Odbačena krivična prijava za zagađenje životne sredine
Marija Rajčević, javni tužilac u Osnovnom javnom tužilaštvu (OJT) u Čačku donela je Rešenje kojim je odbacila krivičnu prijavu koju su odbornici Grupe građana „ProBudimo Čačak“ podneli 12. decembra prošle godine protiv Miluna Todorovića, gradonačelnika Čačka, Mirjane Đoković, direktorke JKP „Komunalac“, dr Aksentija Tošića i dr Milke Levajac iz Zavoda za javno zdravlje i nepoznatih službenih lica u Inspekciji za zaštitu životne sredine, zbog krivičnog dela zagađenje životne sredine koje se tokom leta i jeseni 2024. godine dogodilo u Čačku stvaranjem dve divlje deponije na kojima je lagerovano na stotine hiljada tona komunalnog otpada iz Čačka i Užica.
OJT je dostavilo Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije pri Višem javnom tužilaštvu u Kraljevu, krivičnu prijavu čačanskih odbornika imajući u vidu da je za dela zloupotreba službenog položaja i nesavestan rad u službi, kao i krivičnih dela za koja je shodno Zakonu o organizaciji nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije za krivično gonjenje nadležno pomenuto odeljenje VJT u Kraljevu.
Do sada se VJT u Kraljevu nije oglasilo povodom ovog predmeta.
OJT u Čačku podnelo je Policijskoj upravi u Čačku zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja radi utvrđivanja činjeničnog stanja da li se u radnjama osumnjičenih sadrže bitna obeležja navedenog krivičnog dela, navodi se u obrazloženju Rešenja koje je tužiteljka Rajčević donela.

Arhivski snimak: Divlja deponija u krugu JKP Komunalac
– Iz obimnog navođenja šta je sve policija saznala i utvrdila saslušanjem svih okrivljenih i pregledom dokumentacije možemo videti da je potvrđeno sve što smo mi naveli u krivičnoj prijavi. Ni oni protiv kojih smo podneli prijavu nisu osporavali naše navode. Doduše u navodima policije naišli smo na brojna dokumenta i materijalne podatke koji se odnose na period od početka ove godine do kraja maja meseca, za šta mi nismo ni podneli krivičnu prijavu. U bla-bla i truć-truć navodima policije ima svega i svačega, samo ne onoga na šta se odnosila naša krivična prijava. Kao što su navodi od kada je dr Tošić direktor ZZJZ, a i za to nema tačnog datuma, pa navođenja unutrašnje organizacije i čime se sve Zavod bavi. Znači ima svega samo nema ni reči o odgovornosti Zavoda i nadležnih u Zavodu za brigu o javnom zdravlju i njihovoj odgovornosti. Navodi se i od kada je Milun Todorović gradonačelnik Čačka i da je Grad Čačak osnivač javnih preduzeća koja obavljaju komunalne delatnosti, kao da su to krucijalni podaci za zaštitu zdravlja ljudi, a ne činjenica da je zdravlje građana dovedeno u ozbiljnu opasnost formiranjem dve divlje deponije preko kojih je prešlo preko 500 hiljada tona smeća i da je to stanje trajalo mesecima uz saglasnost Todorovića – kaže Stojan Marković, šef Odborničke grupe „ProBudimo Čačak“ i jedan od podnosilaca krivične prijave.
Krivično delo zagađenja životne sredine
Krivično delo zagađenja životne sredine čini onaj ko kršeći propise o zaštiti, očuvanju i unapređenju životne sredine zagadi vazduh, vodu ili zemljište u većoj meri ili na širem prostoru.
Tužiteljka je zaključila da u postupanju JKP „Komunalac“ i direktorke preduzeća Mirjane Đoković postoje elementi privrednog prestupa pa će shodno tome OJT podneti Privrednom sudu u Čačku optužni predlog.
Ocenom svega što je policija prikupila kao dokazni materijal tužiteljka je zaključila da u radnjama osumnjičenih ne postoje bitna obeležja krivičnog dela zagađenja životne sredine navodi se u obrazloženju Rešenja o odbacivanju krivične prijave koje je tužiteljka Marija Rajičić donela.
Za to vreme Čačak je i dalje rekorder po zagađenju vazduha koji građani udišu, voda Zapadne Morave u celom svom toku kroz teritoriju Čačka je ekstremno zagađena a i zemljište na kome su bile divlje deponije svakako je zagađeno.
Zagađeni vazduh, voda i zemljište – zar to nisu elementi krivičnog dela zagađenje životne sredine tužiteljko Rajčević ili su vas drugačije učili na Pravnom fakultetu?
______________________________________________________________________






































Kad su sve svoje ljude postavili u tuzilastvu i sudstvu tu je i najveci problem koji im omogucava koruptivna dela.
Dotičnoj i mnogim sudijama,tužiocima suditi po promeni vlasti,dokaza na pretek a u ostalom prvaci smo Evrope po korumpiranosti sudstva.
U ovom tekstu piše, primetiće ko pažljivo čita, da je OJT prosledilo krivičnu prijavu VJT u Kraljevu (kao krivičnu prijavu) i Privrednom sudu (kao optužni predlog). Ako su to nadležne instance za ovo zlo koje se u Čačku događa, a ne OJT, ne vidim razlog za senzacionalizam, talasanje i targetiranje pojedinaca. Postora za kritiku u ovom momentu ima i previše i treba se usmeriti na prave mete, a ne rasipati energiju bez potrebe…kontraproduktivno je.
Sudije, policija i tužioci rade selektivno.
Nepal je uzor !!!
Da su tuženi blokaderi za zagađenje životne sredine,onda bi javni tužilac M.Rajčević kaznila punom kaznom,onda bi postojao zakon!!
СВЕ ПРИЈАВЕ ПРОТИВ СНС ОДМАХ У СТАРТУ СВЕ ОДБАЦИТИ И КАЗНИТИ СВЕ ТУЖИОЦЕ ВИШЕГОДИШЊИМ КАЗНАМА ЗАТВОРА И НОВЧАНИМ КАЗНАМА
Pa kad niko nije kriv za:Most-O.Banja,most-Jančiči,Mojsinje-autobus,masakr-Atenica…koliko ih je samo nastradalo tuđom krivicom?
Ko je od vas bezgrešan neka se prvi baci kamenom.
Svi znate zašto je tako rađeno.
A i oko vaših kuća nije bolje, samo u manjem obimu.
Misli globalno, deluj lokalno!
Značiiii, počnite od zagađenja vaših dvorišta i vaših misli…