Proizvodnja mesa i mleka na minimumu, a cene hrane više od evropskog nivoa
Resorni odbor za poljoprivredu Srbije centra (SRCE) upozorio je da je situacija u proizvodnji mesa i mleka na minimunu u poslednjih više od 20 godina, a zemlja koja je do pre nekog vremena bila ozbiljan proizvođač i izvoznik hrane, postaje apsolutni uvoznik, dok je zarada poljoprivrednika ispod svakog proseka.
Istovremeno imamo situaciju da su cene hrane u Srbiji na evropskom nivou, pa čak i više, a pitanje je vremena koliko će stanovništvo moći da plaća te visoke cene, ne ulazeći u temu kvaliteta hrane koja se uvozi ili uopšte proizvodi kod nas.
SRCE ukazuje da je u poslednjih pet godina uvoz svinjskog mesa porastao između 300 i 500 odsto, a za prvih devet meseci 2023. uvezeno ga je u vrednosti od 114,8 miliona evra (najviše smrznuto) i junećeg mesa za 14,1 milion, iako imamo dovoljno junadi, dok je u istom periodu vrednost izvezenog mesa bila 1,5 milion.
Svinjski fond devedesetih godina je bio 4,3 miliona svinja, a sada je 2,2 miliona. Najveći problem je uvoz smrznutog svinjskog mesa, jer je kod nas rok upotrebe 12 meseci, a u zemljama EU šest meseci. To se pod hitno mora izjednačiti.
Resorni odbor za poljoprivredu predlaže da se, u cilju obnove proizvodnje mesa u Srbiji, moraju aktivirati repro centri, povećati broj veterinarskih, poljoprivrednih i trgovinskih inspektora, pooštri kontrola klanica i industrije za preradu mesa, da Ministarstvo poljoprivrede u saradnji sa Ministarstvom trgovine odredi najnižu garantovanu cenu za poljoprivredne proizvođače mesa.
Potrebno je smanjiti uvoz, povećati subvencije i rešiti probleme sa uvozničkim lobijem, i da se pod hitno, ako se dozvoli uvoz smrznutog mesa, mora smanjiti rok upotrebe na 6 meseci. Još jedna stavka koja je vrlo bitna u ovom procesu je sledeća – poljoprivreda ne može više da trpi svakog ministra koji dolazi i menja pravila igre svakog meseca. Skoro 20 ministara poljoprivrede smo imali (više manje anonimusi, politički poltroni, i skoro pa svi sa nekim kriminalnim aferama), od 2000. godine i svi su oni negativno uticali na situaciju, zbog koje smo sada u haosu.
________________________________________________________________





































Uvoz mesa? Odavno su na rafovima sumnjive virsle, kobasice, sirevi, sve iz EU, a u stvari ko zna odakle i ko zna sta se u tom djubretu nalazi. Sto se tice voca prihvatljivo je jedino voce sa oznakom 9 (prva cifra PLU koda na malim nalepnicama na bananama, pomorandzama itd), dok je ono oznaceno sa 3 ili 4 prepuno otrova.
Cena je bagatela u skupštinskom restoranu(roštilj) i piće i još mi država plaća stan u Beogradu.
Bitno da su uništene kulture za prouzvodnju i preradu zitarica kao i uzgoj domaćih životinja. Propagiraju veganstvo navidno ka zdravijem zivotu da zaštite zivotinje, a psi lutalice se naselile u gradove dik su štale prazne
Pitajte udruženje lopova iz tzv trgovačkih lanaca koji zajedno sa naprednom vlašču(pdv) pljačkaju narod Srbije…
Koliko novca država daje poljoprivrednicima putem subvencija i drugih raznih davanja bolje da sve izvozimo jeftinije bi prošli. Poljoprivredna gazdinstva koja vrede po nekoliko miliona evra ili stotina hiljada evra dobija pomoć od države putem tih subvencija. To nigde nema , dok veliki broj građana živi u siromaštvu.