Izveštaj Vlade o pristupanju EU je izveštaj o nepristupanju
Narodni poslanik i potpredsednik Srbija centra (SRCE) prof. dr Slobodan Cvejić ocenio je da je izveštaj Vlade o sprovođenju Plana za ispunjavanje najvažnijih obaveza iz procesa pregovora o pristupanju EU za četvrto tromesečje 2025. godine i do kraja ove, isprazna priča i ne govori ništa o tome šta vlast stvarno radi da bismo se priključili EU.
– Izveštaj potpuno nema veze sa realnošću niti odslikava realnu nameru Srbije da pristupi EU. U ovom kontekstu ja se pitam zašto se ovo Ministarstvo uopšte zove za evrointegracije, odnosno zašto se izveštaj zove o pristupanju EU. Možda bi bilo efektnije da se zove izveštaj o nepristupanju EU, a mi kao foliramo da pristupamo. Pa bismo onda možda znali i zbog čega ministar zarađuje svoju platu – rekao je Cvejić.
On je dodao je sa pažnjom slušao ono što je resorni ministar izlagao na sednici, četiri-pet strana pisanim fontom 20, pa se pita što poslanici sede u sali i troši vreme na takve stvari, jer svi vide koliko sporo i neodlučno se čak i pravni okvir usvaja, a da se ne govori o realnim evropskim politikama u kojima doživljavamo svakog dana po neki poraz.
– Evo, sad su nam zaustavljena sredstva u iznosu od milijardu i po evra sa kojima je trebalo finansirati određene usluge, a mi u izveštaju slušamo o tome kako je usvojen neki zakon koji bi trebao da reguliše recimo uslove u socijalnoj zaštiti, a da u isto vreme imate protest sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti, zbog toga što rade u neljudskim uslovima, teško preopterećeni u vreme kada se predsednik žali na to da je niska produktivnost u javnom sektoru.
– EU je najvažnija politička zajednica na koju mi referišemo. Ono sedenje na četiri stolice u međunarodnoj politici se pokazalo potpuno kontraproduktivnim. Nama se zapravo izmiče ta glavna stolica na kojoj treba da sedimo, a to je evropska.
Cvejić je rekao da se nada da će doći momenat kada ćemo slušati neke konkretnije stvari i realne pomake, a ne ovakvu ispraznu priču i formalnost.
– Potpuno je neprimereno onoj prvoj uvodnoj rečenici ministra kada je rekao nastavljamo dobru praksu saradnje između ovih i onih. Ovo nije dobra praksa, ovo je loša praksa – ukazao je Cvejić.
_____________________________________________________________





































