Деца нису трошак: Трстеник и Крушевац помажу, Краљево окреће главу
Почетак школске године доноси велико узбуђење како за ђаке, тако и за родитеље. Сваке године трошкови за уџбенике, прибор и опрему су све већи. Помоћ градова родитељима може бити пресудна. Питање је колико локалне самоуправе стоје иза своје деце.
Разлике између општина у Србији су огромне.
Општина Трстеник годинама показује да верује и улаже у своју децу. Сваки првак ће добити по 10.000 динара. Ово је порука да град вреднује образовање од самог почетка.
Крушевац је отишао корак даље кроз програм „Град и родитељи за ваше образовање“ . Сваки ученик од првог до осмог разреда добија по 10.000 динара. Овом одлуком родитељима се растерћује буџет и јасно ставља образовање на врх приоритета локалне власти.
Крагујевац може послужити као посебан пример. Осим што награђује најбоље ученике признањима „Понос Крагујевца“ , град својим средњошколцима исплаћује по 10.000 динара једнократне помоћи, а ученици у дуалном образовању добијају додатних 5.000 динара месечно током школске године. Град Крагујевац шаље поруку да образовање није трошак, већ најважнија инвестиција.
А Краљево ? Нажалост, Краљево за разлику од поменутих градова не награђује своје ђаке прваке. Једино што се издваја јесте за ђаке који освоје републичке или међународне награде. Постоји „Видовданска награда “ за ђака генерације у износу од 12.000 динара. Ђаци прваци остају празних руку, иако су они управо симбол почетка и будућности.
Подаци показују да градови имају различите политике према образовању.
Остаје питање – колико Краљево заиста улаже у образовање и зашто деца у овом граду не заслужују бар онолико колико и њихови вршњаци у Трстенику, Крушевцу или Крагујевцу? Да ли је праведно да будућност деце зависи од тога у ком граду одрастају ?
Ивана Глишовић, потпредседница Градског одбора Србија центар СРЦЕ Краљево
_______________________________________________________





































KAD VLAST NA REPUBLICKOM NIVOU BUDE IYDVAJALA ZA RAZVOJ KRALJEVA KAO STO ULAZE U CACAK I KRUSEVAC MOCI CE I ON.OBECAN JE DIJAGNOSTICKI CENTAR,ZATVORENI BAZEN,FUDBALSKI STADION,URBANA REGENERACIJA,PA NISTA.ZNATE LI DA JE OVAJ GRAD JEDINI U SRBIJI TE VELICINE KOJI NEMA ZAOBILAZNICU.DA PROMENIMO IME U RECIMO NOVI PAZAR PROSLI BI VALJDA BOLJE
Ko ce da ti igra na tom terenu?
Ko ce da se kupa na tom bazenu?
To su sve samo troskovi.
Da imamo lokalnu vlast koja ce malo da se bori za ovaj narod bilo bi pomoci za djake i svasta nesto. Ali nema ko da se bori za narod,samo da se sacuva fotelja. To je najbitnije. Covek koji vodi grad misli za narod da je stoka i ne interesuje ga nista vise osim licne koristi,i njegovih pajtasa.
Deca koja krecu i idu u srednju skolu, izgleda nisu deca. Njima knjige ne trebaju, dokle vise deljenja, zar nisu to sve nasa deca, zasto svi ne dobiju isto, od Subotice do Preseva. Od prvog razreda osnovne skole, do kraja srednje skole. Sramota. Prestanite da delite narod, decu i sve ostalo.
Mala ispravka. Grad Trstenik daje po 10.000 dinara za sve đake od prvog do osmog razreda, ne samo prvacima.