve malverzacije, nepotizme i mahinacije čačanskih naprednjaka objavili smo u dokumentu „Bela knjiga“. Tu smo sabrali 44 spornih pitanja o desetogodišnjoj neodgovornoj vlasti SNS-a u gradu. Ozbiljno radimo na polju zaštite javnog interesa a u javnosti zajedno nastupamo sa ostalim opozicionim grupama i strankama. Očekujemo da će revizija biti dodatno intenzivirana kroz formiranje čačanskog antikorupcijskog tima pa ovim putem upućujemo javni poziv da se u taj posao uključe svi politički subjekti u Čačku (pojedinci, studenti, grupe građana, političke partije, …)
Marković: Dominirajuće mišljenje građana sa kojima razgovaramo je da ne sme da se ponovi iskustvo iz vremena kada je poražen režim Slobodana Miloševića tj. da ovoga puta oni koji su se ogrešili o građane i državu moraju da odgovaraju. Čačani odlično znaju ko je i sa kakvim kapitalom ušao u vlast, a koliki mu je kapital sada, kako su odrađivane javne nabavke, ko se talio u provizijama, ko se bogatio na račun gradskog budžeta, ko je jeo i pio a ko potpisivao milionske kafanske račune i mrsno se gostio za vreme posta sve busajući se u pravoslavne srbske grudi.

Stojan Marković, odbornik Grupe građana ProBudimo Čačak; Foto: Epicentar press
7. Da li je lustracija i promena sistema prvi i osnovni korak ka svetlijoj i boljoj budućnosti?
Velkovski: Da, to je ne samo prvi korak, već neophodan korak. Bez lustracije nema promene sistema.
Simović: O tome pišemo i govorimo već 26-u godinu. Obe su jasno istaknute u vrhu našeg programa. Smatramo da na tu temu ne treba puno pisati nego napisano sprovesti u delo. Na kraju, kad pričamo o društvenoj odgovornosti moram pitati zar Dveri nisu pokazale na svom primeru šta znači politička odgovornost? Zbog loše procene i izbora koalicionog partnera pretrpeli smo poraz na republičkim izborima 2023. Naš lider je zbog toga podneo ostavku na mesto predsednika Pokreta. Nismo se, kao oni drugi prodali zarad pozicija i fotelja. Sebe smo u potpunosti podredili za promenu sistema i priznaćete delom samolustrirali.
Marković: Srbiji nisu preko potrebni novi zakoni, nama trebaju oslobođene institucije u kojima rade ljudi sa integritetom, a ne poslušnici i kukavice raznih fela.
8. „Po vama kako biste ocenili položaj lokalnih medija i smatrate li da svi profesionalni mediji u Čačku imaju ravnopravan tretman od strane političkih aktera?“
Velkovski: Lokalni mediji u Čačku su u neravnopravnom položaju , jer se sredstva za finansiranje određuju na osnovu političke podobnosti. Nezavisni mediji ne dobijaju sredstva , a svedoci smo da se skoro sva budžetska sredstva izdvajaju za medije koji su bliski vlasti, kao što je Glas zapadne Srbije . Ovaj medij i ne smatramo medijem već propagandnom mašinom SNSa, i u tom smislu jedan od naših prvih poteza biće i preispitivanje svih konkursa za finansiranje i načina na koji su javna sredstva dodeljena. Spisak postoji!
Simović: Sve kreće od režima koji je napravio žestoku podelu i visokopolarizovao društvo. Zar bi mediji razmišljali o javnim budžetskim sredstvima kad bi preduzetnici i privrednici mogli slobodno da plasiraju novac u oglašavanje? Naravno da ne. Međutim, koliko njih u Srbiji sme da uloži u reklamu koju će plasirati preko nezavisnih medija? Vrlo malo. Zašto? Znaju da će biti žestoko sankcionisani ako to učine. Šta onda mediji da čine? Da se bore i ne odustaju iako je teško. A mi ćemo se boriti da svi mediji dobijaju ravnomerno raspoređena budžetska sredstva za informativni program. Borićemo se za tendere koji će favorizovati kvalitetne autorske medijske sadržaje. Da li je to ideal kome treba težiti? Mislim da jeste. Iako ovo deluje jednostavno, svakako je vrlo zahtevno i osetljivo pitanje. Medijski prostor je žestoko turbulentan a mediji, koji su po vokaciji predikcija moći, tu moć treba da stave u službu društvene zajednice a ne pojedincu i/ili nekoj interesnoj grupi.
