Proterivanje stručnjaka iz EPS, EMS i EDS, rashodovani kadrovi naprednjaka čekaju novu šansu
Resorni odbor (RO) za energetiku i rudarstvo Srbija centra (SRCE) upozorio je da država uvozi ogroman deo radne snage koja se zapošljava, a njihov angažman u državnim firmama se sprovodi najčešće preko posredničkih agencija specijazovanih za te vrste poslova, dok se istovremeno, kao što je slučaj u sektoru energetike, stručnjaci bukvalno proteruju iz državnih preduzeća, proglašavaju se nepodobnim ili nekooperativnim, prebacuju se na niža radna mesta udaljena od mesta stanovanja.
– Nekima se direktno dele otkazi bez obzira na to što ni pravna forma nije zadovoljena i što je jasno da će ovakva rešenja o otkazu ‚pasti‘ na sudu. Ali režim se nada da mnogi neće smeti da pokrenu sudski postupak. Plate inženjera se namerno drže na veoma niskom nivou, nedovoljnom za puku egzistenciju, a kamoli da omogući mladim ljudima da formiraju svoje porodice. Iskusni inženjeri od integriteta se izopštavaju iz svih poslova, smanjuju im se plate i dovode se u situaciju da samo čekaju penziju ili odlaze iz firme.
RO SRCE ukazuje da je to posebno izraženo i traje, više od decenije u javnim preduzećima Elektromreža Srbije (EMS), Elektroprivreda Srbije (EPS) i Elektrodistribucija Srbije (EDS), a da bi se ta podla politika Vučićevog režima sprovela, koriste se „energetski stručnjaci“ koji gostuju po svim medijima, čak i onim „nezavisnim“.
– Ovi‚ „energetski stručnjaci“ su zapravo davno rashodovani naprednjački inventar koji opet čuči pred SNS vratima i čeka sledeću šansu. Da li je moguće da iko u Srbiji može da poveruje da zemlja koja gradi EXPO u vrednosti većoj od 20 milijardi evra i čije elektroenergetske kompanije neracionalno i van svakog rezona rasipaju finansijska sredstva građana Srbije, nema novca da plati svoje zaposlene čije plate čine mali deo ukupnog prihoda firme? Tako, na primer, zarade zaposlenih EMS u ukupnom prihodu firme učestvuju sa 10-15 odsto. Prenosna mreža je preizgrađena objektima na šta nedvosmisleno ukazuju naponi iznad gornjih vrednosti u normalnom režimu rada.
RO za energetiku pita kakvu to Srbiju pravi Vučić sa svojom bulumentom poltrona – da li je to Srbija Pakistanaca, Avganistanaca, Tajlanđana, Egipćana, Kenijaca i ostalih afričkih i azijskih naroda, koji su došli „trbuhom za kruhom“.
– Za osudu je to što Vučić proteruje Srbe iz Srbije na jedan potpuno podmukao način pod plaštom toga da Srbi neće da rade i da je uvoz radne snage neophodan. Sve to sprovodi, u sferi elektroenergetike, preko takozvanih stručnjaka za energetiku koji pravdaju njegovu podlu politiku time da država nema mehanizam da podigne plate zaposlenima u državnim preduzećima.






































Узимају паре од тих мученика,једноставно народ мора да зна да има једну злу,криминалну власт и ако се не одркне те банда,сносиће одговорност и пред људима и пред Богом!!!
Abar po sistemu rekla kazala. Ni jednog imena, ni jednog dokaza, ni jednog papira, ni jednog svedoka, ni jednog dokumenta. Tako da ovo što neko piše piče jer ga je ispušio. Pogledajte zapadne društvene mreše kako ozbiljni politički aktivisti i odgovorni političari pisšu i dokumentiju izreceno. Tako da društvene političke mreže na zapadu su danas jače i ubedljivije u kritici nego minorne stranka. Više se političari tamo bije istina objavljenig na društvenim mrežama nego novinara. Tako da stranke polako gube svoj autoritet a građani se okreću društvenim mrežama i grade svoju prestavu o strankama i njihovim vođama.
Ja sam prvi u EPSu sa 40godina staza prebacen na TEKolubara zbog podrske studentima.Kasnije mnogo kolega kazenjeno i prebaceno na niza radna mesta.
Zovem se i prezivam:
Saša Cvijovic.
Dali gospodin koji ne sme da se predstavi zadovoljan?
