Boško Obradović o studentskoj listi
Piše: Boško Obradović
Одлука студената у блокади свих високошколских установа у Србији да затраже распуштање Народне скупштине и ванредне изборе потпуно је разумна и веома храбра. Разумна је из простог разлога што актуелна власт већ пола године избегава да испуни студентске захтеве, па је самим тим једини начин да се до испуњења тих захтева дође смена владајућег режима. Храбра је самим тим што студентски покрет на овај начин отворено ступа на политички терен који је оличење баруштине и прљавштине. Коначно, ова одлука може постати и историјски далекосежна политичка прекретница јер отвара простор да државу вратимо народу, да не само сменимо једну катастрофалну власт огрезлу у корупцију већ и да променимо читав накарадни систем, обновимо отете и запарложене државне институције, оживимо посрнулу демократију и направимо поштене изборе и одговорну власт.
Сада је на потезу владајући режим који се увек хвалио спремношћу да иде на изборе и победи. Међутим, овога пута њихове прве реакције су да нема потребе за ванредним изборима из чега се јасно може видети њихов страх од укључења студентске популације у изборни процес. Власт је 15. марта могла да види да је већинска Србија на студентској страни, а у то се потпуно уверила на примеру краха свог контрамитинга. Студенти су постали не само морални и интелектуални ауторитет са великим угледом у друштву, отпоран на уобичајене негативне пропагандне методе режима против опозиције, већ и озбиљно организована снага која поред великог броја нових бирача доноси и армију мотивисаних и добро обучених чланова бирачких одбора који ће спречити изборну крађу. Студенти су ушли и у напредњачко бирачко тело јер су многи од њих деца, унуци, комшије оних који су донедавно били блиски властима, а сада су им њихови млади рођаци и познаници отворили очи. Све су то разлози зашто се власт плаши ванредних избора.
Кључно је сагледати контекст: први следећи избори нису идеолошки и програмски, већ егзистенцијални: ми или они, нормалан живот или мафија на власти. Кад победимо режимско зло, онда долази прелазна Влада стручњака орочена на 6-12 месеци да уреди систем, ослободи заробљене институције, испуни студентске захтеве и омогући слободне изборе на које онда сви политички актери излазе са својим идеологијама и програмима и такмиче се у фер условима. Шта се може замерити оваквом концепту? Ништа.
Да су политичке странке опозиције и њихови лидери имали знања, способности, ауторитета и храбрости да се обрачунају са садашњом влашћу не би ни дошло до политичке ситуације у којој се сада налазимо. Зато је реално да се политичке странке и групе грађана из опозиције повуку мало у други план, а да се у први план истакне друштвени фронт на челу са студентским покретом који је озбиљно уздрмао владајући режим у последњих пола године. Поштено, зар не?
Шта би могло бити спорно у томе да студентски покрет кандидује своју изборну листу? Ништа. Ево неколико чињеница које говоре томе у прилог:
1. Студенти се не кандидују односно неће бити на сопственој изборној листи коју ће кандидовати и подржати. То много говори о томе да нису алави на функције и позиције, да не желе да употребе своју тренутну популарност за стицање друштвене моћи, иако имају сва права на то. Положили су још један велики и тежак испит.
2. Они желе да кандидују најбоље из разних друштвених сфера. Зар то није поента изборног процеса, зар то нису својеврсни предизбори, зар то није оно што смо одувек очекивали од демократије? Да ли ће сви њихови кандидати бити савршени – вероватно неће, али тек нису савршени они на власти и у опозицији. Да ли се свим њиховим кандидатима може веровати да ће остати доследни и по избору за народног посланика, као и да неће злоупотребити кандидатуру за своју будућу политичку каријеру – неки ризик у процесу смене садашње власти мора да се укалкулише.
3. Студентски пленуми увелико осмишљавају разне критеријуме за кандидате међу којима су заслуге у подршци протестима и антирежимској борби, саборност у различитости професија, углед, стручност и морал изнад партијског и идеолошког, што су стари и велики идеали који су поново актуелизовани. Овде би само требало да обрате пажњу да међу кандидатима не претегне било која идеолошка већина нити им дозволити да се о својим личним идеолошким уверењима јавно изјашњавају. Имамо други приоритет!
Уосталом, истраживања јавног мњења постоје да нам помогну у одлуци о начину изласка на изборе. Ако грађани кажу да је најбоље изаћи на једној изборној листи и да њу треба да кандидују студенти, шта ту има даље да се прича. Опозиција онда треба да прескочи овај изборни циклус и све своје ресурсе стави у функцију победе студентске листе која ће омогућити нормалан политички живот кога сада нема и у који ће се потом странке вратити. Ову логику може да спречи само сујета опозиционих лидера и лажна опозиција која ће добити задатак да поквари шансе студентске листе за изборну победу, што верујем да ће бирачи казнити.
