Zatvorena i česma u centru Banje, više nema pijaće vode (VIDEO)
Ovčar Banja je ostala bez svojih lekovitih izvora jer nema kanalizaciju. Kao što smo nedavno i otklrili, nedavno je Zavod za javno zdravlje zabranio da se koristi voda sa dve preostale javne česme u Banji. Lekovite vode u Ovčar Banji nema još od 2016. godine, kada je Ovčar Banja bila poplavljena i kada su se izvori našli pod vodom. Zavod za javno zdravlje otkrio je prisustvo fekalnih bakterija u vodi i ona se više ne koristi za piće. Sada su zatvorene i preostale dve javne česme, ispod manastira Blagoveštenje i manastira Preobraženje na samoj magistrali.

KO SE IGRA SA ZDRAVLJEM GRAĐANA: Voda neispravna od septembra 2025.godine, česma zatvorena nakon našeg teksta prošle sedmice
Zbog toga se i dosta polemisalo kada je počela izgradnja staklenog vidikovca iznad Ovčar Banje, da li nam treba taj skupoceni vidikovac ili da se uradi kanalizacija. Međutim, vlast se opredelila za stakleni vidikovac, opredelila se i za behaton u centru Ovčar Banje, brojne kućice…. Na upozorenja ali i na prioritete ukazivali su brojni aktivisti, medjutim nije vredelo. Od strane režimskih medija i lokalnog medijskog kriminalca, svi su optuživani da su protiv napretka i da će vidikovac preporoditi banju.
„Naš glas treba da se čuje, izgleda, tek kada se vidi da priroda pati pod ovom vlašću. Nama je Bog dao sve na ovoj zemlji, ali oduzeo nam je, izgleda, hrabrost da stanemo i da kažemo dosta. Mi sve ovde imamo, imamo vodu, a neispravna je i ne možemo da je koristimo. E, tako je sa ovom vlašću. Njihova namera je da sutra imamo i zemlju, ali da zbog zagađenja koje bi doneo Zidjin ili Rio Tinto na Homolju i na Jadru ne možemo da koristimo tu zemlju, da ne može da rodi, kao što ova voda sad ne može da se pije. To je odličan primer, koban, ali odličan“, kaže Jevđenije Dimitrijević iz neformalne grupe građana Odbranimo Kablar.
Posetioci koji dođu u Ovčar Banmju, pored šminke, behatona, kućica i nove ograde, mogu da vide i brojne cevi koje odvode kanalizaciju u samu Zapadnu Moravu.
„Mi smo vidikovac imali, sada imamo skalameriju, ali to ne treba da čudi, s obzirom da je onaj koji sebe zove predsednikom ove zemlje priznao da je 15. marta koristio neke paravojne i parapolicijske formacije, da se nije oslanjao na institucije. Tako je i sa ovim gore. Pre neki dan su, u ime stranke i u ime ove vlasti, neki ljudi sa tog vidikovca uzvikivali da „Srbija pobeđuje“. Prvo kao da mi nismo ta Srbija i deo Srbije, a drugo kako mogu doći na objekat koji je još uvek nedefinisan, gde nije izdata dozvola i slično. Ali zar da za to tražimo odgovornost kad za vodu nemaju odgovornost, za osnovno. Mi ovde živimo jednog Šešeljevskog službenika zbog kojih je i bombardovana Srbija. Takvi se kunu da vole Srbiju i takvi krše njene zakone svakodnevno, a tapšu Gerhardu Šrederu. A šta radimo mi, ekološki aktivisti? Pa mi odemo i sa tog Kablara očistimo 15 kubika smeća. E, to je rodoljublje kad se planina čisti, a ne kad se snimaju spotovi za potrebe stranke, nego kad se zavrnu rukavi za potrebe Srbije“, konstatuje Dimitrijević.
Iako čelnici grada već godinama najavljuju izgradnju kanaliazcije, čišćenje jezera ali i dovođenje pojaće vode sa Rzava, to se još nije desilo. Prioritet svih prioriteta bio je vidikovac.
„Siguran sam da je moguće ispraviti greške i nisam džabe poneo ove poruke „Ne damo Jadar“, „Studenti pobeđuju“ i „Natalijinu Ramondu“, i da govorim o pobedi nad okupatorom. Moguće je uz mnogo veći napor i o našem trošku, i što duže ova vlast bude ostala ovde gde jeste, napor će biti veći i naš trošak će biti veći. A ova šminka ovde, skupo će nas koštati popravka te šminke. Ima jedan stari vic: „Pazite se, nailazi budućnost.“ Ovčar Banja ima budućnost, Bogu hvala. Pitanje kakvu? I to pitanje treba sebi da postavljamo svaki dan, uz ovu Natalijinu Ramondu koja je i sama cvet, koja je jedna predivna vrsta, uz studente i uz ljude koji zaista jesu spremni da zavrnu rukave i da nešto urade za ovu zemlju, a ne da zavrnu nekog, izgrade vidikovac, naprave šminku i ojade zemlju.
Dakle, svi oni koji uskoro krenu put staklenog vidikovca ili Ovčar Banje, ponesite vodu sa sobom, jer je više u Ovčar Banji nema.






































Tužno, sve smo zatrli.Nema nama spasa nažalost. Od tolikih lepota voda šuma mi ostadosmo i gladni i žedni.
Probudi se Srbijo i da oteramo sns radikalsku sektu ubiše nas!
Koja sramota…auu…
Otidjite u Banju Koviljacu u kojoj jos nisu sanirali popravili kapiju,ulaz u park.Dve godine i vise.Banja je puna turista i gradjana koji se lece.A gde su pare ?Da se uredi.Zalosno,svesno sve se upropascava.
Birali ste fekalije sada cete ih piti.
Хоће ли доћи лача мати да обећа отварање новог извора? Зашто ћуте мештани Овчар бање?
Tekst je izuzetno tendenciozan. Treba argumentovano kritikovati kad nešto ne valja, a pohvaliti kad je nešto dobro. Ovako bilo koja dobronameran kritika gubi na „težini“. Samo kritikovati, a ne dati relevantan predlog rešenja ničemu ne služi osim što će izazvati drugu stranu da koristi isti ili sličan rečnik od kojih se normalan čovek zastidi. Zato obe „zainteresovane“ strane neka se urazume, a mi neutralni će mo olovkom, kad za to dođe vreme, odlučiti kome dajemo poverenje.
Цела земља се смеје овом видиковца који савршено непотребно на месту видиковца не служи као видиковац. Размонтирати, казнити одговорне и заборавити што пре.
sram vas bilo. Pa jesu li ljudi hapseni i trazili da se umesto u vidikovac novac usmeri na kanalizaCIJU i ciscenje jezera….eto vam sada vidikovac i ponesite vode jer je nema
Vidikovac je top,prelep.
Samo da se otera ova SNSovska bagra,jer tonemo u dubiozu. Ojadiše ovu zemlju,svakim potezom. Studenti pobeđuju!!!!
A kontrola česme u Slatinskoj Banji i drugim izvorima ?