Zajedničko delovanje čačanske opozicije
U javnosti se često čuju komentari na temu šta bi bilo kad bi bilo, tj. šta bi se dogodilo na izborima ukoliko bi opozicija na njih izašla sa zajedničkom listom. U ogromnom broju oni koji komentarišu zaključuju da bi to bila ako ne sigurna, ono bar u velikom procentu sasvim izvesna izborna pobeda opozicije.
Međutim tu je jedno – ali.
To ali odnosi se na činjenicu da opozicija baš i nije neka pouzdana odrednica za složnost na srpskoj političkoj sceni, da je jedini put udružena opoziciona lista oborila Miloševića sa vlasti, ali da posle toga ni na jednim izborima, do nedavno u Kosjeriću, nije bilo liste ujedinjene opozicije.
A onda je lista „Ujedinjeni za Kosjerić“ mnogim nevernim Tomama otvorila oči i pokazala da šanse opoziciji da pobedi na izborima rastu geometrijskom progresijom ako se dogovore i formiraju ujedinjenu listu.
I pre nedavnih lokalnih izbora održanih u Kosjeriću i Zaječaru, čačanska opozicija pronašla je zajednički jezik i krenula sa udruženim delovanjem i uprkos svim poturanjem glasina da se međusobno ne trpe, evo već mesecima složno deluje. Tako je i danas održana zajednička konferencija za medije udružene čačanske parlamentarne opozicije.
– Povod zbog koga smo sazvali ovu konferenciju jeste današnja sednica Skupštinskog radnog tela, tačnije Komisije za pritužbe i predloge Skupštine grada Čačka, na kojoj je jedna od tačaka i pritužba odbornika gospodina Bratislava Simovića na postupanje i rad predsednika Skupštine grada Igora Trifunovića – rekla je na početku konferencije odbornica Nataša Velkovski (GG Istina i čast Ivan Ćalović).

Dragan Savković
– Evo već godinu dana od kako je konstituisana Skupština grada, mi imamo jedno flagrantno kršenje svih mogućih Statuta grada i Pravilnika o radu Skupštine grada Čačka od strane predsednika Skupštine, čoveka koji je na Zboru građana smenjen sa mesta predsednika Skupštine grada. On jednostavno nastoji da od ove skupštine napravi jedan cirkus, da ova Skupština više nema nikakvog smisla, tako što saziva sednice jednom u tri meseca, tako što na jednoj sednici bude po 65 tačaka dnevnog reda, što skupštinske sednice traju po 24 sata. Naq svaki nagoveštaj kritike vlasti Trifunović oduzima reč opozicionim odbornicima, daje im opomene, isključuje ih sa sednice, isključuje šefove odborničkih grupa. Mi ćemo kao nikada do sada, ovako ujedinjeni, složni i odlučni sigurno ovo promeniti i ovo neće još dugo da traje – rekao je Dragan Savković (GG „ProBudimo Čačak“).

Dragan Ćendić (Dveri)
– Igor Trifunović, bivši predsednik Skupštine grada Čačka, sve čini da u opozicionim redovima naše parlamentarne manjine izazove solidarnost. Čini sve da nas ujedini u jednoj zajedničkoj borbi koju je on započeo. Srpska napredna stranka je pre par godina nakaradnim i sramotnim prostim preglasavanjem promenila pravilnik Skupštine grada Čačka koji važio za jedan od najdemokratskih Pravilnika svih skupština gradova i opština u Srbiji. Zašto su to uradili? Pa upravo su uradili to da mogu da manipulišu, da na neki način pokušavaju da uguše nas opozicione odbornike u govorima, da nas spreče da iznesemo koje su to potrebe građana grada Čačka, da kritikujemo argumentovano i da nas na neki način ponize. On je to pokušao na prošloj sednici Skupštine grada Čačka kada je oduzeo reč trojici opozicionih odbornika, pri tome su to bili zamenici i predsednici odborničkih grupa. Moram da podsetim građane da se to u ranijim sazivima Skupštine grada Čačka nikada nije desilo. Mi apsolutno smo prvi za to da u Skupštini bude sankcionisan govor mržnje, napad na porodicu ili imovinu. Ali prosto je neverovatno da Trifunović daje sebi diskreciono pravo, da je on taj koji treba da tumači na koji način je neko u temi ili van teme. Mi, opozicioni odbornici Skupštine grada Čačka, sada javno kažemo nećemo dozvoliti da više nijednog opozicionog odbornika isključe sa sedniceproizvoljnom tvrdnjom predsedavajućeg da je povređen Poslovnik. Mi nismo samo imena i prezimena ovde, mi smo svako pojedinačno predstavnici od 750 do 800 građana koji su glasali za nas i čiji smo glas za Skupštinskom govornicom. Igor Trifunović je svojim činjenjem doprineo u tome da ujedini opoziciju i da mi imamo zajednički stav da ćemo se za naša prava odbornika boriti i naravno izboriti – rekao je odbornik Dragan Ćendić (Dveri).

