„Prema poslednjim informacijama nadležnih dostavljenih Ministarstvu, uzrok akcidenta na Turskom potoku gde su se izlile procedne vode sa deponije ‘Duboko’, kvar je nastao zbog pucanja zaštitnog balona u sabirnom šahtu lagune“, navodi se u saopštenju Ministarstva na Fejsbuku.
Iz deponije Duboko ispuštene najotrovnije materije, završiće u Zapadnoj Moravi
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je u petak uveče da je došlo do kvara u sabirnom šahtu lagune deponije „Duboko“ kod Užica, zbog čega je došlo do izlivanja procednih voda u Turski potok.
Ministarstvo je navelo da ekipe koje će raditi na sanaciji već stižu, kako bi se kvar otklonio u najkraćem roku i kako bi se sprečile dalje posledice.
Dodali su da su u stalnom kontaktu sa Grupom za suzbijanje ekološkog kriminala Policijske uprave u Užicu koji su na licu mesta koje je kriminalističko-tehnički obrađeno.
Republički vodni inspektor je, kako su naveli, obavešten i započeo je postupak iz svoje nadležnosti radi utvrđivanja činjenica i eventualnog kršenja propisa.
Obavešteno je i Osnovno javno tužilaštvo u Užicu, koje ima nadležnost za krivično gonjenje, i ono će angažovati Zavod za javno zdravlje radi uzorkovanja vode.
Udruženje “Da ne dišemo Duboko” objavila je na svom “X” nalogu da je iz deponije isteklo preko 800 metara kubnih koncentrovane prljave vode!
“Tek na prijavu ‘Da nedišemo Duboko’ izašla je policija i komunalna. V. d. gradonačelnika kaže da je pukla cev, ali ne kaže zašto 10 sati niko ne sanira”, navelo je ovo udruženje.
Oni su u novembru upozorili javnost narizik od ekološke katastrofe I tražili od uprave JKP Duboko da hitno sprovedu rešenje nadležnih inspekcija.
Naime, kako je objavio OzonPress, JKP Duboko je, u nebezbednoj laguni, namenjenoj prečišćavanju otpadnih voda, uskladištilo 600 kubnih metara opasnog koncentrata – nusproizvoda nelegalnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Neizbežno izlivanje ovog koncentrata u Turski potok je ekološka katastrofa u najavi koja će dovesti do potpunog uništenja ekosistema u slivu reka Lužnice i Zapadne Morave. JKP Duboko je u nebezbednoj laguni, namenjenoj prečišćavanju otpadnih voda, uskladištilo 600 kubnih metara opasnog koncentrata.
“Neizbežno izlivanje ovog koncentrata u Turski potok je ekološka katastrofa u najavi koja će dovesti do potpunog uništenja ekosistema u slivu reka Lužnice i Zapadne Morave”, saopštilo je udruženje.
Ministarstvo životne sredine i Osnovni sud u Užicu doneli su bili privremenu meru kojom se zabranjuje odlaganje bilo koje vrste otpada na deponiji Duboko.
Ministarstvo građevinarstva (MGSI) je u otkrobru prošle godine naložilo deponiji da sanira oštećenja lagune za prihvat procedne vode, kao i postrojenja za prečišćavanje procedne vode. Rok za sanaciju iznosio je 30 dana.
Inspektor MGSI je, tokom vanrednog nadzora, konstatovao da su zbog požara na deponiji Duboko 2024. godine devastirane lagune za prihvat procedne vode i da postoji opasnosti od prodora ove vode u Turski potok, čime su ugroženi život i zdravlje ljudi.



































Ekoloska katastrofa, u redu, sve je to tacno, ali zaboravljate jednu stvar.
Cacanski vodovod odavno mesa vodu iz Zapadne Morave sa vodom iz sistema Rzav, tako da ce voda biti zagadjenija nego inace.
Naravno, u sveopstoj sprdnji od institucija ne postoji nijedna laboratorija koja ce uraditi pravu i tacnu analizu vode koja se isporucuje gradjanima i istu analizu objaviti, zato da se ne bi poremetila naplata od gradjana, za tu njihovu zagadjenu vodu.
Pravo na pijacu vodu je jedno od fundamentalnih prava garantovano poveljom UN.
Jedino ako se nadaju da ce par pijanih popova osvestati Moravu kad oni zlokobnici pocnu da se takmice ko ce pre da se docepa parceta leda i makar malo zaleci brojne komplekse.
Što su Užičani duboko disali Čačani i nizvodni će sad žedno piti. A kome ćemo mi sad da ga uturimo?
Šta se radi… Ovo mora da se sankcioniše.
Vratite Momira da sredi deponiju do kraja, nemojte nas muciti.
Dok ne pukne neko robiju za ovo nema boljitka!