Čudovište iz Kaspijskog mora
Najsmrtonosnija tajna Sovjeta i noćna mora CIA, bio je to duh od 540 tona koji nije trebalo da bude u stanju da leti. Godine 1966, američki špijunski satelit je snimio masivnog, sivog levijatana koji se kretao brzinom od 480 km/h, samo 3 metra iznad Kaspijskog jezera. CIA ga je nazvala „Čudovište iz Kaspijskog mora“. Za Sovjete, to je bio KM – najsmrtonosnija tajna Hladnog rata. Od svoje tajne 15-godišnje faze testiranja do katastrofalnog pada 1980. godine, koji ju je ostavio da trune na morskom dnu, ovo je priča o najstrašnijem „čudovištu“ u istoriji.
Godine 1966, američki špijunski satelit je snimio noćnu moru. Masivni sivi oblik duži od fudbalskog terena, kretao se brzinom od 500 kilometara na sat, samo tri metra iznad talasa. CIA ga je nazvala Čudovište iz Kaspijskog mora. Prkosio je zakonima fizike. Imao je krila aviona, trup broda i deset mlaznih motora koji su urlali uglas.
Ovo nije bio avion, već ekranoplan, levijatan od petsto četrdeset tona koji se kretao na vazdušnom jastuku. Ostajući u efektu tla, mogao je da nosi dvostruko veću težinu od tradicionalnog aviona, a da pritom ostane potpuno nevidljiv za NATO radar.
Pogledajte nos. Osam masivnih turbomlaznih motora postavljenih na prednjem trupu samo da bi podigli ovo čudovište iz vode. Bila je to najteža stvar koja je ikada napustila Zemlju, i petnaest godina je bila najsmrtonosnija tajna Sovjetskog Saveza. Ali čudovišta imaju slabost.
Godine 1980, jedna greška pilota je prekinula čaroliju. Letilica se zaustavila, vazdušni jastuk je nestao, i titan od pet stotina tona se srušio nazad u more.
Sovjeti su ga ostavili tamo, preteškog za spasavanje, preskupog za popravku.
Čak i danas, čudovište i dalje počiva na dnu Kaspijskog mora, čekajući.
Izvor: Historical Frontiers
_____________________________________________________





































Пренели сте вест без провере али у њој сем чињеница има много неистина. Овој екраноплан је постојао и још постоји. Није потонуо и дан данас је на обали Каспијског мора. Пројекат је напуштен из разлога попут неисплативости јер је трошио много горива, био скуп за одржавање а имао је веома ограничену употребу. У току развоја јесте потонуо један прототип током испитивања али је развој настављен, направљен је други модел, уведен у употребу и 1990 повучен из употребе.
Причао о потонућа је истинита за један примерак а прећуткује се да је пројекат настављен и завршен успешно!
Ima jedan na obali tamo negde
А теби криво што има на обали. Ти би да је под водом!
Cista laz da je obnovljen projekat.notorna laz
evo ga parkiran na Vlasinskom jezeru .
Ekranoplan postoji na obali kaspijskog jezera,na zapadnoj obali,na google map imaju slike i oznacen je
Ekranoplan Lun,Dagestan
Mnogo gluposti u jednom clanku, procitajte clanak iz Politikinog Zabavnika, tamo je sve tacno navedeno.
A da, vas samo zanima click&bait, a niste ni citali Politikin Zabavnik kada je trebalo.
Smrtonosan kao I svaki hidrogliser 😀
Ništa novo. Ljudi ubijaju za pare, a da neće pisati ne provjerene vijesti.
Kakav crni Politikin zabavnik. Autor nije vidio a ni sanjao tako nešto.
Evo ja sam bio zainteresovan pa svima koji žele,mogu pogledati avion ako uđete u google mape i u polje za pretragu ukucate sledeće:
41°56’23″N 48°22’50″E
Kada vas odvede na tom mestu uvećajte malo i sa leve strane obale možete kliknuti na najbližu tačku do mor i videćete slike kaspijskog monstruma!