Dragan Bisenić (Čačak protiv nasilja“)
– Pa ponižavanje ovog najvišeg tela, političkog tela našeg grada traje već dugo vremena od strane Srpske napredne stranke i to se vrši na svaki mogući način, od dezavuisanja samih dužnosti i obaveza odbornika, njihovog položaja, načina rada, sada vidimo da se pokušava i maksimalno da se diskusija ili dijalog, u ovom domu svede na minimum. Ja želim da upozorim građane da kada nema dijaloga u ovom domu, onda ima dijaloga na ulici. I nemojte da se čudite to što građane koji su dali poverenje, u velikom broju izašli na glasanje, na proteklim lokalnim izborima, dali svoj glas opozicionim odbornicima koji sada predstavljaju skoro većinu svih građana koji su izašli na te izbore sada vlast pokušava da ućutka tako što ih sprečava da preko svojih predstavnika iskažu svoje mišljenje, volju, želju ili smatraju na koji način ovaj grad treba da se razvija i kako da odgovore na određene teme. Ako sprečite dijalog i diskusiju za skupštinskom govornicom onda ćete dobiti odgovor tih istih građana na ulici i oni će na ulici pokušati da iskažu svoje mišljenje. Mislim da je poslednji trenutak da predsednik Skupštine shvati da on nije kočnica rada ovoga tela, već da treba da bude prvi među jednakima i da omogući odbornicima da zaista rade i da svoju dužnost zbog koje se nalaze u ovom domu obavljaju na najbolji mogući način. Ili će odbornici opozicije jednostavno sprečiti dalje ponižavanje ovoga doma kroz ovu jedinstvenu akciju koju imaju. Mi još uvek nemamo odgovor od strane predsednika Skupštine, to jest imali smo potpuno negativan odgovor na inicijativu odbornika opozicije koji su tražili anketni odbor da se utvrdi šta se dešavalo na spornoj sednici 15. marta, ko je napadao odbornike, da li su neki odbornici pretrpeli određeni napad ili ometanje u vršenju svoje funkcije, bez obzira da li su oni vlast ili opozicija, ali predstavnici vlasti, to jest većina odbornika su sprečili donošenje takve odluke i formiranje anketnog odbora. To samo pokazuje koliko je njima zaista nije bitno da zaštite odbornike u ovom domu i da omoguće njihov rad. Mislim da je poslednji trenutak da vrate dostojanstvo ovog doma. Sednice treba održavati mnogo redovnije i dati kvalitetne odgovore na sva ona pitanja koja se postavljaju na dnevni red, a ne da imamo pro forme održavanja skupština na svaka tri meseca, oduzimanje reči odbornicima i jednostavno izvršavanje zadataka koji su stigli od strane republičke vlasti – rekao je odbornik Dragan Bisenić („Čačak protiv nasilja“).

