Kojim tokom ide TOK
Pod sloganom „Kojim tokom ide TOK“ studenti u blokadi su održali protest ispred Tužilaštva za organizovani kriminal (TOK) tražeći da se do kraja ispita odgovornost pojedinih ministara u slučaju Generalštab. U isto vreme režim najavljuje de facto ukidanje TOK-a, to jest njegovo stavljanje pod kontrolu Nenada Stefanovića, svog emisara u beogradskom VJT-u.
Na „Peščaniku“ o toj temi govori Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS). Razgovor vodi Svetlana Lukić.
Stah od istrage u svojim redovima
Tužilaštvo za organizovani kriminal je jedino koje može da sprovodi pravdu nad ministrima i zbog toga posebno uznemirava vlast, kaže za Peščanik Sofija Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja.
Posle napada na ovo Tužilaštvo, koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazivao i „korumpiranom bandom koja radi po nalogu spolja„, vlast je najavila mogućnost promene zakona kako bi se Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) stavilo pod ingerenciju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
– Ta najava dolazi jer se izvršna vlast boji istrage i hapšenja u svojim redovima i više ne vidi nijedan drugi način da to spreči, već da rasformira samu službu – rekla je Mandić.
TOK vodi istragu zbog sumnji o falsifikovanju dokumentacije na osnovu koje je Vlada Srbije ukinula status kulturnog dobra zgrade Generalštaba u Beogradu.
– U slučaju Generalštab imamo snažne indicije da je Tužilaštvo za organizovani kriminal pokušalo hapšenje dva aktuelna ministra, Siniše Malog i Nikole Selakovića, i da je policija, odnosno SBPOK, odbio da izvrši taj nalog – rekla je Sofija Mandić.
TOK takođe istražuje i korupciju tokom rekonstrukcije pruge Beograd – Budimpešta, u čijem sastavu je Železnička stanica u Novom Sadu gde je 1. novembra 2024. u padu nadstrešnice poginulo 16 ljudi.
– Još uvek su lišeni slobode dva bivša ministra, Goran Vesić i Tomislav Momirović, iako bih njih samo uslovno nazvala bivšim jer su oni kadrovi ove vlade i podneli su ostavke pod pritiskom javnosti i predsednika Republike, koji je u tom trenutku mislilo da će to zadovoljiti pobunjenu javnost – navodi Mandić.
Ona dodaje da postupak protiv dvojice ministara vlast doživljava kao postupak protiv njih samih.
– Sada vidimo da je iz njihove perspektive vrag odneo šalu, da se spominju četiri imena iz vrha vlasti protiv kojih se vodi ili predistražni ili istražni postupak sa jasnim potencijalom da taj spisak bude mnogo duži i da se ne vidi drugi način nego da se preti gašenjem.
Mandić dodaje i da je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović rukom biran kadar vlasti i zato najpouzdanija osoba koja može da stavi TOK pod kontrolu.
– To je loša vest u smislu da imate zemlju u kojoj izvršna vlast dolazi na ideju da može na taj način da interveniše, ali ako bismo nešto dobro u tome mogli da istaknemo je činjenica da oni očigledno više nemaju dovoljne mehanizme pritiska na ovo Tužilaštvo, već da kao jedino sredstvo odbrane od hapšenja i istraga vide da se ono dezintegriše – rekla je Mandić.
Pod sloganom „Kojim tokom ide TOK?„, studenti u blokadi održali su 20. novembra protest ispred Tužilaštva za organizovani kriminal, tražeći da se do kraja ispita odgovornost pojedinih ministara u slučaju Generalštab.
– Reagovali su studenti, neformalna grupa ‘Odbrana struke’ i Centar za pravosudna istraživanja iz koga ja dolazim, ali se nadam da će se ova vest dalje proširiti i da ćemo svi stati iza Tužilaštva, koliko god nekad bili nezadovoljni načinom i brzinom rada. Ne možemo da dopustimo da im, onog trenutka kada je zaličilo da rade svoj posao, izvršna vlast spremi odstrel – upozorava Mandić.
Ona dodaje da očekuje i reakciju Brisela. Podseća da je u poslednjem, ali i u svim prethodnim izveštajima o napretku, Evropska unija tražila od Srbije jasne pomake kada je reč o procesiranju visoke korupcije.
– Sada kada se to konačno dešava i kada imamo istrage koje idu u tom pravcu, nadam se da neće ostati slepi na pretnju koja dolazi iz srca onih sa kojima svakodnevno komuniciraju, a koji prete zatvaranjem institucijama koje su spremne da takve istrage sprovedu – rekla je Sofija Mandić.
Celu emisiju možete slušati na: https://pescanik.net/kojim-tokom-ide-tok/
__________________________________________________________________





































