GIR: Da nam živi, živi rad
Praznik rada i borba za prava radnika u kraljevačkoj kompaniji ,,GIR”, ako je sudeći po informacijama radnika koji su nas kontaktirali, davno su ,,misaona imenica” za malobrojne zaposlene koji su, kako kažu, ostali da se bore sa vetrenjačama i dalje nisu napustili firmu.
Naime prema rečima jednog od zaposlenih u odeljenju proizvodnje, trenutno u nekadadašnjem ekonomskom gigantu, radi svega između 200 i 250 ljudi, a možda i manje, jer svakim danom dolaze novi ljudi koji se ,,razdužuju, odnosno daju otkaze„.
Poslednje dve nedelje u celooj firmi nije bilo 50 radnika, jer je mnogo ljudi na bolovanju, Inače, više od 80 procenata onih koji su dali otkaze, a koji su i dalje u firmi, predali su platne listiće kod javnog izvršitelja i preko njega naplaćuju dugovanja. Njih 30 i kusur je već naplatilo zaostale zarade, ali ide polako jer su računi u blokadi, pa čim nešto legne na račun firme, to se raspodredi na radnike u zavisnosti ko je kada predao platne listiće, za Glas Šuamdije, ističe zaposleni koji iz razumljivh razloga ne želi da otkrijemo njegov identitet.
On dodaje i to da su novi ugovori koji su obećani radnicima samo ,,još jedna u nizu preevara”, kao i da se zaposlenima niko iz firme zvanično ne obraća. Trenutno im se, kako tvrdi, duguju zarade za decembar, januar, februar, mart i april.
Obećani su novi ugovori sa većim platama, ali, naravno, narod je opet nasamaren. Ljudi koji su vraćeni radili su na crno bez ugovora neke dve nedelje, a neki i mesec dana. Neko je to prijavio inspekciji, pa su i oni dolazili opet u firmu. Sve u svemu, ne piše nams se dobro, naglašava zaposleni.
Podsetimo, kompanija GIR, doskorašnji lider u proizvodnji nameštaja, zbog brojnih problema, već mesecima zaposlenima duguje zarade, zbog čega su oni u više navrata organizovali proteste i prekidali kolektivno rad u obe smene. Nakon toga, rukovodstvo firme je putem oglasa tražilo nove radnike u proizvodnji.
Povodom ove situacije, zaposlenima se, nakon drugog protesta ispred Gradske uprave obratio i gradonačelnik Predrag Terzić, obećavši da će nadležni uraditi sve da pomognu kompaniju da se ,,isčupa” iz krize.
______________________________________________________________________





