Nataša Velkovski (Istina i čast – Ivan Ćalović)
– Evo ja neću previše dužiti s obzirom da su moje kolege odbornici i prethodnici uglavnom rekli zbog čega ćemo mi danas prisustvovati sednici komisije za pritužbe, jer svi mi imamo pritužbe na rad i postupanje, ja bih rekla, uzurpatora funkcije predsednika Skupštine grada, gospodina Igora Trifunovića. Ono što se dešava u našem gradu, a to se svedoči svi u poslednjih godinu dana, od samog načina konstituisanja Skupštine grada Čačka, pa sve do ovog trenutka, jeste upravo ono što je uzrok svih dešavanja u našoj zemlji poslednjih skoro godinu dana, a posebno poslednjih meseci i poslednjih dana. Ja bih rekla, mislim da neću pretarati ukoliko kažem da se aktuelni režim nalazi pred jednim istorijskim trenutkom i jednom zaista istorijskom prekretnicom u kojoj se nalaze svi aktuelni autoritarni režimi kada dođu u situaciju da više nemaju podrške u narodu. Ispred njih se nalaze… dva puta. Prvi put je ovaj koji uporno forsiraju poslednjih nedelja i poslednjih dana, put dezavuisanja političkih protivnika, put hapšenja studenata, put hapšenja građana, odvođenja na nepoznate adrese, procesuiranja, svih onih koji se protive Srpskoj naprednoj stranci, put dezavuisanja političkih protivnika u javnom prostoru, put širenja govora mržnje, netolerancije u tabloidnim medijima. To je jedan put kojim mogu ovde da krenu i čini mi se da su krenuli upravo tim putem i zaoštravanjem represije, a drugi put jeste jedini koji je po nama svima ovde ispravan, a to je put smirivanja tenzija, to je put vraćanju institucija građanima koji su po ustavu i nosioci suvereniteta u našoj zemlji, to je put vladavine prava i to je put ka raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora i mislim da je krajnje vreme da svaka vladajuća koalicija bude svesna činjenice da ukoliko se kroz institucije, kao što je rekao kolega Bisenić, ne ostvare određeni interes ili određena društvena grupa, ukoliko se to ne artikuliše, to nezadovoljstvo građana kroz institucije, ono će naravno biti artikulisano na ulici. Da bismo to sprečili, ja mislim da je svima u cilju da uđemo u neke, da kažemo, relativno pristojne i normalne političke tokove kako bismo ovu zaista duboku političku i društvenu krizu u društvu mogli da razrešimo. Neophodno je, ja mislim da se svi ovde slažemo, da još jednom pozovemo nadležne organe u ovoj državi da raspišu izbore i na taj način da uspostave dogovor da se na miran i bezbedan način za sve građane izađe iz ove aktuelne krize – zaključila je odbornica Nataša Velkovski (GG „Istina i čast – Ivan Ćalović“).
Inače, za danas zakazana sednica Komisije za pritužbe Skupštine grada Čačka, nije održana o čemu možete čitati u našoj posebnoj vesti.
___________________________________________________________________






































Dok god bude nas u Slobodi Ča nece opozija pobediti,mozete samo kukati i plakati
Srpska politička kriza savremenog binarnog shvatanja političke istine
Ovo zlo vreme je nametnulo, binarni model političkog mišljenja ili si za ili si protiv Vučića. Ali ništa u životu nije baš tako jednostavno. Zašto niko ne traži smenu Vućića!?
Na protestoma u martu, kada je izašlo više od pola miliona ljudi, da su zatražili njegovu ostavku i da se ne povlače dok on ne podnese ostavku.
E to niko nije hteo lil nije smeo da uradi. Jer ne bi znali šta dalje da rade. Lepo je pričati, maštato i drškati naive duše da liju krv za tuđe ideje, ali niko ne sme da pokuša da ostvari zamišljeno, da pokuša sprovesti rečeno u delo.
