Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da država poseduje snimak razgovora policijskog komandanta, za koga tvrdi da je „obučavao svoje policajce kako da pređu na drugu stranu i koju uniformu da nose“ za vreme studentskog protesta 15. marta prošle godine u Beogradu.
Vučić spremao krvoproliće 15.marta
Pravnik i nekadašnji zaštitnik građana Saša Janković za N1 je rekao da postoji osoba koja je u visokoj komandnoj strukturi Ministarstva unutrašnjih poslova koja je svojom naredbom 15. marta zaustavila jedinicu koja je trebalo da izađe i sukobi se sa narodom. On je kazao da jedinica policije tada nije ostala na mestu, odnosno da su izašli ispred Predsedništva i sukobili se sa građanima – „došlo bi najverovatnije do velikog krvoprolića“.
Kako Janković kaže – koliko zna, taj razgovor je izgledao sasvim drugačije.
„Čak, recimo, da sam ga i ja možda čuo i da je postojao plan da se u jednom momentu jedna jedinica policije sukobi sa građanima, da je komandant te jedinice rekao: „Napadnuti smo, krećemo da se branimo“. Pa mu je onda rečeno, sa malo višeg komandnog mesta Avale: „Nije tačno da ste pod napadom, bačene su dve-tri plastične flaše na vas, gledamo vas pod kamerama, ostanite na mestu„, rekao je Janković i dodao da je komandant koji je to tražio bio „suštinski lojalista“.
Janković je istakao da je jedinica tada izašla ispred Predsedništva i sukobila se sa građanima – „došlo bi najverovatnije do velikog krvoprolića“.
Rekao je da je to osoba koja je u visokoj komandnoj strukturi MUP-a i koja je svojom naredbom zaustavila jedinicu koja je trebalo da izađe i sukobi se sa narodom, te da je je taj komandant i dalje u policiji.
„Ono što ja pričam je urađeno kako bi se moglo očekivati od ljudi koji su završili kakve-takve vojne ili policijske škole: „Moja jedinica je pod napadom; Ne, nije, loša ti je procena, ostani na mestu“ – to i jedan i drugi mogu da izgovore, a da ne prekrše formalna pravila posle kojih neko može da ih izvede na sud. Ali da neko kaže – prestanite da slušate naređena vaših pretpostavljenih i da nakon toga ostane u policiji, a da godinu i nešto čovek koji sedi na mestu predsednika priča o tome… To je zaista…“, rekao je.
Predsednik Vučić je, govoreći o velikom studentskom protestu 15. marta, rekao da se „nije oslanjao na državne institucije“.
Janković kaže da „gaf ovo svakako nije, jer postoji jasna istorija sličnih izjava i ponašanja“.
„To je jedna specifična politička stategija koja se možda u teoriji zove strategija puzajućeg državnog udara“, rekao je.
Objasnio je i da je puzajući državni udar – razgradnja države i uspostavljanje paralelnog sistema vlasti, moći i sile.
„Vi suštinski uništavate institucije, gazite njihov kredibilitet, gušite njihovu autonomiju i zakonito postupanje, da biste došli do situacije da građani kažu da te institucije više ne rade svoj posao i da im ne veruju – i onda vi koji ste doveli do takvog stanja kažete – ja ne verujem instutucijama pokušavajući da uspostavite odnos sa narodom koji to isto misli, ali zbog vas, i onda kažete – takve institucije nam ne trebaju, ja u stvari imam nešto drugo i to drugo će da zameni državu kakvu znamo i poznajemo“, rekao je.
Janković je ocenio i da „nije ni tako originalno“.
„Luj XIV je prvi rekao: „Država to sam ja“, ne treba ništa drugo. Samo, on je vladao u 16. i 17. veku, a ovo je ipak u 21. veku“, rekao je.
Rekao i da jedino mi, kao građani Srbije, stojimo na putu tome da nam neko oduzme državu.
„Ne bih da nas neko vrati u plemensko društvo, ovi protesti su suštinski očuvanje državnosti Republike Srbije“, rekao je.


