DRAGI GRADJANI SRBIJE PRVO JE U EPSU IZVRSENA PODELA EPSa NA VISE FIRMI DA BI SE PRIKAZAO LOS RAD EPSa SAD CE DA PRODAJU PRVO EDS,PA EMS A TO SU ELEKTRO MREZE SRBIJE PA EPS TO JE PRODAJAEL.ENERGIJE.SVE OVO JE SMISLJENO URADJENO PA CE DA SE UZMU PROCENTI I ONDA NARODE IMA DA SE ZUBIMA ZA GUZICU UJEDETE.PLACACE SE SVAKA 3 MESECA I LJUDI SA NISKIM PENZIJAMA I PLATAMA CE DA NAGRABUSE.I SADA SE U SVI. DRZAVNIM FIRMAMA VODOVOD,KOMUNALAC,EPS JAVLJAJU PROBLEMI U RACUNIMA POLA LJUDI NEZNA DA IH POTKRADAJU DOLA,W UVECANI RACUNI, I NEMOGU DA ISPRAVE .DAJTE SE U PAMET OBECA NAM 5 POSTO PLATU,PENZIJU DA POVECA A CENE ODU 40 POSTO JESTE RETARDI.
Ja sam prvi u EPSu sa 40godina staza prebacen na TEKolubara zbog podrske studentima.Kasnije mnogo kolega kazenjeno i prebaceno na niza radna mesta.
Zovem se i prezivam:
Saša Cvijovic.
Dali gospodin koji ne sme da se predstavi zadovoljan?
Sasa Cvijovic da li I dalje podrzavate studente I ono sto su hteli da rade sa elektranama,aerodromu kontroli leta itd..dobro ste prosli za to se ide na robiju a ne premestanje na drugo radno mesto
PROVERITE KOLIKE SU PARE DATE NA RASKRESIMA MREZA 35KV,20,10KV U ZADNJE DVE GODINE.900.000.000 TOJE SAMO NA TOME DATO A SVE ISZA FIRMA POSLOVE DOBIJA I ZAZIM USTUPA PO CENI DUPLO MANJOJ OD UGOVORENE.
Volim samo sto su nam zuti omogucili lep zivot,velike plate,mali stepen nezapislenosti,ziveli smo u njihovo vreme odlicno,pa sto ih promenismo.daleko im lepa kuca,prodali sve fabrike,rasprckali pare i dovelu nas do bankrota
Bravo majstore .Nastaviće kada objavite prethodni komentar.
Zato sto je vucic obecao i izvrsio tesku izdaju sto Tadic nije hteo.O koruptivnim poslovima i pljacki ove vlasti i da ne govorimo.
Ovde ljudi pitaju kolike su plate inženjera pa evo odgovora. Inženjer početnik ima oko 115.000,00 dinara platu pa kako se penje u hijerarhiji do direktora ima oko 320.000,00 zbog ograničenja zarade. Šef službe ima oko 220.000,00
Stotine radnika je premešteno na niža radna mesta a znam lično neke koji su napustili EPS i otišli uglavnom u zapadne firme. Evo i par imena: Petar Tatomirović, Snežana Malbaša, Tijana Simić itd. Nije ni za Teslu bilo mesta ovde pa ni Đokovića danas pa šta očekujete za običnije ljude i kad vam muzičar vodi EPS?
Zasto vi koji nikada niprosli pored Elektrane niste pričate gluposti.Da bih se dobio dobar mašinstva kotla ili turbine mora proći najmanje 5 g rada na manje odgovornim radnim mestima .Pocinje kao pomoćnik rukovanja H P V tj prerada vode zatim kao mašinstva iste te HPV.Pose toga ide u TPV ili termicku pripremu vode,pa na kotlove kao drugi mašinstva pa prvi mašinstva a tek zatim na turbine kao pomoćnik a kasnije kao majstor
.Pro odlaska polaže se ispit , koji se ranije zvao ATK a.Drage moje neznalice, teško je doći do vode turbine.Na osnovu ovoga nikom se ne isplati izgubiti majstore ovog zanata. Ali svugde ima neradnici a iz iskustva vam ovo pisem , jel sam 41g proveo tim vodama.
Zasto vi koji nikada niprosli pored Elektrane niste pričate gluposti.Da bih se dobio dobar mašinstva kotla ili turbine mora proći najmanje 5 g rada na manje odgovornim radnim mestima .Pocinje kao pomoćnik rukovanja H P V tj prerada vode zatim kao mašinstva iste te HPV.Pose toga ide u TPV ili termicku pripremu vode,pa na kotlove kao drugi mašinstva pa prvi mašinstva a tek zatim na turbine kao pomoćnik a kasnije kao majstor
.Pro odlaska polaže se ispit , koji se ranije zvao ATK a.Drage moje neznalice, teško je doći do vode turbine.Na osnovu ovoga nikom se ne isplati izgubiti majstore ovog zanata. Ali svugde ima neradnici a iz iskustva vam ovo pisem , jel sam 41g proveo tim vodama.Nema dugog pisanja , jel vam ne odgovara komentar
Radikalima tj. SNS-u nisu potrebni ljudi od znanja,takvi ih stalno podsećaju koliko su glupi.
Primer čistke u EPSu je smena direktora Tomaševića,izuzetnog stručnjaka, koji se suprotstavio davanju hidroelektrana Mađarima.A SNS najbolje zna da krade i uništava Srbiju.