Hoću da priznam da je sve mnogo komplikovanije od maštarije. Retke su u političkom životu situacije kada možete da odgovorite sa da ili ne naročito u politici a da ne snosite istorijsku odgovornost.
To je mogao Staljin, Mao Cetung ili Broz, jer to su bili lideri epoha.A iza sebe su ostavili velike istorijske preokrete i obeležili XX-vek. Nitmalno te ideje su plaćene krvlju ali cilj je opravdavao sredstva. Takvih lidera viče nema. Pokuša Milošević ali veseli skonče kao sužanj.
Ali danas običan čovek zauzme stav za ili protiv, a pritom se onim što je problem bavi samo onoliko koliko koristi svom interesu i opredeljenju za da ili ne po potrebi 🙂
Srski binaroid je odlična ilustracija primitivnog homo politikusa i njegovog binarnog modela mišljenja i zaključivanja – i ono podrazumeva prost iskaz ili ste sa nama ili protiv nas – ovde je sve crno-belo, nema mesta nijansma ili sivom. Sve ovo govori o našoj političkoj i demokratskoj zrelosi kao naroda.
Da li neko iz opozicije moze da digne glas protiv silovanja 2/3 Cacka sa muzikom sa Cvetnjaka. Neko u ovoj zemlji ustaje rano da radi a neko ima i malu decu. Radnim danima, vikendom vise pravila nema ali je prekardasilo
Apsolutno se slažem sa vašom konstatacijom! Preglasna muzika, ne može da se spava od buke!
Prijavljujte ih inspekcijama. Ako ove se budu pravile lude, saljite za kragujevac i republickim.
Nema druge, jer se ovi svi Bojovicu slihtaju u d…. jer su mali i mizerni ljudi
E mnogo ste uradili sa tom zajedničkom konferencijom za štampu, svaka čast. A koliko ste protesta organizovali sa nekim smišljenim planom? Možete li svi zajedno da skupite više od sto-dvesta ljudi na protestu?
Pa vidi braco, dabogda vala svima bilo onako kako rade. Vidim da je vlast počela da se svađa unutar svoje koalicije, a da opozicija dogovorno i zajedno nešto radi. Znači, dobro je krenulo. Opozicijo samo napred, narod će te podržati.
Svima je jasno da ako na izborima sva opozicija bude na jednoj listi, a studenti na drugaj, vlast pada.
Kafedzija iz Jelickog vrta u ilegali. Neke sitne ribe se oglasavaju. Slaba je to opozicija.
A narod izglesa ima pamcenje kao zlatna ribica. Jedan opozicionar obecava da ce raslrinkati kupovinu stanova u ‘elitnoj’ zgradi, drugi u ilegali. J
Nikakva lonkretna akcija.
Sa takvom opozicijom, onom zlu nema kraja.
ŽAO MI JE ŠTO SAM JUČE BOLEŠĆU SPREČEN DA BUDEM NA SEDNICI, JER SE OVIM OPOZICIONIM ODBORNICIMA, NIJE OSTVARIO PLAN DA NAS OMETAJU U RADU KOMISIJE, KAO NA PREDHODNOM ZASEDANJU ISTE, GDE SMO PROVELI 2.SATA I NA ZAHTEV PREDSEDAVAJUĆEG ISTU BEZ REZULTATA TJ GLASANJA IZ NJEMU ZNANOG RAZLOGA, ODLOŽILI DO DALJNJEG TJ JUČE.
Preglasna je muzika,da se to smanji na nivo prostora gde se muzika i izvodi,pre neko vece se cula i neka turbo pop muzika iz 90ih u centru grada i to je bilo glasno.
Vidim, sve vam smeta i kad ima i kada nema i kada ima muzike i kada nema i kada ima kulturnih dešavanja i kada ih nema.
Molim vas, vratite se tamo odakle ste došli ili nastavite za Beograd.
Došlo vreme da se OVO prikupi, poravnja i povalja!
Kad su već nestali Maje, Inke i Asteci, to bi bio sevap za ljudsku vrstu.