Ovako je bilo u Subotici, može li ČAČAK još JAČE? (VIDEO)
Čačak se sprema za veliki celodnevni protest 20. maja. A evo kako je bilo u Subotici.
Subotica je 17. maja postala grad zajedništva, građanske i studentske borbe za pravedniji sistem, kada je održan dvanaestočasovni protest, najverovatnije najveći i najduži u istoriji ovog grada.
Okupivši desetine hiljada ljudi iz cele Srbije, protest je pokazao snagu solidarnosti i potrebu za promenama – kroz umetnost, govor, muziku i tišinu.
Studenti na čelu pokreta, građani kao srce protesta
Organizaciju su vodili studenti u blokadi iz Subotice, uz podršku kolega iz cele Srbije i veliki odziv građana Srbije svih generacija. Građani su obezbedili namirnice, higijenske potrepštine, smeštaj i logističku pomoć, a kroz ceo dan u Subotici su dominirale pištaljke, trube i transparenti, veliki broj mladih koji su prethodne večeri već započeli subotički protest.
Ratni vojni veterani iz Srbije položili su venac na spomenik „Njegovoj vernosti“ u parku Ferenca Rajhla, u znak sećanja na sve žrtve ratova devedesetih. Bio je to početak.
Cool-tura je svoje mesto imala pored svoje privremene pozorišne kuće – Sokolskog doma gde izvode predstave. Glumci su izveli performans u vidu dugačkog lanca – simbola zajedništva i ovog protesta.
Uz čitanje deset razloga zašto „revolucija počinje“ Vladimira Majakovskog, oni su simbolično “otvorili” pozorište koje se već dve decenije renovira i nikako da zaživi – pretvarajući umetnost u poruku otpora.
Ulica Braće Radić bila je zatvorena za saobraćaj i otvorena za narod. Duž cele ulice građani Subotice delili su hranu, ali i vojvođanske specijalitete – gomboce, taranu, kiflice, pljeskavice, gulaš. Kuvalo se do kasno uveče.
Prozivka je bila još jedna tačka okupljanja, gde su beogradska grupa Dram i DJ-evi bili zaduženi za muzički deo programa.
Okupljenima su se na centralnoj bini u centru grada obratili profesor Ekonomskog fakulteta Dražen Marić, kao gost podkasta studentske televizije Blokada info, i biciklisti i trkači ka Briselu i Strazburu sumirajući svoje utiske sa ovog puta.
Jedan od govornika, dekan Čučković poručio je da Subotica više nije samo simbol multietničnosti, već da multikulturalnost postaje početna tačka nove borbe – za pravdu, odgovornost, kulturu i uvažavanje.
Student koga su Subotičani na ovim protestima dobro upoznali, Vedran Peić proglasio je 17. maj za Dan Grada Subotice. Ova poruka je dočekana ovacijama. „Dok se stvari ne promene – mi, studenti Subotice, ne priznajemo 1. septembar. Od sada, 17. maj je naš praznik!“, poručili su iz pokreta Studenti u blokadi.
Izvor: Subotičke.rs
____________________________________________________________






































Tesko da Cacak bilo sta mnogo uradi,pozicija su lopovcine,opozicija zecevi.
Naravno da ne može kad su izabrali utorak za dan protesta, a ne vikend kao ostali gradovi
Da se na trgu u Čačku napravi štand za upis u novu stranku našega Aca . Aco Srbine !
Molim sve a najvise vlas i Predsednika ,da ne iskaljuju bes jer se problem jos nije resio.Strpljenje tolerancija i zajednistvo je jedino resenje uz uzajamni kompromis.
Niste svesni šta radite, mladi a veliki xxxxx
Bravo za Suboticu i prisutne na protestu ! Želila bih istaći posebnu zahvalnost veteranima za njihovu hrabrost i pidršku mladih. Da predsednik ima imalo razuma,stavio bi prst na čelo,i shvatio da vlast ne radi dobro kada oni koji su branili državu i narod nisu zadovoljni.
ПОШТОВАНИ МОЈИ ИСТОМИШЛЈЕНИЦИ ВОЛЕО БИХ ДА И СМЕДЕРЕВО МОЖЕ И СМЕ ДА СЕ ПОХВАЛИ СА ОВАКО ЛЕПИМ СКУПОМ КАО СУБОТИЦА
Bilo je 15000. A isti dan u nisu 106000 na podrsci za narod I odbranu drzave.
Ha ha ha Dragomire, koja si ti budala.
NE POCENJUJTE , TITO NIKADA NIJE ZVANIČNO POSETIO ČAČK A OVIM SADA KOKOŠARIMA SAVETIJEM DA SA GREBIĆIMA NE MERE ONU STVAR !
AKO SI JARAN , DAĆE TI OKO AKO SI FUKARA IZVADIĆE TI OBA !
Od tebe veće nema! Aki gojneru!
Lako je mladima i dokonima da se okupljaju. Koliko je njih zelelo otici u Nis al nisu. Neko radi,nekm daleko. Tako da to nije merodavno. Na glasanje cemo moci.