Ni posle dve godine nema odgovornih za požar na deponiji Duboko
Užičko udruženje građana „Da (ne) dišemo Duboko“ podseća na to da za veliki požar, od pre dve godine, na deponiji Duboko još uvek nema odgovornih.
Udruženje će u nedelju, 3. maja na dan kada je, 2024. godine, počela da gori deponija, postaviti štandove na Trgu Partizana od 14 časova, a od 17 časova uslediće edukativna tribina o reciklaži, u sklopu projekta „Eko feniks: Zdrave navike za zdravu sredinu“, u okviru koga su postavili koševi za prikupljanje PET ambalaže.
– Biće to prilika da razgovaramo o najvećem problemu Užica u oblasti zaštite životne sredine, kao i da se podsetimo ko je i zašto još niko nije odgovarao, zašto institucije i dalje nisu efikasne, zašto se troše pare na nesvrsishodna rešenja u sanaciji deponije, kao i to da li ćemo i kada dočekati sanaciju i rekultivaciju – navode u udruženju.
Ističu i to da za jednu od najvećih ekoloških katastrofa u Užicu „odgovorni moraju biti kažnjeni, da deponija mora biti sanirana i rekultivisana, jer zdrava životna sredina nema alternativu“.

Protest Foto: Nenad Kovačević
Udruženje je, nakon požara, organizovalo proteste i, od 4. maja 2024. godine, svakodnevne blokade deponije, koja je bila pretrpana i skoro dve godine radila bez dozvole, zahtevajući njeno zatvaranje i protivilo se nameri Ministarstva za zaštitu životne sredine da u njenu sanaciju, modernizacju proširenje uloži oko 30 miliona evra.
Ministarstvo je, 14. novembra 2024. godine, zatvorilo deponiju, nakon što je Republička inspekcija za zaštitu životne sredine utvrdila niz nepravilnosti u njenom radu.
________________________________________________________






































Mozes li da kazes, onom Gvozdenu, da mi objavi neki komentar, a ne da ćuti. Ipak, komšija ti je🤣
Hvala unapred.
Što ne pozove eko stražu i onu profesorku sa Hemiskog fakulteta da je pitaš za beli fosfor i ove iz eko straže za dron sa kojim su zapalili deponiju.