Zato sto je vucic obecao i izvrsio tesku izdaju sto Tadic nije hteo.O koruptivnim poslovima i pljacki ove vlasti i da ne govorimo.
SVI U EPSU SU DRZAVA U DRZAVI.SVI SU DOBILI STANOVE DOSTA VECE I KVALITETNIJE NEGO DRUGI RADNICI.SSEFOVI EPSA DOBILI KUCE.PLATE SU DUPLO VECE NEGO PISLANICKA PLATA.GODISSNJE ODMORE KORISTE IDU NA MOTE A ZIMI KORISTE NA ZIMOVANJE SVE IM PLACENO .SVUDA EPS IMA SVOJE HOTELE NAMORU I NA PLANINI.IMAJU OBEZBEDJENU ZIMNICU.OGREV UGALJ PRVI SSVERCERI RADNICI EPSA.SVE EPS PA EPS A KRADJE I MARVEZACIJE SU TOLIKE DA PREVAZILAZE DRZAVNI BUDZET.VRAPCI PEVAJU KOD REMONTA DA POLJACI OBRADE OSOVINU TURBINE KOSSTA 2 MILIONA DIREKTORI KNJIZE NA 4 MIONA DOLARA ILI MARAKA.UZIMALO SE RAZNOSILO SE RAZBACIVALI SE I OPET EPS OSTADE.NIKO IZ EPSA NEPLACA STRUJU.IZNEDJU PROIZVEDENE STRUJE 100% I PRODATE POTROSSACIMA JE JE 50%. RAZKIKA 50%. ISPORUCENA U NAPONSKU MREZU I NEMA JE NIGDE NESTIGNE DO POTROSDACA.ZASSTO PA SVAKI CETVRTI U SRBIJI KRADE STRUJU.OGROMNE SU KRADJE
.A PROSTO JE UKRASTI STRUJU DOK SU STRUJOMERI U KUCI SVE DOK DE NEIZBACE NA BANDERE ONDA JE TO MNOGO TEZE JER SE VIDI.OVAJ SSTO KUKA MALE PLATE U EPSU INZI JERIMA SSTO NENAPISA DAVIDIMO KOLIKO JE PUTA VECA OD MINISTRA ILI PREDSEDNIKA DRZAVE ILI OD PLATE HIRURGA.NEGO POLITICARI I KUKA.LAZOV.
Svaka čast Davide,
Pre 10 godina jedan mlad elektroinženjer se obratio javnosti sa ozbiljnim saopštenjem o krizi u EPSu i lepo predvideo šta će da bude.
Između ostalog je naveo da će elelktro mreže za dvadeset godina propasti jer se ne održavaju. Drugo on je izračunao da se 16% a možda i više procenta proizvedene energije gubi od proizvođača do potrošača. Što je najviše zabeleženo u svetu. Gubici su u prenosu i plis krađa. Taj mladi inženjer je proglešen neprijateljem naše zamlje, jer kobajagi širi paniku. Da bi taj taletovani elektroinženjer posle suspenzije, konkurisao u SAD za inženjerskog kontrolora njhovih distributivnih elektromreža i posle godinu dana imenovan je za glavnog kouča u tom sektoru.
Znači naš mladi čovek ovde ne valja a u Americi ga postavljaju za glavnog stručnjaka nadziranja kontrole i centralizacije mrežnog sistema u Americi.
To sve govoti o našoj neozbiljnosti i javašluku.
Samo.laordanja bez ikakve sustine!!
Sve napisano rekla-kazala.
Što ne dokumentujete priče-? Što ne navedete minimalne iznose plata inženjera,…naročito u tim sistemima-!!!!????
Nikad nisu bile male.Ni sada.
Šuplja priča.
Ma nas to ne interesuje šta ko priča.
Mene kao potrošača brine da za 10 godine struja neće redovno stizati do mije kuće, jer če se svaki čas dalekovodi od centrla do naslja kvariti. Vać danas imamo da struje nestaje čim padne sbeg ili veće kuša. Sačekajte zimu setićete se mojih rači.
Ala si se ti nalupao prijatelju, za medalju
Zato gradjani nisu dobili racune za april mesec, spojice vise meseci i uracunati kamatu. Zato narode belezi sve postupke pa ces shvatiti koga treba preskociti prilikom zaokruzivanja na izborima. Prevrsena je sva mera, vlast je mnoge oslepela, kada progledaju bice kasno, odgovarace.
Jeste li vi svesni koliko je zloupotreba u EPS u samo na lokalnom nivou Distribucije u Čačku? U hijerarhiji od montera, preko nabavke do direktora. Mnogi akteri u sukobu interesa. Do podne u radnom odelu EPS a od podne privatni rad u tom istom odelu. Direktor u talu sa privatnicima, pojedini iz EPS a imaju privatne firme, otvorene na druge ljude, ucenjuju privrednike svojim vezama i tako dobijaju većinu poslova.
Ma sad, sad je pravi tajming da se dokažu.😂🤣