Umesto novog i dalje stari saziv Parlamenta
У општини Књажевац, након што су 3. маја 2026. године проглашени коначни резултати локалних избора, заказана је седница досадашњег сазива Скупштине општине за 15. мај 2026. године, уместо да се приступи сазивању конститутивне седнице новоизабране скупштине.
– Не спорим да постоји формално-правна могућност да стари сазив настави са радом до конституисања новог. Међутим, суштина овог питања није само правна, већ и политичка и демократска – каже Саша Илијић одборник Двери у Скупштини општине Књажевац.
Изборни резултати су познати, грађани су изабрали нове одборнике и тиме исказали своју вољу о будућем саставу локалног парламента. У таквим околностима поставља се питање да ли је у духу демократије и поштовања изборне воље да се одлуке и седнице одржавају у старом сазиву, уместо да се што пре конституише нови и преузме пун институционални легитимитет. Посебно ако се има у виду да, према политичком распореду снага, постоји већина и у новом сазиву, што додатно умањује било какву потребу за одлагањем конституисања.
Ова пракса се не односи само на локални ниво. И на републичком нивоу се у појединим случајевима у периоду након избора, а пре потпуног конституисања нових институција, у такозваном „прелазном периоду“, доносе важне одлуке које имају дугорочне последице. То отвара шире питање политичке културе и односа према изборној вољи грађана, без обзира на ниво власти.
Ипак, конкретан и непосредан пример је Књажевац, где се управо кроз праксу заказивања седнице старог сазива након проглашења резултата отвара дилема о томе колико се поштује дух изборног процеса и институционалне смене власти.
– Зато сматрам да је неопходно да се у најкраћем року сазове конститутивна седница новог сазива Скупштине општине Књажевац и омогући да локални парламент ради у пуном демократском капацитету – каже Саша Илијић одборник Двери у Скупштини општине Књажевац.
_________________________________________________________________________





































