Sumnjive transakcije: Propada li Alta banka?
U periodu od samo tri godine, Alta banka prošla je transformaciju kakva se retko viđa na domaćem bankarskom tržištu: od male banke do brzo rastuće finansijske grupe sa regionalnim ambicijama. Ali analiza finansijskih izveštaja za 2023–2025 pokazuje da iza tog rasta stoji model koji u velikoj meri zavisi od kapitala vlasnika – a ne od dobrog poslovanja banke. Dobit Alta banke se kretala između 1,1 i 1,6 milijardi dinara u poslednje tri godine, uz pad u 2025. uprkos rastu prihoda.
Ono što je bilo ključno, u 2023. godini banka je povučena sa berze i postala je 100 odsto vlasništvo Alta Pay Group. U momentu izlaska sa berze, banka nije bila u problemu. Naprotiv, finansijski rezultati pokazuju dobit od oko 1,1 milijarde dinara.
Rast na brzinu
Već naredne godine banka ulazi u fazu „brze“ ekspanzije. Prihodi rastu, a broj zaposlenih se naglo povećava. Ali taj rast postaje skup. To se jasno vidi iz finansijskih izveštaja – iako prihodi nastavljaju da rastu, dobit počinje da pada u prošloj godini. Razlog je jasan — troškovi rastu brže od prihoda. Takođe, operativni gotovinski tok opada, što znači da rast počinje da troši resurse brže nego što ih generiše.
U 2025. godini broj zaposlenih porastao je za oko 23 odsto, troškovi zarada za 46 odsto, a profitna marža pala sa oko 29 odsto na 21 odsto. Banka je u 2025. rasla zahvaljujući dokapitalizaciji od oko 7,8 milijardi dinara, što višestruko premašuje njenu godišnju dobit. Ovo ubacivanje kapitala činilo je oko četiri odsto ukupne aktive Alta banke prošle godine, što znači da rast nije bio samo rezultat poslovanja, već je morao da se „ubrizga“ dodatni kapital.
U 2025. se vidi rast prihoda uz pad efikasnosti. Finansijski podaci pokazuju dobit oko 1,37 milijardi dinara (u 2024. 1,60 milijardi dinara), neto kamatni prihod oko 3,2 milijarde dinara i neto prihodi od naknada takođe oko 3,2 milijarde dinara. U prihode od naknada spada i čuveno plaćanje računa za struju Elektroprivredi Srbije koje sada ide preko računa upravo u Alta banci o čemu je Nova ekonomija pisala. Elektroprivreda Srbije odbila je da dostavi dokumentaciju o svom poslovanju sa Alta bankom, koju je naša redakcija tražila putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja, pozivajući se na poslovnu tajnu.
Pitanje bez odgovora
Najvažniji zaključak iz svih finansijskih izveštaja nije u profitu, već u kapitalu. U periodu 2024–2025 dolazi do značajnog povećanja kapitala banke kroz uplatu vlasnika. Postavlja se pitanje da li Alta banka postaje zavisna od vlasničkog finansiranja, uprkos činjenici da dobija velike državne poslove koji joj ulivaju ogromne količine novca?
U istom periodu Alta banka širi poslovanje van Srbije, preuzimanjem Stopanske banke Bitola u Severnoj Makedoniji. Ključno pitanje ostaje ko finansira rast i najvažnije pitanje koje ostaje otvoreno nije u bilansima – ko stoji iza kapitala koji ulazi u sistem?
Finansijski izveštaji potvrđuju da kapital dolazi od vlasnika — ali ne objašnjavaju poreklo tog kapitala. S obzirom da znamo kako je Davor Macura počeo svoj posao – kao vlasnik male menjačnice koja je preko noći sakupila dovoljno novca da pazari JUBMES banku, kasnije preimenovanu u Alta, za analitičare i regulatore, upravo je to centralna tačka ili bi bar trebalo da bude. Međutim, ne vidi se napor domaćih regulatora da se upuste u pravu proveru ni bankarskog, ali ni bilo kog drugog sektora. Rezultate provere sektora maloprodaje, koju sprovodi Komisija za zaštitu konkurencije, recimo, čekamo već duže od godinu dana.



































Zanimljiiva koincidencija – u istom danu se Telekom zaduzi za 2 mlrd i nepoznata srpska firma ponudi 2 mlrd za NIS.
Analiza rada ove nazovi banke je za KRIVIČNI SUD ne za ekonomiste. Ovo je čist kriminal pod patronatom radikalske koalicije, kakva ekonomija. Macura?????!!!!!! Pa zar smo svi rođeni u Srbiji idioti?
Izgleda da jesmo…Milutine.džaba si se borio. .zavl
adaše ponovo
da bi se kupila banka ne skuplja se novac nego se radi studija,u srbiji svi sve znaju i sami sebe smatraju za eksperte a da se nicim nisu bavili,kod mene na selu kazu glup ko kerina budza
Ta banka menja uslove kreditiranja tri puta u jednom mesecu.Nista nije bolja ni Pro kredit banka.
Šta to pričaš, reč je banci za primer čim su zaposlili velikog eksperta Peicu.
AL eksandar
TA mara
Banka banka
Ћацирија, јаничари,аге и наравно Мурат
Ko je pravi vlasnik AL- TA banke
Pa to se bar zna, drug Andrija…
Ali što je sektaška bagra prebacila da se struja,infostan i sve ostalo plaća preko ove sektaške firme… Pa samo na provizijama od plaćanja računa su ojadili trezor. Nekoga, a zna se koga, treba streljati zbog ovoga, kad sns kartel padne.
Svako piše samo ono što mu odgovara, namerno izostavljajući ključne činjenice. Kad će jedan tekst biti napisan objektivno.
Bravo za Avrama, delim isto mišljenje.
Skupilo se od zla oca i od gore majke ,pa vedre i oblače po ovoj napaćenoj srbiji.Pljačkaju je, razvališe je do temelja.Jurišnici nove “ osme ofanzive“ uništiše sve.Razne: macure,vazure,vujke,radujke,bošnjak,štrboje, dubroje,matijevići,matići …ti „šakali“ od preko na čelu sa huljom iz bugojna su kao najezda skakavaca.Svi oni iz tih krajeva ili bar veći deo ne doživljavaju srbiju kao svoju već kao plen..
Alta banka je super banka pise se iz zlobe.
Nije Sloba kriv, mi smo gxxxx.
Sve se ponavlja j ponavlja.
‘Ajmo realno, dok je ovaca….
Cisto je cisto. Samo kad ga operes.
Vidim da mnogi paušalno komentarišu Alta banku koja je poslednjih godina davala ubedljivo najbolje uslove za dinarsku orocenu stednju. Primer drugim „nazovi“ bankama sa inostranim kapitalom koje se nisu udostojile ni za nedelju stednje da iole pristojno poboljsaju uslove.