On je agenciji Beta kazao da je berba malina tek počela i da je rod kvalitetan, ali da je zbog izmrzavanja stabala umanjen za oko 50 odsto.
Malinari najavili košenje malinjaka, i ove godine cena niska
Predsednik udruženja proizvođača malina „Vilamet“ Mileta Pilčević izjavio je danas da su proizvođači malina u Srbiji nezadovoljni zbog ponuđene otkupne cene malina od 300 do 305 dinara po kilogramu i da će, ako je vlasnici hladnjača ne povećaju, ugasiti proizvodnju i preorati voćnjake.
„Prve ponuđene cene su do 305 dinara po kilogramu i ako otkupljivači ne povećaju to će biti isto kao i prošle godine kada je koštala do 250 dinara kilogramu, jer je sve poskupelo i ništa nećemo zaraditi“, rekao je Pilčević.
Dodao je da su i prošle godine mnogi proizvođači malina odustali od proizvodnje, a da će je ove godine masovno napustiti jer „ne žele da se džabe muče“.
„Pokušaćemo da se bavimo nečim drugim, ili ćemo ići u svet“, rekao je Pilčević.
Proizvođači su, prema njegovim rečima, već u maju tražili da Ministarstvo poljoprivrede organizuje sastanak sa vlasnicima hladnjača, koje otpljuju to voće i dobili su obećanje da će ih sazvati krajem maja, zatim je rok pomeren za šest-sedam dana, ali da je i taj termin prošao, a poziva nema.
_____________________________________________________________






































Ja moj malinjak preoro onomad.
Vi se bunite svake godine kad dodje berba.Lupate po portalima,a ovamo cutite kao picke neke.Ustanite vise i krenite vec jednom,uradite nesto konkretno…
Pa pokosite i preorite već jednom, dvadeset godina slušamo istu priču, kako nema računa. A svake godine po jedan nov stan u Čačku, neko i po dva..
Na casove kod Radovica da vam on kaze kako se radi.Jedam mali seoski lopov postade gazda u Prilikama, devojka iz Cacka, vozi auto a dve prostoprosirene recenice covek nezna da sastavi.Vreme treba da ucini svoje da ovaj klosar jednom odgovara za sve sto je pokupio od ovog naroda.dolazi vreme polako.
Preorite, I sjasite vise sa tim cviljenjem svake godine.
Sve kukate a skklizavate u Cacak u najskupljim dzipovima, glumatate fenseraj po ksrton novografnjama, a ne znatenosnivnu kukturu I kako se zivi u objektima kolektivnog stanovanja.
O saobracaju I divljanju bi Tek moglo onoliko.
Uostalom, klima se menja, pa oromenite I kulture koje sadite. Srbija lagano prelaziu subtropski klimatski pojas, pa se edukujte Malo, zasadite sta uspeva
Ja sam 2012 god.preorao malinjak,bacio motiku,učlanio se u SNS stranku,zaradio sam već više nekretnina i za ne daj Bože imam rezervu od 2 miliona evra.
Ne valja vam ni kad je bila 5e a samo li sad sta hocete 10e za kg? Smesni ste.
Ma svi su oni zakolutali ocima kad su videli da tresnje prodaju po 1000 dinara po kilogramu.
Sad, neka posade tresnje.
Niste kukali kad je cena bila 800 dinara, nego ste pokupovali sve garsonjere u Čačku i tada je cena sa 1200 evra za novogradnju skočila na 1600.
Niko vas ne tera da predajete svežu malinu, pretvorite je u proizvode koji mogu da stoje u podrumu i da se prodaju tokom cele godine, kao što su sirup od maline, liker od maline i slično.
Te evropske cene možete da sanjate, to su cene za svežu malinu lokalnih proizvođača, tu i tamo se prodaje malina iz Srbije u svežem stanju u pakovanjima od 125g, ali ko vam brani da kontaktirate prodavce i da im ponudite direktno tako upakovanu malinu, pa ćete da vidite koji su zahtevi i koliko ne možete da ih ispunite, jer ni 5% otkupljene maline ne može tako da se prodaje, a treba platiti prebiranje, troškove hladnjače, transport, pakovanje, i na kraju maržu krajnjeg prodavca, tj. supermarketa, i porez državi u kojoj se prodaje.
Ko vam brani da preberete vrhunske plodove, upakujete u pakovanja od 125g i to ponudite lokalnim supermarketima? Samo, ako hoćete dobar procenat te cene, morate da podelite i rizik – šta ako se to ne proda i počne da truli, ko snosi trošak?
Ne branim ovim prodavce, nego proizvođači gledaju samo sebe, oni u celom lancu snose samo deo rizika. Malina u Poljskoj stiže nešto kasnije nego u Srbiji, a za konditorsku industriju ta malina je isto prihvatljiva kao i ona iz Srbije, pa se cena i za srpsku malinu na evropskom tržištu određuje prema ceni poljske maline i zavisi od roda te maline u Poljskoj.
Ako nećemo da zavisimo od cene maline iz Poljske, Maroka ili Čilea, moramo da napravimo finalni proizvod.
Pa pokosite ih već jednom, aman Bog!!!
Da ne slušamo svake godine istu priču, dojadiste i Bogu i narodu!
Kad smo istrebili svinje, krave i bikove, pa uvozimo i meso i mleko iz Španije i Holandije ko poslednji slepci, neka ubuduće uvozimo i kiselu malinu iz Poljske.
Evo prijavljujem se da besplatno dođem sa svojim traktorom i kosačicom u Arilje, Požegu, Kosjerić i Ivanjicu.
O svom trošku ću da pokosim sve do poslednje maline koja se nalazi u celoj zapadnoj Srbiji.
A onda prelazim na jugo-istok, ako su i tamo zainteresovani za kosidbu.
Samo da vas moje uši i oči više ne čuju i ne vide ….
Naljutio se pastir na selo pa sam sebi odsekao k….
Pisti Vucku sto vi hocete da kosite…Njemu jos lakse,uvoz i kradja preko uvoza…Sta ovom narodu jos treba da bi se opametio
PA SVI SU NEZADOVOLKNI I SAMO KUKAJU!!! PA AJDE DA IZADJEMO SVI NA VIDOVDAN I PODRZIMO OVU NASU OMLADINU❤️❤️❤️❤️❤️!!!NIKAD VECI KRIMINAL I LOPOVLUK NIJE BIO I SVI NESTO CUTIMO I KAO NESTO CEKAMO…
Dosta više malinari vadi ako nemas računa,pokupovali stanove,besna kola ali kad odu na veselja kad počne prica kao da su izmislili atomsku bombu
Sve u redu, muka i tuga, ali kad treba da se glasa sns, ćute i zaokružuju.
Kad budemo svi imali malina koliko mozemo da oberemo sa porodicom bice i cene sad nasadimo hektare i uzmemo radnike i oce da se obogatimo a oni snime koliko ima poveza ih malina i onda smanje cenu jer malina nije krompir pa cu da prodam do juna iduce godine malinu mora da prodas isti dan a oni ucenjuju .a ovi iz kojekakih udruzenja bore se za proizvodjaca a malina sve jeftinija a oni sve bogatiji .