Javne česme u Užicu prepuštene nebrizi lokalne vlasti
Predsednica IO Stranke slobode i pravde u Užicu Katarina Mićunović ocenila je da lokalna vlast naprednjaka nije u stanju da održava javne česme u tom gradu, od kojih je samo nekoliko u funkciji.

Katarina Mićunović Foto: Nenad Kovačević
Ona podseća na to da su imućniji građani Užica i nekadašnji esnafi, kao zadužbinari, darovali generacijama koje dolaze, putnicima, prolaznicima i samom gradu brojne javne česme, a potom ističe da „kao i sve ostalo pod radikalskom vlašću, a tiče se javnog prostora, i one su prepuštene potpunoj nebrizi“.
– Danas je, nažalost, u funkciji samo nekoliko njih – na Slanuši, Rakijskom pijacu, kod crkve Sv. Đorđa i kod Malog parka. Ostale ili ne rade, iako je već sredina maja, kod ribnjaka na Plaži, kod Gradske kafane ili su decenijama već zapuštene, kao česma na šetalištu na Plaži i u Velikom parku – istakla je Mićunović.
Tokom obilaska, dodala je, samo na jednoj je zatečena propisana oznaka o tome da voda nije za piće i to na manjoj česmi na Slanuši.
– Šta je sa ostalim česmama na kojima je voda puštena? Zna se da nije za upotrebu, ali su bez bilo kakve oznake, kao što su česme kod katoličke crkve i na Zabučju – istakla je Mićunović.

Foto: SSP Užice
S obzirom na sve to, ona pita nadležne „zašto brojne užičke česme nisu u funkciji i zašto nisu priključene na gradski vodovod“ i ocenjuje da to „nije infrastrukturni poduhvat epskih razmera“.
– Zašto inspekcijske službe nisu na propisan način obeležile česme na kojima je voda bezbedna za piće i one, sem jedne pomenute, na kojima nije.
Takođe, pitamo ih kako ih od građana nije sramota da su dve najčuvenije javne česme – na šetalištu na Plaži i u Velikom parku, obe sagarađne na rekreativnom prostoru i kao takve neophodne, dovedene isključivo njihovom nebrigom i neradom, kao i nepoštovanjem propisa o javnom zdravlju, u porazno i tužno stanje u kome se danas nalaze – poručila je Katarina Mićunović.
____________________________________________





































