Državni udar: MUP i dalje odbija naloge Tužilaštva u vezi predmeta „Nadstrešnica“
Nakon što MUP nije postupio po čak osam zahteva za prikupljanje potrebnih obaveštenja Tužilaštva za organizovani kriminal, u kojima je TOK zahtevao da se saslušaju odgovorna lica kineskih kompanija koje su učestvovale u izgradnji brze pruge Novi Sad-Subotica-državna granica (Kelebija), Danas saznaje od izvora iz SBPOK-a da MUP neće formirati novu Udarnu grupu, nakon što je prethodna rasformirana.
Zvanično obrazloženje Direkcije policije za TOK i javnost jeste da je Udarna grupa rasformirana zbog tekuće sistematizacije radnih mesta u MUP-u, međutim, naši izvori iz SBPOK-a kažu da je to samo izgovor i da im je rečeno da nova Udarna grupa više neće biti formirana, već da će po ovom predmetu postupati pripadnici SBPOK-a u sklopu svojih redovnih aktivnosti, odnosno da će ovaj predmet dužiti zajedno sa ostalim predmetima.
Iako je TOK u odgovoru nedeljniku Radar naveo da je u vezi sa saslušanjem odgovornih lica u kineskim kompanijama koje su gradile prugu poslato osam zahteva za prikupljanje potrebnih obaveštenja, izostalo je obrazloženje šta je TOK preduzeo povodom nepostupanja policije.
Prema Zakoniku o krivičnom postupku, tužilaštvo u slučaju nepostupanja policije i drugih organa po njihovom zahtevu ima na raspolaganju nekoliko mehanizama pomoću kojih može da zahteva da oni koji nisu postupili po zahtevu budu disciplinski kažnjeni, kao i da se direktno obrati ministru, direktoru policije i Skupštini Srbije.
Iz TOK-a su za Danas odgovorili da su ministru unutrašnjih poslova i direktoru policije 9. septembra prošle godine dostavili dopis jer nije postupljeno po zahtevu za produženje rada Udarne grupe za istraživanje finansijskih tokova na projektu „Modernizacija i rekonstrukcija srpsko-mađarske železničke veze na teritoriji Republike Srbije deonica Novi Sad-Subotica-državna granica (Kelebija)“, a drugi put je 30. januara ove godine upućena urgencija direktoru policije zbog nepostupanja po osam zahteva za prikupljanje dokaza i podataka i pružanje pomoći u vezi sa sprovođenjem istrage podnetih u periodu od 15. avgusta 2025. do 30. januara 2026. godine.
Iz ovog tužilaštva su za Danas potvrdili da je početkom aprila 2026. godine održan sastanak sa predstavnicima SBPOK-a i Poreske policije na kom su dogovorene aktivnosti koje je neophodno preduzeti u narednom periodu. Kao rezultat ovog sastanka, SBPOK-u i Poreskoj policiji je 7. aprila 2026. godine dostavljen novi zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja kojim su objedinjeni svi prethodni zahtevi, međutim, ovim sastankom nije obnovljen niti nastavljen rad Udarne grupe.
Naša redakcija je postavila pitanje TOK-u da li je podneo inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka protiv službenika koji nisu postupili po njihovim zahtevima.
– Javno tužilaštvo za organizovani kriminal nije protiv policijskih službenika podnosilo inicijative za pokretanje disciplinskog postupka, budući da ovaj postupak sprovodi MUP, u kom javni tužilac nema aktivnu ulogu. Takođe, iz odgovora direktora policije na dopis od 09.09.2025. godine, kao razlog za prestanak rada Udarne grupe navedeno je da je u toku sprovođenje nove sistematizacije MUP-a, te nije bilo poznato koji policijski službenici su zaduženi za postupanje po dostavljenim zahtevima tužilaštva u ovom predmetu – naveli su iz TOK-a.
Pošto tužilaštvo može i direktno da poziva lica na saslušanje, i bez posredovanja policije, iz TOK-a je odgovoreno da će to svakako biti učinjeno.
– Sva odgovorna lica kineskih kompanija, koja su bila uključena u realizaciju projekta u delu koji je obuhvaćen naredbom o sprovođenju istrage, biće ispitana u istražnom postupku – kažu iz TOK-a.
Naša redakcija je uputila mejl MUP-u sa pitanjem da li je tačno da Udarna grupa koju zahteva TOK neće biti formirana, ali do objave ovog teksta nismo dobili odgovor.







































Svi su oni povezani kao creva i rade u dogovoru. Predstava za naivne.
stop naprednoj korupciji
И мени се чини да су сви повезани, да пребацују одговорност једни на друге и да само замлаћују народ и не раде ништа јер такав им је интерни договор. Такав се закључак намеће јер ако је ово истина у питању заиста јесте државни удар а реакција тужилаштва је превише млака и никаква обзиром о ком делу се ради.
Ne jedite govna više,već manje!😎
NECE NIKO DA TI SE MESA U JELOVNIK JEDI SLOBODNO
Kome nije jasno da u mupu vladaju poslusnici.Oni stosu strucni profesionalni skloniti su.