_____________________________________________________


Piše: Boško Obradović



































Lepo receno i tacno.Ali opozicija nece preskociti izborni ciklus,nego ce biti izbrisana sa politicke mape.I to svojom zaslugom.Oni koji danas sede u skupstini ,i traze nekakvu prelaznu vladu.su saradnici Vucicevi.Djilas,Jovanovic,Nestorovic a i ostali treba da nestanu ili da otvoreno stanu uz SNS kao Sutanovac,Kena,Comicka i mnogi drugi pre njih.
Ti nemas prava da pricas o studentims, nazdravljo si sa Vucicem, uzeo kintu i presao u kafedzije, a sad kevces iz prikrajka
Evo već pola godine se po ulicama i gradovima Srbije valjaju protesti i mi još na vidiku nemamo nikakav koegzistentan plan izlaska iz krize i novi put oalobađanja od retrogradnih zabluda.
Ima li novog puta kojim možemo krenuti u smislu političkog sistema?
Liberalna demokratija je pod udarom, a to je ono najbolje do čega je čovečanstvo došlo u svom dugom lutanju kroz istoriju. Nova ideja i uzor dolazi iz Kine kroz tehno-totalitarizma čiji je ona predvodnik.
Ali nema nam lobode dok ne izgradimo naše funkcionalne institucije.
Tu slobodu možemo očekivati tek onda kad se oslobodimo lokalnih kabadahija, secikesa, primitivaca,organizovanih lokalnih klanove, kao nekada, kako su se formirali DS, SNS, DSS, SPS, Radikali, koji se ujedinjuju u interesne grupe da bi oni prosperilali. Kad krene stavarni talas oslobađanja lokalnih samouprava od lokalnih glodara i zapljusne Srbiju i oslobodimo se tog zla tek onda možemo razmišljati o slobodi građanina Sebuje. Onda će sva ostala pitanja biti samo stvar razlike u konkretnim politikim varijantama tumačenja zakona. Samo na tim temeljime moraju da se grade nove lokalne u državne institucije.Tek tada se možemo nadati pozitivnom rezultatima u stvaranju normalnih uslova za život bez straha.
Одговор Марку Краљевићу*****
Бошко Обрадовић се не може ни са ким поредити, ако се односи на лидере јер је показао свој искрени рад и труд са својим Дверима, где неко није провирио носом, он је стао и храбро и поносно бранио, и тек ће, само да подсетимо све оне душебрижнике који су хтели да га уклоне – НИСТЕ УСПЕЛИ!!! Један је БОШКО ОБРАДОВИЋ И ЈЕДНЕ СУ ДВЕРИ И НИКОМЕ НИШТА НЕ ДУГУЈУ!!! ТО ЈЕ УСПЕХ И ЊИХОВА ИСКРЕНА БОРБА!!!
Samo budala moze da povjeruje casnim namerama
Obradovica.
On je jedan od Vučićević,
trojanskih konja isto kao
Zavetnica.Stim sto je Zavetnica postala ministarka,a on nikada!
Žao mi je ali ne želim da čitam sadržaj…
Žao mi je i tvojih saradnika. Neki pošteni ljudi su dali i svoje zdravlje u tvojoj „borb“.
I šta su dobili?
Izdao si sebe, a njih prodao.
Kada si otvorio kafanu?
Pred koji praznik? Da li te taj praznik bar asocira na nešto, ako si neka mesta koja si posećivao naprečac zaboravio?
Zbog toga red bi bio da bar promeniš naziv svoje partije.
I da…
Memoj da misliš da baš svi imaju slabo pamćenje…
Srećna naplata !
Zašto Trojanskih?
Nazovimo to pravim imenom.
Zaslužio je bar toliko…
A da li si vama ostali dužni neki dinar ili su sve isplatili?
Pokazalibste ko ste , šta ste i od čega ste…
Boško Stamenhovski Obradović Vučić ?
Nije bitan Bosko ni njegova izjava najbitnija je maksimalna podrska studentima.Srbija je bolesna,Srbija umire studenti su lek.
Boško ,onomad si oko sebe okupljao ckice poput Djola Lukica _unuka udbaskog popa Jova,Djola kobaje i sličnih virsli..drži kafanu i ne svircaj curku
Odgovor – Drugu Marku
Druže makoko, ne beri brigi nađe Vučko lek i za studente i za Kosovo i za zapadni kapitalizam!
Lek se zove Si i Putin 🙂
Bez Srbije Evropa neće biti stabilna. Pa ti Marko vidi kolika će biti cena stabilnosti 🙂
Doduše ako razimeš, katastrofalno stanje u svetu, i načelo političkog sihronicideta, kako se dolazi do satilnosti i mira.