Marković: Nemoguće je očekivati da u bolesnom okruženju imamo nešto zdravo. Mi ovde imamo medije koji se nadmeću u poltronstvu vlastima i koja su „oglasna tabla“ vladajuće stranke, a ne javna glasila. I za to su već godinama nagrađeni milionima iz gradskog budžeta. Neki su dobili i ordenje iz ruku predsednika države za svoje „novinarstvo“, a sami za sebe tvrde da nisu novinari nego „narodni reporteri“, ma šta to značilo.
Izvor: Epicentar press
______________________________________________________________






































Pavle vas se odrekao ako niste videli
Studenti se odrekli Pavla, Pavle se odrekao opozicije – znači duplo golo za Pavla. Sam pao, sam se ubio.
pavle ne moze da se obuje u jednu pamet, cas za studente, cas protiv, menja stavove kako ima interesa. Nije odrastao jos a uzleteo mnogo. A i smara sa onimstatusima koliko me danas volite. Deete
Pavle je uvek bio soler tu njegovu grupu koliko ga pratim nije ni pominjao i ovo je sasvim normalan nastavak njegovog puta
Objavite i deo sa Stevanićem, zar to ne ide u paketu?
Pa kad opozicija bude na TV Lav, biće i paket.
Nama treba,nama kao pokretu koji ce biti nasuprot sns dobrih 40 kandidata..ostatak do 75 koliko broji gradska skupstina mogu studenti da popune po svojoj zelji a mi da u dogovoru sa njima damo imena ovih 40 i da nam se ne dogodi kao u smed.palanci usled razmirica su bile dve liste opozicione nego mora biti jedna..Mogu i dve liste ali u startu se mora naznaciti da je to jedna tzv proevropska i ova druga studentska pa da se izmeri podrska..ali to treba da bude rezultat dogovora a ne posledica razdora i onda se nece rasipati glasovi..
Nema dogovora,kakva bre opozicija.Imali ste i više nego dovoljno vremena da uradite bilo šta za ovaj napaćeni narod.Ali draga gospodo vi ste samo gledali svoje d..e.Tako da ako ikako pređete census treba da slavite kao da ste osvijili sto odsto glasova što iskreno i sumnjam.Tako da ŽIVELA DECA I ŽIVELI STUDENTI a vi marš u tri lepe p…e m……e!!!!!!!
Nisi ti ISKREN, ti si Pokretač ili slična palamuda koja se krije iza studenata. Sprcao si 50 godina u dupe pa si se sad probudio da pričaš o opoziciji, šta si ti smlato radio pola veka svog dangubnog života. Šta ste ti i „studenti“ poput tebe uradili za ovih godinu i po dana mlateći po ulicama. Što smlato ne izađeš svojim imenom pred građane i birače nego bi da se kriješ iza studenata. Na svu sreću ova deca nisu glupa da se lepe za bitange kao što si ti.
Pavle, Pavle, lepo Marković kaže šta građani žele udruženu i jedinstvenu listu i onome ko stranačke i lične interese stavlja iznad opšteg i zajedničkog interesa ne vredi ni govoriti.
Koja tacno opozicija ? Jel ona sto se na proslim lokalnim izborima u Čačku dogovorila da sns ostane na vlasti.
Naj gori su oni kojima ne valja ni pozicija ni opozicija.Gospodin Nikola da nam kaze ko se to dogovorio i na koji nacin je opozicija mogla da svrgne vlast,kada su suspendovali sve drzavne institucije i rade sta hoce.Da si bio na konstituisanju Skupstine,nikad ti ne bi palo na pamet da tako nesto izjavis.
