U Preljini sukob zbog biste Dobrivoja Topalovića
U centru Preljine, rodnom mestu narodnog pevača Dobrivoja Topalovića, za sutra je najavljen protest meštana, nezadovoljnih jer se deo žitelja ovog mesta protivi postavljanju biste ovom estradnom umetniku na predviđenoj lokaciji, pored magistrale i pasarele.
U znak zahvalnosti za sve što je Dobrivoje, koji je preminuo pre šest godina, uradio za svoje selo, žitelji su najpre želeli bistu da postave u porti crkve, neposredno pored puta koji vodi do pevačeve kuće.

-Ta ideja nije naišla na odobrenje crkve, jer oni za tu lokaciju imaju druge planove. Ipak su odobrili da se bista postavi u neposrednoj blizini pasarele, na istoj strani crkve krajputašice. Međutim već mesec dana traju opstrukcije i mi ne možemo da krenemo s radovima. Nekolicina ljudi na razne načine ometa radove – priča Radmilo Pečenković, Dobrivojev dugogodišnji prijatelj.
On dodaje da će se sutra kraj pasarele okupiti meštani Preljine koji žele da se na ovaj način oduže narodnom pevaču koji je srce i dušu ostavio svojim komšijama, Preljincima.
– Sramota je što se ovo događa, Dole je bio van politike a i svi mi smo. Podizanjem biste želimo da se ne zaboravi ime čoveka zahvaljujući kome selo ima fudbalsko igralište i klub, KUD i Humanitari fond koji postoji 35 godina, a koji je gradio i crkvu i parohijski dom, platio šest zvona za Hram Svetog Save na Vračaru i mnoga druga dela.
SNS sekta postavlja spomenik pored magistraleDragan Gidra Božović kaže da SNS sekta postavlja bistu na tri metra od magistrale bez ikakvih dozvola. „Dobrivoje Topalović je bio moj drug. On nije bio beskučnjik ili stoperka da bi mu bista bila na tri metra od magistrale i ispod pasarele. To je bio jedan čestiti čovek, pošten, humanitarac, koji je voleo svoju majku koja ga je odgajala sama, jer mu je UDBA ubila oca posle rata. Sada potomci se tih istih prave dobrotvori da mu naprave spomenik na ovakvom mestu. Pozivam sve da dođu u Preljinu i da ovo zabranimo. Postoji prikladno mesto za spomenik, Dom kulture ili centar sela a ne putno zemljište gde je i zabranjena gradnja“, kaže Dragan Gidra Božović. Kako kaže, nema nikakve table o izvođenju radova, šta se gradi i ko gradi. Iako je sve prijavio inspekcijama još uvek nema reakcije nadležnih. Reagovala je firma Strabag koja je zadužena za održavanje a koja je zabranila da se izvode radovi. Medjutim, oni su nastavljeni. |
Zajedno sa svojim Preljincima pomagao je kad god je trebalo. Zato na ovaj način želimo da mu se odužimo – priča Pečenković dodajući da bez obzira na opstrukcije i ometanja radovi na betoniranju postamenta u Preljini počinju sutra. Podizanje biste finansiraju meštani Preljine i lokalni privrednici, zajedno sa estradnim umetnicima.
Njeno otkrivanje planirano je za 18. jun, kada će ove godine na igralištu u Preljini biti održani “Dani Dobrivoja Topalovića”. Njemu u čast će na manifestaciji nastupiti oko 30 pevača narodne muzike.
Topalovićeva porodica dolazi u Preljinu posle njegove smrti na godišnjicu i rođendan. Ekipa Kurira jednom prilikom razgovarala je sa meštanima Preljine.
– Njegova supruga, ćerka i unuk ne žive ovde. Oni su u Beogradu, a ovde dođu početkom juna, pred pomen Dobrivoju. Budu tu oko mesec dana i onda dođu u septembru na njegov rođendan, kad je pevačka smotra Dani Preljine njemu u čast u dvorištu osnovne škole. Ana Bekuta, Vera Matović, njegov kum Miroslav Ilić, Radiša Urošević, Miša Mijatović, Aca i Bilja Ilić tad redovno dođu i ispoštuju ga, celo selo bude tu. Ja se uvek javim njegovima kad dođu – istakao je Nikolić.
Na grob mu dolaze ljudi sa svih krajeva sveta
Prijatelj pevača nam je otkrio da i nekoliko godina od smrti, fanovi i dalje posećuju njegov grob.
– Mnogo naroda i pevača je bilo na sahrani, ljudi nisu imali gde da stanu ispred kapele, pa su stajali i po putu. Na grob mu i danas dolaze ljudi iz celog sveta, iz Nemačke, Švajcarske, Bosne. Slikaju se ovde kod spomenika. Pored njega počiva i njegova pokojna majka, kojoj je posvetio i pesmu „Okreni glavu, Milice“ – zaključio je naš sagovornik svojevremeno.
