Saopštenje zabrinutih roditelja iz Mrčajevaca: Ovo nije politika, već borba za bezbednost i budućnost naše dece
Skupovi podrške zlostavljanom dečaku iz Osnovne škole „Tatomir Anđelić“ u Mrčajevcima se nastavljaju, a zabrinuti roditelji i meštani uputili su zvanično saopštenje za medije, nadležne organe i javnost. U svom obraćanju, oni naglašavaju da ovi skupovi nemaju političku pozadinu niti predstavljaju poziv na linč, već su krik za bezbednost, zdravlje i sigurniju budućnost svakog deteta u Srbiji.
Prenosimo integralne zahteve i apel javnosti i institucijama:
Protiv zataškavanja vršnjačkog nasilja i prebacivanja odgovornosti
„Oštro se protivimo svakom vidu nasilja, osuđivanja nedužnih ili poziva na linč bilo koga. Naš primarni zahtev jeste da rukovodstvo OŠ ‘Tatomir Anđelić’ prihvati odgovornost, te da nadležni i odgovorni zaposleni budu adekvatno kažnjeni. Cilj ove kazne nije puki revanšizam, već postavljanje jasnog primera kako nijednom prosvetnom radniku ili zaposlenom u školskim ustanovama u Srbiji više nikada ne bi palo na pamet da zataškava ovakve slučajeve ili dopusti da se oni ponove.
S tim u vezi, ukazujemo na nepravdu: rukovodstvo škole je disciplinski i novčano kaznilo nastavnicu koja je najmanje kriva za nastalu situaciju. Zbog toga najavljujemo organizovanje i potpisivanje peticije sa zahtevom da se njena kazna poništi. Zahtevamo da punu odgovornost preuzme nastavnica koja je pokušala da zataška ceo događaj i koja je primorala decu da obrišu fotografije i video-snimke zlostavljanja, umesto da je te materijale hitno predala nadležnim institucijama i policiji.“
Zahtevi prema školi, roditeljima vinovnika i državnim organima
Zabrinuti roditelji i meštani izneli su i konkretne zahteve upućene svim strukturama uključenim u ovaj proces:
– Od škole i roditelja učenika koji su učestvovali u zlostavljanju zahteva se da daju jasne izjave o tome kako će ta deca biti kažnjena. Postavlja se pitanje: šta će, osim smanjenja ocena iz vladanja i premeštaja u druge škole, biti preduzeto da se osigura da ti učenici više nikada ne zlostavljaju drugu decu?
– Insistira se na potpunoj transparentnosti vođenja ovog i svih sličnih postupaka, bez ikakvih pritisaka na žrtve i uticaja da menjaju svoje izjave. Traži se stopostotna posvećenost slučaju od strane ministarstva, države i svih nadležnih institucija.
– Jasno se odbacuje svaka politizacija: „Ne zanima nas politika, niti političke partije. Ne želimo da se ovi skupovi koriste za bilo šta osim za bezbednost naše dece i nezavisan rad institucija, policije i tužilaštva.“
Otvoreni apel ministru prosvete i tužilaštvu
U saopštenju se upućuje i direktan poziv ključnim figurama u sistemu:
Apelujemo na ministra prosvete, prof. dr Dejana Vuk Stankovića, da izda zvaničnu izjavu o celom događaju i predoči javnosti koje će korake Ministarstvo prosvete i Republika Srbija preduzeti radi sprečavanja sličnih scenarija u bilo kojoj školskoj ustanovi u zemlji.
Takođe, apelujemo na nadležno tužilaštvo da hitno sazove konferenciju za novinare na kojoj će biti pročitani zvanični rezultati i izveštaji lekarskih pregleda iz čačanske bolnice. Zahtevamo i zvaničnu informaciju o tome da li su mobilni telefoni kojima je čin zlostavljanja sniman zaplenjeni i poslati na veštačenje.
Termini i lokacije narednih skupova podrške, kao i akcije potpisivanja peticije, biće naknadno objavljeni, navodi se na kraju saopštenja koje potpisuju Zabrinuti roditelji i meštani Mrčajevaca.
Podsećanje na događaj koji je potresao Srbiju
Podsećamo, u Osnovnoj školi „Tatomir Anđelić“ u Mrčajevcima pokrenut je postupak rešavanja vršnjačkog nasilja trećeg, odnosno najvišeg stepena, nakon incidenta u kojem je, prema navodima, seksualno uznemiravan učenik sedmog razreda. O ovom događaju hitno su obavešteni Policijska uprava, nadležno Tužilaštvo i Centar za socijalni rad.
Prema nezvaničnim saznanjima, incident se dogodio u četvrtak tokom popodnevne smene, kada su učenici koji su gubili školski čas pozvali žrtvu da dođe u jednu od praznih učionica. Prema tvrdnjama koje roditelji dele u međusobnim prepiskama, nekoliko učenika je ušlo u prostoriju gde su seksualno uznevali dečaka sedmog razreda. Navodi se da je jedan učenik držao žrtvu, dok ju je drugi svukao i napastvovao. Čitavom događaju je, prema istim izvorima, prisustvovalo još nekoliko đaka, od kojih su pojedini incident snimali mobilnim telefonima.
Među roditeljima i meštanima Mrčajevaca kruže informacije da je reč o grubom obliku seksualnog nasilja, međutim, zvaničnu potvrdu ovih detalja za sada nije bilo moguće dobiti od nadležnih institucija, već su isti obavestili javnost da se takav čin zlostavljanja nije desio već je „istragom utvrđeno da u OŠ u Mrčajevcima nije bilo silovanja, već se radilo o egzibicionizmu i neprimerenom ponašanju“ (saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Čačku).
Ovaj događaj je duboko potresao javnost u Mrčajevcima, a veliku zabrinutost izražavaju i roditelji dece koja ne pohađaju isti razred niti smenu sa akterima ovog događaja. Prema rečima meštana, direktorka škole je potvrdila da su o slučaju odmah obaveštene sve nadležne službe i da se na rešavanju problema intenzivno radi.
Izvor: Epicentar press
________________________________________________________





