Koja ti je ovo priča, majke ti??? Eto, tako su i danas u Kuli studenti postigli dogovor sa SNS. Hoćeš sada da ružim onu mučenu decu ovde? Svi smo se uverili kojim sredstvima raspolaže ovaj režim i da su toj takvoj opoziciji „sva vrata“ zatvorena, kao onoj deci u Kuli danas. Želim da opozicija izgubi a da se na njenom mestu nađu studenti ali da većinu u skupštini i dalje čini SNS. Samo zbog ovog narativa, da pravda bude zadovoljena.
pajo hoce da bude gradonacelnik ali ga nece niko. Ne ide gradonacelnik sa govornom manom
Na čelo liste koja će se na lokalu suprostaviti režimu treba da bude neko ko do sada nije bio u SNS-u kao pojedini, takodje treba da je vredan i dobar domaćin i da do sada nije bio u parlamentarnoj opoziciji, koja je imala dosta godina da pobedi SNS na lokalu i samo je beležila poraze. Imali ste šansu i na prošli izborima lokalnim otišli ste u 10 kolona, e sad prepustite gradjanskim aktivistima šansu, vaše vreme je prošlo!
Šta je sa Ćalovićem šta on kaže Stojane
Niko od vas tu nema smeka, kapaciteta niti je poznata faca ili ime da bude ili gradonacelnik ili nesto slicno
Nista bolji niste od sns, on bar i ne kriju da su los kadar, ali imaju vucica i slepaju se dok to traje, kao sto se sps slepa uz dacica i sns.
Sto neko je u Cacku glasao odbornike SPS?
Sve je to smesna prica dok se ne uvedu izbori da se glasa za pojedinca i to je to. Onda ni sns ne moze sa nastupa kao jedno, nego svako mora da vodi kampanju za sebe, pa kako bude …..
To je srz promena, jer onda kandidati sns nece dobijati i tako ce se smene desavati
Ne znam na koji nacin ce sns da pobedi u Cacku. Ja nikog ne zna ko ce ovo da glasa. Ljudi javno pricaju protiv sns, sto pre nije bilo
Mozda ovaj i jos jedan mandat max i to je to, istroseni su, narod to nece vise
Opozicija u Čačku je mlaka, tj i ne zna se ko je prava opozicija. Pavle i Ćalović bivši SNS, Dverjani su Boškova demagoška škola, ostale je nebitno i nepotrebno pominjati.Veliki je broj reciklirano i politički impotentnih.
Potrebna je nova snaga i nova energija.
Што се не удрже студенти са овим новим групама грађана што су основане кад су почели протести. Они се сви хвале да нису никад били у снс-у па нек се лепо уједине
U ovim GG sve reciklirni kadrovi. Ćalov kandidat snsa za gradonačelnika, proradila sujeta i ko garantuje da se opet neće prodati. Nigde ni programa ni kadrova…. Do juče pričao da če raspustiti turističku sad Velkovsk a našla primereniju reč-reorganizacija. A ko su vaši kadrovi? Gde su vam? Rajlić? Dobar vic. Kažu da vas najpametniji napustiše jer vam je jedini cilj gradonačelničko mesto.
Kakav Ćalov… Pavle prodao Stamata, Sns, Probudimo Čačak, on je pravi čovek 😉
Gde su vam demokrate?
Ne ulivate poverenje…
Ni pojavom , ni ispraznim pricama
DoČe sve si u pravu. Misle da je dovoljno biti protiv sns. Nigde timova, predloga, planova
Tako je. Ja izađem na bilo koji, sve manji i manji skup/protest u gradu, kad tamo ljuti građanski aktivisti prosipaju predloge, planove, podeljeni u timove, ma milina ti da vidiš i čuješ.
ljudi vlast uvek smeni samu sebe, to ce se i sada desiti. Dosadili su svima, pocinju da brljaju, afere se nizu, njihovi odlaze, i to je to
Pogledajte samo od pre 2/3 godine i sada, sve nova lica, i to samo iz interesa tu sede, nista drugo, znaci kada zavrse svoje, odlaze i to je to
A pravi se atmosfera da je sramota ako si sns i sami odlaze jer svi glume neke velicine i nesto, pa ih sramota od sns
Najjače od svega što ne znam nikoga ko bi dao glas bilo kome od pomenutih figura iz opozicije. S druge strane ovi blavori iz lokalne vlasti su izduvan balon. Hoćemo studentsku listu na lokalu!!! (bez opozicije)