Najkraći odgovor na pitanje koji troškovi se zaračunavaju primaocu paketa sa AliExpress-a bio bi ovaj: carinska služba obračunava PDV i carinu, a Pošta Srbije troškove svojih usluga u skladu sa svojom tarifom.
Skuplji paketi sa AliExpress-a
Na svaku pošiljku sa AliExpress-a mora da se plati PDV od 20 odsto, a carina samo na one vrednije od 50 evra. Međutim, ovo nisu jedini troškovi koje kupci iz Srbije moraju da plate na pakete koji im stižu sa ove platforme za onlajn kupovinu. Koliko im se tačno i za šta zaračunava stoji u takozvanom manipulativnom obrascu koji primalac potpisuje prilikom preuzimanja paketa. Uz to, podaci o obračunatom PDV-u i, eventualno, carini – dostupni su i putem posebne aplikacije na sajtu Uprave carina.
Tako se porez na dodatu vrednost (PDV) naplaćuje na sve ovakve pošiljke, po stopi od 20 odsto, dok se carina obračunava po stopi od 10 odsto ako je paket vredniji od 50 evra.
Pošta Srbije, pak, naplaćuje sledeće usluge, u skladu sa objavljenom tarifom:
- zastupanje pri izradi elektronske carinske deklaracije ili podnošenje na carinski pregled (radi se o taksi koju naplaćuje pošta za otvaranje pošiljke),
- proviziju za uplatu
- ležarinu za pošiljke.
Sve ove stavke, sa preciziranim iznosima – od PDV-a, preko carine do troškova same Pošte, upisani su na takozvanom manipulativnom obrascu koji primalac pošiljke potpisuje pri preuzimanju pošiljke.
Na posebnoj aplikaciji na sajtu Uprave carina, pak, primalac pošiljke može da preuzme elektronski obračun duga koji sadrži podatke o obračunatom PDV-u i carini.
PDV, inače, mora da se plati na svaku kupovinu preko interneta, bez obzira o kojoj e-platformi je reč. Razlika je samo da li se plaća prilikom poručivanja ili prilikom isporuke.
Značajna promena kada je reč poručivanju robe sa ove kineske platforme, desila se 23. februara. Tada je uveden novi automatizovani uvozni postupak, koji se odnosi na primenu automatizacije u postupku carinjenja i čiji je cilj, kako je tada objavila Pošta “primena zakona Republike Srbije na sve poštanske pošiljke sa robom iz međunarodnog poštanskog saobraćaja”. To znači da će se PDV od 20 odsto plaćati na apsolutno sve pošiljke sa robom iz inostranstva – nijedna pošiljka više neće moći da prođe “ispod radara”, jer su – sve registrovane.
Kako kupcima ne bi stizali skuplji paketi, odnosno da im PDV ne bi bio naplaćen nakon njihovog uručenja, pojedine platforme za onlajn kupovinu taj trošak obračunavaju odmah pri kupovini.
Tako je kupcima, prilikom kupovine na određenim e-platformama, kao što je Temu, u cenu koju plaćaju već uračunat PDV, te ga praktično plaćaju pri poručivanju.


































Meni već 13. Januara računat PDV na paket sa Aliexspresa 399 din što je oko 40% od cene naručene robe. Pošiljku mi isporučio Bex.
Ma lopovi eto sta su
Kao što pevala Bisera, bilo nam je lepo …
Moje pošiljke prošle godine sa aliexpresa od januara 2025 do decembra od kupljenih 20 artikla stigla samo dva.u pitanju su UCxxxxxxxxHU pošiljke.Refund nema ,pošiljke nema.sad pošiljke nema rokovi ističu.
Moje pošiljke prošle godine sa aliexpresa od januara 2025 do decembra od kupljenih 20 artikla stigla samo dva.u pitanju su UCxxxxxxxxHU pošiljke.Refund nema ,pošiljke nema.sad pošiljke nema rokovi ističu.
6 paketa je stiglo u izmeničnu poštu još u decembru a nijedan mi nije isporučen. Nijedna vlast u istoriji nije ovoliko krala. Platicu vam i carinu i pdv lenčuge, neradni, lopine jedne, samo mi donesite ono što je moje.
Nećemo više Aliexpress, skupo i čeka se mesec dana… A da ne pričamo koliko je nestalo pošiljaka…
Laz! Pljackaju nas! Na medicinske flastere SA E BAY za moju bolest od 40€ naplatili su mi 20€!! Postar ne zna za sta! Nikakav papir nisam dobii! PLJACKA!
Aliexspres i temu najveće prevare u istoriji trgovine
Е моји згубидани. Омладино са Али експреса.
Nije tacno da je za svaku posiljku, vec samo za one kontrilise carina i proceni da imaju neku vrednost. Na to se obracunava PDV 20%, a ako vrednost prelazi 50eur onda i carina – tj. PDV na vrednost posiljke uvecan za carinu.
Osim toga se placa i podnosenje paketa carini – otvaranje/zatvaranje posiljke, mislim da je to oko 300 dinara. To ce placa uvek kad se otvara paket, cak i ako carina proceni da nena osnova carinjenje posilke.
Valjda niko nije lud više da poručuje!
Banda lopovska, nema sta. Nije im dosta lopovluka, pa ajde i na pakete od 2 dolara po 300dinara da uzimaju, strasno.
Meni stogao paket 2 dolara na njemu, oni zaracunali odv 40din, sto je ok. Ali zato posta uzela jos 260din, ne znam samo za sta. Lopovcine!
Evo i da ovaj način oglobe narod…to je bila šansa da i oni sa malim primanje mogu mesto da kupe.A sad i na to je država stavila sapu…fuj idioti !!
.
Odeš u radnju i kupiš,ne sediš dokon za tastaturom i poručuješ gluposti.
Ma stvarno? Ne bi mi nikad palo to na pamet
Stvarno glupih ljudi na svakom koraku
Manijaka država gde kriminalci u samom vrhu države pljackaju narod na sve moguce načine ali nista nije večno, budi se narod polako.
Mafijaska država gde kriminalci u samom vrhu države pljackaju narod na sve moguce načine ali nista nije večno, budi se narod polako.
U dilemi sam; da li pošta krši zakon naplaćujući pdv za robu iz druge države, ili je zakon pravno nemoguć (dozvoljava da se oporezuje nešto što nema veze sa poreskom službom)? Be bi bio ni prvi ni jedini protivpravni zakon, bezakonje je u okupaciji češće nego pravi zakon.