Kako SNS iznosi novac iz zemlje: Milioni za prugu do Kelebije završili na inostranim računima
Samo tri privatne srpske firme koje su bile angažovane kao podizvođači na rekonstrukciji železnice od Novog Sada do Subotice, odnosno do državne granice kod Kelebije, imale su više od 80 svojih podizvođača, piše Radar u novom broju, navodeći da je pod istragom 15 osoba, osumnjičenih da su oštetili državu za oko 115 miliona dolara.
Među tim firmama je i preduzeće Deko tim, čiji je vlasnik Nenad Ignjatović, prema podacima iz istrage, prebacivao novac sa računa svoje firme na račune firmi svog brata i nevenčane supruge, a zatim ga podizao i njime kupovao nekretnine.
Ipak, kako piše Radar, pozivajući se na dobro upućeni izvor, značajan deo novca nikada nije ni dospeo u Srbiju, već je, preko ofšor kompanija završio na bankovnim računima u inostranstvu koje kontrolišu srpski političari.
Sve je počelo još 2018, kada je potpisom tadašnje ministarke građevinarstva Zorane Mihajlović na komercijalni ugovor bilo predviđeno da posao rekonstrukcije i modernizacije železnice na deonici Novi Sad – Subotica – državna granica kao glavni izvođači vode dve kineske firme, China Railway International Corporation (CRIC) i China Communication Construction Company (CCCC).
Međutim, broj kompanija iz Kine koje su učestvovale u ovom projektu vrednom više od 1,2 milijarde dolara, porastao je na najmanje šest, a srpske je gotovo nemoguće pobrojati.
Istraživanje Radara je pokazalo da je Deko tim, kao jedan od podizvođača sa tri kineske (CRSC International, CCECCB i Šandong) i tri srpske (Starting, VPD Smederevo i Yumol) kompanije sklopio najmanje 22 ugovora, koji su vredni oko 4,1 milion evra. Uz to, Deko tim je angažovao još najmanje deset svojih podizvođača, među kojima je bar pet preduzetnika, kojima je platio oko milion evra.
Prema podacima iz istrage, glavni domaći podizvođač Starting je na projektu rekonstrukcije i modernizacije železnice angažovao čak 40 podizvođača i baš na Železničkoj stanici u Novom Sadu, drastično je skočila vrednost radova.
U Naredbi o sprovođenju istrage piše da je kineski konzorcijum CRIC i CCCC ispostavio račun državi od 14.208.189 dolara za izvedene radove, ali da je postojao i dodatni trošak od 4.539.837 dolara, koji još nije bio fakturisan.
Tako se ispostavilo da je ukupna vrednost radova na kraju iznosila 18.748.026 dolara, što je skoro četiri puta veća cena od one koja je dogovorena Komercijalnim ugovorom.
Profesor Dušan Dobromirov navodi da javno dostupni podaci ukazuju na izvesno postojanje izvlačenja državnog novca preko ofšor kompanija i pranja novca i podseća da je prvobitno planirana vrednost radova uvećana sa 330 miliona evra na 1,25 milijardi dolara.
Istraga Tužilaštva za organizovani kriminal još nije završena i nije isključeno da će biti proširena i obuhvatiti još neke privatne firme.
Uhapšeni bivši ministri Tomislav Momirović i Goran Vesić, njihova pomoćnica Anita Dimoska, bivši direktor Infrastruktura železnice Srbije Nebojša Šurlan i drugi sumnjiče se da potpisivali ugovore, anekse i sporazume koji su omogućavali kineskim kompanijama da po dva puta naplate iste radove, a pojedinim domaćim podizvođačima da na tom projektu ostvare prihode veće i za 500 odsto u odnosu na realne troškove, podseća Radar.




































SNS = Mafija !
Па они краду државне паре већ 13 година,а сада се тек сазнало,а шта ћемо са набавком вакцина,изградњом болница које сада не раде,убиствима,продајом наркотика,једном речју Срби су изабрали мафијашки режим и уколико га не уклоне сами биће велики проблем!!
Kad su gradili Grdeličku klisuru bilo je 160 podizvodjaĉa i xy podizvidjača podizvodjača. Tada se pisalo da mnogi podizvodjači nemaju ni jednog zaposlenog, ali se zato na te firme prebacivale gomile novca. Sve je to znala zlatokosa. I sad se kao nešto čudimo. Ni jedan lopov ne može da prekine da krade, ako ga niko ne uhvati.
Auuu, kako klevećete! Vučić će da vas olista na izborima! Džaba krećite!
Uhapsite Zoranu! Ako je ko korumpiran to je ona. Stranim interesom zasticena opajdara.
Obrade ćaci, ne kaže se krećite, nego krečite. E dokle god nam ovakvi komentarišu bilo šta, zlo nam se piše.
Moramo da izlečimo ovu zemlju, ali isceljenje će trajati dugo koliko je zla posejano.
Gotov je!
Mnogo kradu na infrastrukturnim radovima, zato im trebaju kinezi a ne EU. Samo nesme da se zaboravi da su krali i žuti na privatizacijama i za to je EU itekako znala. Ja sam lično žrtva te mafijaške tranzicije i ne mogu to nikada da im oprostim.
Kako je Đilas prebacio 619 miljona evra na neko ostrvo, pa valjda i to znate kad znate kako sad kradu. Prvo objasnite „DOSOVSKE LOPOVLUKE“ JEL SU STARIJI PA ONDA OVE SVEŽIJE
Bravo za Dragana istina sve.Ja sam i moj muz ostali na ulici sa dvoje dece sve su firme opljackali.Dilas i kompanija
Au, a u EU se ne krade. Cemu borba za vlast ako ne iz koristi, zbog patriotizma i dobrobiti naroda, kako da ne. Samo novac, novac i ništa drugo, zbog para je i ovaj cirkus u zemlji.
Moguće,ali ZLATNE rezerve RASTU
Kako to ?
Ajde strucnjaci objasnite…mjl
Naucite me kako da otvorim firmu za samo jedan milion eura prihvatam odgovornost naravno uz dobrog advokata i gde treba da se podmaze da prodje glatko razumete li vi.
Vi bre predhodni , krali ste gde god ste stigli i nije da ste malo nego sve sto ste mogli odneli ste kase su vam bile u dugovima nista niste gradili u ovoj drzavii i vi jos pricate o necijoj kradji , sto se ne pokrijete sram vas bilo.