Izvor: kurir, ozonpress



































xxxxxxxx xxxxxx Rako Pečenković korist ime Dobrivojevo. Dovlaci novinare Kurira snimaju mu pred kućom i skrnave grob. Sada su neku bistu postavljaju pored magistrale u brlogu ispod pasarele pored parkinga i divljeg pijaca. Ime lik i delo Dobrivoja skrnaviti na tako prost način deliti Preljance za i protiv je nešto sto Dole niti bi želeo niti odobravao. Skroman tih i dostojanstven iz sveta estrade se povukao baš zbog likova kakvi mu sada postavljaju bistu. Počivaj u miru dobri Dok a prostaci i lokalne pijandure neka stave prst na čelo, pameti i savesti očito nemaju.
To su sve oni sto im nije valjo Tito pa posle im nevalja Milosevic a sad im nevalja Aco – srbin. Oni sad nece Dobrivojevu bistu i oce da blokiraju da nedaju da se gradi.
Nijo nije protiv biste al ne na tom mestu.A ti si očito ograničen da ni pročitati nisi znao,da izabrano mesto od strane nazovi organizatora nije prikladno,Da su mestane pitali svi su protiv tog mesta..Al stas kad podrigusa odradi svoje.Pa pišeš ono što ti sendvič kaže.Jadni Gorane,što si bre toliko ograničen!?
Gogi kako napišeš komentar ti se ukakiš. Molim te ne piši više glupe komentare.
95% mestana je za to mesto jer imaju skupljeni i potpisi ali ljudi mi nemamo prikladnije mesto jer na zalost dom ce da se srusi centar sela ne postoji a mz nemamo sedam godina gde da se postavi u lovacki dom da ga niko ne vidi
Valjda je iz Cacka. Sto mora u Preljinu? Svako u svoje selo po bistu?
Ima li mesta negde u sirem centru Cacka za takve stvari? Da povadite onaj behaton, zasadite koje stablo?
Ili, ako bas nemate maste, jednostavno stavljajte biste poznatih Cacana u gradski park. Da ljudi nesto vide, procitaju, nauce…
Браво за овај коментар!
taj Gidra zar nije izxxxxxxxxx Cempromet i Sasu Makedonca i odselio se iz Preljine?
Ja sam za to da se Miri Djokovic postavi spomenik na stocnom pijacu…
Sa Dolom sam učio i završio u prvoj generacijiTehničke škole, a kasnije sam imao to zadovoljstvo da se sa njim susrećem. Koliko je bio omiljen u narodu, navešću jedan primer. Pre desetakgodina bio sam sa prijateljima u Leskovcu u njihovom restorenu“Sandokan“. Sa radija je dopirala muzika Dolovih pesama. Kada sam imrekao da je on moj školski drug i kada sam ga pozvao, on je sa njima, iz grada Tome Zdravkovića, razgovarao više od pola sata. Svi su bili oduševljeni njegovom jednostavnošću i dobrotom.
Po mom skromnom mišljenju, adekvatno mesto za postavljanje bbiste VELIKOM I NADASVE SKROMNOM TOPALKU može biti Gradski park u neposrednoj blizini, nekada njegove, Tehničke škole.
Sa Dolom sam učio i završio u prvoj generacijiTehničke škole, a kasnije sam imao to zadovoljstvo da se sa njim susrećem. Koliko je bio omiljen u narodu, navešću jedan primer. Pre desetakgodina bio sam sa prijateljima u Leskovcu u njihovom restorenu“Sandokan“. Sa radija je dopirala muzika Dolovih pesama. Kada sam imrekao da je on moj školski drug i kada sam ga pozvao, on je sa njima, iz grada Tome Zdravkovića, razgovarao više od pola sata. Svi su bili oduševljeni njegovom jednostavnošću i dobrotom.
Po mom skromnom mišljenju, adekvatno mesto za postavljanje bbiste VELIKOM I NADASVE SKROMNOM TOPALKU može biti u neposrednoj blizini, nekada njegove, Tehničke škole.
U Čačku kod tehničke škole
A stq vi hocwte bre vise pa sta ako ce da postave spomenik u ulaz u Preljini,da li stw brw normalni ljudi aloooo Srbine.Pq on je iz Preljine ljudi ata samo nalazite da.bide frke stvarno.A ovog Stojana teba skloniti pod hitno i njegov medije .Zatrova ovaj narod u Cacku