”Испада да нико није крив за убиство наше деце”
Нинела Радичевић, мајка девојчице Ане Божовић жртве масовног убиства у београдској Основној школи „Владислав Рибникар“, оценила је данас да је суноврат српског друштва почео тог 3. маја 2023. године, а не 1. новембра 2024. падом надстрешнице у Новом Саду.
Нинела Радичевић је упутила оштру критику медијима који, како је оценила, не придају довољан значај и више нису заинтересовани да се баве темом „Рибникар“.
– За пад надстрешнице је лакше упрети прстом и тражити кривца у власти, а у случају“ ‘Рибникар’ све се свело на патологију једне породице – сматра Нинела Радичевић.
Она оцењује да то не сме да буде епилог и да је недопустиво да се заврши на томе да је отац несавесно држао оружје, а мајка занемарила своје дете – потребна је кривична одговорност за масовно убиство.
– Испада да нико није крив за само кривично дело, за масовно убиство које се десило у основној школи у центру престонице. Тај случај мора да има свој закључак, да се не би десило поново – поручила је Нинела Радичевић.
Она сматра да случајеви попут „Рибникара“ треба да мењају правну праксу, а то се у Србији није десило.
Подсећа и на више пута упућену иницијативу за измену Кривичног законика и то да се старосна граница кривичне одговорности за најтежа дела са елементима насиља смањи са 14 на 12 година
– Знам да се те ствари не мењају преко ноћи, нити у старту кажем да их морамо мењати, али хајде да барем разговарамо о томе – казала је Нинела Радичевић и поручила и да, упркос свему, неће одустати од правде за њену убијену ћерку.
– Сви говоре о правима починиоца, а шта је са правима жртава – упитала је Нинела Радичевић.
У злочину у Основној школи „Владислав Рибникар“ убијени су Мара Анђелковић, Бојана Асовић, Ангелина Аћимовић, Ана Божовић, Адриана Дукић, Ема Кобиљски, Катарина Мартиновић, Софија Негић, Андрија Чикић и Драган Влаховић.
Трећа годишњица масовног убиства у Основној школи „Владисав Рибникар“ данас ће бити обележена комеморативним програмима испред школе и у парку Ташмајдан.
Комеморативни програми и помени у Београду
Трећа годишњица масовног убиства обележава се комеморативним програмима испред школе „Владислав Рибникар“ и у парку Ташмајдан.
Део Улице Краља Милутина данас је „Простор тишине“, навела је школа на свом сајту. Код броја 10, грађани од 8.40 до 20.00 могу да одају почаст убијенима.
_________________________________________________________________





































