Bilans naprednjačke vlasti u Užicu: Prirodna, društvena i ekonomska katastrofa
Bilans 14 godina naprednjačke vlasti u Užicu i okolini, ocenio je odbor Stranke slobode i pravde (SSP), „liči na prirodnu, društvenu i ekonomsku katastrofu“.

Protest ispred SNS Foto: Nenad Kovačević
Kada je, 2012. godine, Srpska napredna stranka preuzela vlast u Užicu, ističe se, „u gradu je živelo 78.040 stanovnika, a popis iz 2022. doneo je bolnu istinu – u najvećem gradu zapadne Srbije bilo nas je oko 8.000 manje“.
Kakva je trenutna situacija, dodaje se, „ne smemo ni da pretpostavimo“.

Užice u smogu Foto: Nenad Kovačević
Užičani, navodi se, „piju vodu sumnjivog kvaliteta, dišu najzagađeniji vazduh u ovom delu Evrope i leče se u ustanovi koja sve manje liči na regionalni zdravstveni centar, a sve više na ratnu bolnicu“.
Istovremeno, „sigurni glasovi za vladajuću „elitu“ i dalje se skupljaju pritiscima na zaposlene, ucenama, sendvič-ekskurzijama i predizbornim krpljenjem rupa po seoskim putevima“.
Užice je, dodaje se, privredni i ekonomski centar najposećenije turističke regije u zemlji, ali umesto da se turisti sa Zlatibora i Tare slivaju u grad, koji ima ozbiljan kulturno-istorijski, gastronomski i urbani potencijal, erska prestonica je, uglavnom, ostavljena kao rupa na turističkim trasama.
– Turizmom se ovde niko ne bavi ni strateški, ni domaćinski, ni pošteno – istče taj odbor.

Požar na deponiji Duboko Foto: Miloš Vulović
Evropska unija je, ističe se, u proteklih četrnaest godina, kroz desetine projekata, uložila višemilionska bespovratna sredstva u razvoj Užica, finansirajući projekte Grada, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, ustanova kulture, turističkih organizacija, javnih preduzeća i civilnog sektora.
Ali, „transparentnost trošenja evropskog novca ostaće pod velikim znakom pitanja sve do sistemskih promena, a do tada imamo pravo da pitamo – u kakvom bismo tek gradu živeli da nije bilo ni tog evropskog novca“.

Foto: Nenad Kovačević
Užice je „nekada bilo jedan od najurbanijih gradova u Srbiji, grad vrcavog duha, radničke energije, kulture, pristojnosti i otpora, a danas se njegova urbanost guši pod teretom nesposobnosti, partijskog zapošljavanja i provincijalnog upravljanja“.
– Zato moramo jasno reći da bez decentralizacije, evropeizacije i vraćanja grada građanima nema ni lokalnog, ni regionalnog razvoja. Druge nam nema: ili ćemo Užice ponovo učiniti respektabilnim centrom zapadne Srbije ili ćemo ćutke gledati kako ga naprednjaci pretvaraju u grad duhova – poučuje odbor SSP.





