Vučić će biti novi TITO 🙂
Studenti ce da pobede na sledecim izborima u Cacku/ odnosno pobedice neka nova STRUJA, obicnog naroda zajedno sa studentima. Neko, ko do sada nema iskustva u politici, neko ko ima znanje, i ima volju i ideju kako ovaj grad treba da izgleda.
Samo gledajte, bicete iznenadjeni rezultatom izbora. Nece pomoci ni promene adresa ni nista, kraj je sa tim
60% ce da ima ta lista ucenih,skolovanih, casnih, postenih ljudi sa studentima na celu o ostalom domacinskom zajednicom cacka, jer su se sns i sps i svi ostali smucili narodu
Izlaznos ce biti preko 70%, i ti znaci vas kraj gospodo.
Sada ste nsa izlaznost od 44% imali 50.2, nemojte se nadati ni 1 glasu vise za 3 godine, samo manje. A na izlaznost od 70%, vi necete imati ni 30%.
Mozda vam novi funkcioneri pomognu u liku i delu, kao i ugledu, koje ste progurali po kojim ustanovama, i JP i sluzbama. Kraj
Vucic je pre svega mentalno poremecena osoba.Tito nije bio lud,i bio je politicki genije.To sto je bio komunista,jbg To sto je pobio brdo ljudi,isto tezak zlocin.Ali Tito je bio zaista priznat i postovan y svetu.Nije morao na mucku da se uvlaci na stranacke skupove republikanaca kao Vucic.Uporedjivati ih je bolno podsecanje na vreme kada smo bili postovani.Vucic je sramota i bruka nase zemlje.
Xxl- Odgovor
Na znaš ti prijatelju odakle si šupalj
ZA Ovako složene istorijske događaje trebaju jake amalize i dokazi a ne reći pobio BRDO LJUDI.
Tkve gluposcti izrećei za nastradale mrtve duše je jeres umobolnog kometatora.
Boskic, vidi da li moze Milun kod tebe da se zaposli kao konobar kad ga sklonimo sa vlasti, a politike se ostavi, pokazao si koliko si netalentovan za nju, koalicija sa Milicom Lazljivicom je bio ekser u sanduk tvoje politike i politickog pokreta.
Drzi se ti tvog restorana, mozes ponekad da se obratis preporukom za neko jelo, mozes da malo prizas o cenama i platama u ugositeljskom sektoru, ali samo nemoj o politici.
Slušam jednu budalu na radiju,kako Titova Jugoslavija,nije imala jaku privredu,ni jaku vojsku,ali je Tito bio veliki politicar izmedju istoka i zapada.
Kaze imao je neograničen autoritet.
Pitanje je kako je pred sam atentat Konedija,se susreli Tito i Kenedi,da budem precizniji posle nekoliko dana je izveden antetat,i nije se metak zaustavio samo na Kenediju,vec preko 100 daradnika je ubijeno koje bio
neposredno bio povezan sa Kenedijem,cak i jedan od brace.
Kakva budala od akademika.
Jugoslavija zemlja industrijski ne razvijena jer je poluproizvode za industrijski proizvod uvozila iz EU zemalja,od metala,henije,lofekcijske i prehrambene,medicinske industrije,,,.
Za uzvrat Jugoslavija je kod banana drzava koje su dobijele politićku nezavisnost,od kolonijalnih sila,Tito svesrdno pomagao u svakom pogledu,
Samo da nedođu pod rusku cizmu.Cak ga je provalijio i
Fidel Castro,ali su izbalasirali odnose.
Nista se nebi ostvarilo da Amerika direktno ili indirektno finasiski nije
pegla buđet Jugoslavije.
Od 1945 sve do danas smo non stop,popunjavali svake godine buđet Američkim dolarom.
Koliko je koštala vladavina Tita nad Srbima,drugom prilikom.
Odgovor- Za PROTKA NA STRAZI !!!
PRIMEĆUJEŠ – Još Srbima ne FUNKCJONISE zdrav razum!
Pišeš – Ništa se ne bi ostvarilo da Amerika direktno ili indirektno finasiski nije punila budžet Jugoslavije. Od 1945 sve do danas smo non stop,popunjavali svake godine buđet Američkim dolarom.
Analiza uzroka i posledica:
ODGOVOR. Zdrav razum funkcioniše onima koji razumeju globalno stanje u svetu 🙂
Vi plašite narod koji uopšte nije svestan koje su sume novca u opticaju i koji se novčani cunami valja po svetskim berzama jer balon je bušan, a ivastitori prosto ne znaju šta će sa tim novcem, na primer Ilon Mask i drugi ne znaju šta da rade sa enormnim kapitalom, koji može da propadne kako se svetska kriza komplikuje.
