Prethodni članak
Kad počinje prolećni raspust?
Za učenike iz škola s područja Vojvodine prolećni raspust počinje u petak, 3. aprila, a završava se u utorak, 14. aprila.
Đaci u ostatku Srbije će biti na raspustu od petka, 10. aprila do utorka, 14. aprila.
Školsku godinu najpre završavaju maturanti gimnazija – 22. maja, a potom učenici završnih razreda trogodišnjih i četvorogodišnjih srednjih stručnih škola i učenici osmog razreda – 29. maja.
Ostali osnovci raspuštaju se 12. juna, a srednjoškolci 19. juna.
_______________________________________________________





































Nije raspust ,već Uskrs.Tada ne radi cela Srbija
Није ускрс него васкрс исус није ускрснуо него васкрсо!
Po pravilima srpskog jezika i knjizevnosti moze da se kaze i da je Isus Uskrso kao i da je Vaskrso. Kada pravoslavna crkva bude investirala novac u obrazovanje kao neke druge crkve imace pravo da namece taj crkveni narativ… srpski jezik su uredjivali ljudi od nauke, prosvetitelji….
I pre svega, vi sto slavite iskljucivo Vaskrs a ne Uskrs naucite da se krstite u hramovima a ne po ulici, generacijama se prave hramovi da bismo imali gde da se pomolimo i prekrstimo.
Dragi velikovernici
У потпуно се са вама слажем! И ја сам при просвети. Зашто бих крила да сам спремачица. Поштено зарађујем за хлеб.
Vaskrs je neradan svima, a ne samo prosveti.
Sojka Spasić
Raspust je bio za Sretenje
Није ускрс него васкрс исус није ускрснуо него васкрсо!
Da li to znači da je prvi radni dan za osnovce 15.april?
Jebo skolstvo jedni ovako a u Srbiji onako Beograd ima sve nasa deca nista po drugim gradovima
Šteta što nije Vaskrs iskorišćen kao povod da se napravi još jedan raspust. Do 1. maja, na primer.
Malo je raspusta tokom godine.
Godinama pitam zašto nije jedinstveno za celu Srbiju? Zimski raspust u Vojvodini uvek za katolički Božić? To je polugodište a ono je nakon 18 radnih sedmica što je sredinom januara. Zašto tako?
Ovo je uzas da su u Srbiji skratili najveci praznik koji se praznovo duze a u Vojvodini traje vise od nas onda bi trebalo da podignemo glas i mi da trazimo duze za nase porodice i decu ovako nemoze i neide ili isto ili drugacije ne .
Ovo nije realno Vojvodina od 3-ceg do 14 a Srbija krace uvek je bilo isto sta smo mi ne pravoslavci a oni pravoslavci odmah da produzite isto koliko je u Vojvodini toliko je i u Srbiji a ne u Srbiji 4 dana a u Vojvodini 11 dana pa sva su deca ista jedino ako je podeljeno da nisu.
Nepravda prema deci koja ne pripadaju Vojvodini. Vojvodina je sastavni deo Srbije i raspust bi trebalo da bude isti.a ne po pokrajinama da se pravi. Za verski praznik svako ima pravo da izostane sa posla ili škole.
Eto prostog primera, pa zar to nije diskriminacija dece
I kako to Vojvodina i ostatak Srbije, autor teksta treba da bude pažljiviji.
Jeste sada duzi raspust u Vojvodini, ali su za Sretenje u Vojvodini bili slobodni samo ponedeljak i utorak, a u ostatku Srbije ponedeljkak-petak.
Svi imamo 180 nastavnih dana godisnje, samo su raspusti drugacije rasporedjeni.
I JA SAM MISLJENJA DA RASPUSTI TREBA DA BUDU U ISTO VREME U CELOJ SRBIJI, S TIM DA I OSTALIMA TREBA OMOGUCITI DA PROSLAVE SVOJE VERSKE PRAZNIKE NERADNO.
Da li bi neko od novokompanovanih pravoslavnih soraba nama slabije obrazovonaim, koji smo na žalost tanki i u gramatici objasnio u čemu je razlika izmedju glagola uskrsnuti i vaskrsnuti? Hvala unapred
Ne verujem da dotični znaju da objasne. 🙂
Razlike, naravno, nema, sem u zvučanju, kome je šta lepše, bliže i na šta je više navikao.
Otprilike ovako: Vaskrs je srpskoslovenski oblik, a Uskrs narodni. Kada se od XIX veka pojednostavljivao dotadašnji crkveni/književni jezik, neke reči su se naprosto prilagođavale, pa je tako od „vdovica“ nastalo „udovica“, od „vaskrs“/“voskres“ (ruskoslovenski) „uskrs“, itd. Naš jezik je, naprosto, u svom razvoju prošao više tzv. redakcija.
Oba su oblika pravilna, samo je ovaj prvi svojstveniji crkvenoj terminologiji, a drugi svetovnoj. Međutim, poslednjih par decenija se forsira ta glupa priča o „više katoličkom“ obliku Uskrs, kao što je npr. latinica odjednom „više katoličko pismo“. Sećam se, kad smo bili deca, bio je prevod naziva filma „Osmi putnik: Uskrsnuće“, znači, koriste se oba oblika, samo mnogima odgovara da se prave ludi i unose nove, besmislene podele.
Isto tako je, na primer, tisuća zapravo slovenska reč, a hiljada – grčka.
Kao da je bitno da li je Vaskrs ili Urkrs….
Svi slave Uskrs ne samo prosveta…
Jedini važan deo vesti je da raspust ne počinje i ne završava u CELOJ državi u isto vreme!!!
To je nedopustivo!!!
Imamo loše uskustvo sa tim razdvajanjima!
SVE vi trebalo da se odvija na isti način SVUDA u Srbiji!!!