NECE NIKO DA TI SE MESA U JELOVNIK JEDI SLOBODNO
POSTPAJUĆI TUŽILAC TOK OČIGLEDNO NEMA ZNANJE, HBRABROST I SLOBODU JER DA TO IMA PODNEO BI KRIVIČNE PRIJAVE PROTIV KRIMINALACA IZ MUP ZBOG NEIZVRŠENJA NJEGOVIH ODLUKA. SRBIJA NIJE DRŽAVA VEĆ RAJ ZA KRIMINALCE IZ VLASTI I PAKAO ZA POŠTENE GRAĐANE.
Vaznija je ipak strateska saradnja sa NR Kinom od 16 nevinih zrtava. To je fakticki poruka koju drzava i vlast salju narodu.
Šta reći za državu okovanu kriminolom i neograničenom vlašću jednog tiranina koga se sve pita . Narodu i ne treba bolje jer uporno glasaju za SNS
Svi oni noraju da odgovaraju upravo za ovo nedelo koje su počinili. Oni sve to i rade jer veruju da su nedodirljivi i da NIKAD neće odgovarati. Za nauk sledećij i svakoj sledećoj vlasti oni MORAJU ODGOVARATI inaçe smo džabe pimpali.
Organizovani kriminal se to zove.
Zna de po cijem nalogu policija cuti i isto sam sigurna da su svi povezani i fa je ovo razradjena sema kao mi bi resili ali ovi nece takav lm je dogovor.Briga njih za nasu decu ali dace djavoli da im se to zlo seme zatre!
Коментари начитанх аутора дубоко завучених у задњице љубљених им хероја из крими-шими одметнутих делова тужилаштва-судства-…
Mislim da bi i djavo zaplakao kad bi cuo za sns.i sm djavo je bolji od njih.ovo zlo moramo skoinuti pod hitno neka raspise izbore .svi su vas prozreli sns.utrezimo pravdu i odgovore zanastresnjicu,jo vanjicu.konjuh curuviju itd studenti pobedjuju i bog je na nasoj strani
Tužilaštvo treba da preispita odgovornost struke,ili stručnjaka koji su potpisali da su pruge i stanice sigurne za prijem putnika. Ekipa sa GRAĐEVINSKOG FAKULTETA I GRA#EVINSKI STRUĆNJACI, POTPISNICI „TEHNIČKE ISPRAVNOSTI“ ŽELEZNIĆKE STANICE TREBA DA SE NAĐU NA OPTUŽENIĆKU KLUPU. NIJE NASTRAŠICA PALA ZBOG KORUPCIJE VEĆ ZBOG NESTRUĆNOG RADA I NESTRUĆNOG PREGLEDA OBJEKTA, A ZA TO PRIMAJU DEBELE PLATE I TO JE NEODGOVORNOST I KORUPCIJA, UZIMAJU NARODNE PARE BEZ ZNANJA I SAVESNOG RADA. KOJI SU POTPISNICI VIDI SE NA DOKUMENTIMA, TE POTPISNIKE UHAPSITI I OSUDITI ZA NESAVESTAN RAD I UBISTVI 16 OSOBA, TA NJIHOVA NESTRUĆNOST I ALJKAVOST JE UBILA DECU, KJUDE I ŽENE I SVAKO DA ODGOVARA ZA SVOJE POSTUPKE
Baš tako, slažem se, potpuno ste u pravu
Dok se ne promeni odnos izvršne vlasti,policije, tužilaštva i sudstva prema Srbiji i građanima Srbije, niko neće na odgovornost !!!
Treba saslušati sve Kineze, kao i sve naše koji su uključeni u sve to, uključujući Đokića i Bojovića, koji takođe još nisu dali izjave.
Sve je to isto, samo se čeka ko će iz mutne vode biti izvučen prvi, tj.svi oni gledaju da baš oni ne budu prvi izvučeni.
Drzave nema, pa drzavni „udar“ ne postoji.
Zato vodite racuna za koga glasate! Da nebude opet isto ,ne gospodo sami smo krivi!
A šta je sa tužiocima koji puštaju blokadere koji zlostavljaju građane i ograničavaju im pravo na slobodu kretanja, omladini pravo na studiranje i školovanje, koji uništavaju imovinu Srbije i privatnu imovinu?! Šta sa njima?! O tome se ćuti. Ko sme da mi ograniči pravo na slobodu kretanja? Niko! Osim zakona i Ustava RS a ljudi ne mogu da žive u miru od ovih budala i zgubidana po ulicama, fakultetima…i slavni tužioci deklarisani blokaderi i izdajice Srbije, uhapšene puštaju na slobodu neka dalje divljaju! Sramota! Krivce za nadstrešnicu neka traže u redovima blokadera posebno onih koji vise po inostranstvu gde ih obućavaju, tamo će ih naći. To narod već zna, zašto je i kako pala nadstrešnica. To nema veze sa radovima! Ima veze sa nećijom namerom!
Caco-cacika,pojedi sendvičić,popi lekić i spavanje!
Caco zašto imaš nadimak ovca.