Pa je Srbija u ovakvim globalnim odnosima postala idelano odredište da se investira u bilo šta i sačuva bar deo kapitala koji donosi sve manje prinose a dolara i evra je naštampano do neshvatljivih količina i sad će se to kroz inflaciju da obezvredi bar za 50% i normalno oni koji su zaradili u zlatnim godinama zapadnog prosperiteta, enormne sume sad gledaju da ulože u koliko toliko profitabilne grane.
Zato oni sad hoće da se nagode sa Rusijom kako tako o smirivanju svetskih tenzija.
Generelno rečeno, ogroman je odliv kapitala sa zapadnih berzi na istok, trenutno realan profit ameičkih državnih obveznica je zanemarljiv, pa se sad investitori pitaju – šta da rade sa bezvrednim hartijama od ‘vrednosti’.
Svima je poznato, još iz srednjeg veka, da je Srbija bogata prirodnim resursima a kineski investitiri a i zapadni privatni fondovi su bacili oko na naše rudnike i žele da investiraju u tu oblast.
Dokaz svemu ovome je Londonska Berza plemenitih metala gde se Srbija kotira visoko na listi pouzdanosti isplativosti ulaganja u tu granu eksploatacije, prirodnih bogastava.
Dokaz ovoj i ovakvoj tvrdnji je naš visok kreditni rejting, jer imamo realne mogućnosti da uvek budemo solventni.
I ZATO ĆE SRBIJA DA DOBIJE AA REJSTING
Negde pročitah : “ ekonomija je za sirotinju…”
Srbija je konzumeristička kolonija jer se društvo raspalo poodavno još od raspada SFRJ a sada zivotarimo posledice tog raspada. Zato niko pametan od pametnih ljudi kojih ima i ovde i u svetu, neće da se prihvati Vučićeve stolice jer je je to električna stolica.
U bidiće uvoz će i dalje rasti, a tzv. država postaje bunar bez dna, gde mesečno mora izdvajati iz budžeta za pentionere, drževnu upravi i siromađne slojeve, a nih je oko 64% žitelja Srbije, da bi pređiveli. To je nazapamćeno opterećenje siromašne Srbije. Znači preskupo i neefikasno.
Tako trpimo štetu, kao afričke kolonoje a ne dozivamo se pameti !!
Spasa nam nema, propasti ne možemo, jer to je moto muljatora i premijera iz davne istorije.
bosko je prodao dusu.na zadnjim izborima osvojio je 106.000glasova biraca ili 4 poslanicka mesta.milica se prodala za fotelju a bosko za milion evra kako rece marjan u skupstini.sere bosko.ne mogu nedovrseni ljudi da vode drzavu.a mi je dali mirku i slavku partizanskim kuririma sloba i voja.rezultat vidite.drzavu vode iskusni ali posteni i sposobni ljudi od65 do 80godina;tramp, putin,huan peres,de gol
kralj je zabranio rad stranaka.danas one razaraju srbiju.svi su isti…sojici. izborni zakon je lopovsko-seseljskii nije u skladu sa ustavom rs cl.2& cl.52.samo 4grada u srbiji imaju cenzus 197000 biraca pa je 90% vlasti u bg.koji nema privredu jede srbiju,i zivi parazitski od kredita koje svi vracamo,pdv,sverca strane robe i drugih pljacki.svaka opstina treba da bira poslanika imenom i prezimenom.ukupno 170.iz svakog okruga treba da bude po 1 ministar.krdo kriminalaca predlaze kandida -ta,pa ga ucenjuje.to je poguban sistem. nek se ljudi kandiduju.posle javne rasp -rave bira se najbolji program.lideri nemaju program,vec zele da se obogate ko ovaj nas odavde.u lutanju prode nam 35god. bora jovic se povukao i priznao da je antov program bolji.kadje poceo pregovore sa eu, drzavu su izdali vojska i policija. cast izuzecima.37god.na celu srbije su crnogorci bosanci,hrvati, deca vojnih i policijskih sluzbi (ana,dacic..)ne daju srbjancima da budu na celu svoje zemlje pri tom im otimaju i novac i imovinu.po konvenciji iz montevidea,oni mogu biti na listi samo u lokalu,kao zoran jankovic u sloveniji,koji imaju ustavni sud.u jednom od saziva nijedan sudija ustavnog suda nije bio iz srbije.prvi guverner posle 2000 hrvat jelacic,a sad jorgovanka kosovarka.srbiju unistavaju negativna kadrovskaresenja,kupljene diplome,prljav novac,provizija….zato uvesti proveru znanja u drzavnom i javnom setoru na svake 2god.jer drzavu treba da vode najbolji kadrovi,a ne huligani, olosi,banditi, klosari,razbojnici,komunistjcke sluzbe…