Zatvoreni bazen zarobljen u obećanjima
Nije bilo lokalnih izbora u poslednjih 30 godina, a da građanima Čačka nije obećavana izgradnja zatvorenog (pokrivenog) bazena. Pominjale su se razne lokacije, a obećanje su davali i oni desni i oni levi, a Bogami i oni sa političkog centra. I četnici i partizani, i republikanci i monarhisti što bi se reklo, a manje slatkorečivi nisu bili ni oni što ih danas zovemo građanska opcija.
Koliko god ideološki bili suprotstavljeni, oko buduće gradnje zatvorenog bazena svi su bili jedinstveni.
Evo šta nalazimo u arhivi medijskih objava.
Veljko Negovanović, nekadašnji lider čačanskih socijalista, je o izgradnji zatvorenog bazena pričao za lokalni list „Čačanski glas“ još 2008. godine. Tekst je objavljen u izdanju od 6. juna pod naslovom „Prioritet u radu SPS-a nakon ulaska u gradsku vlast biće izgradnja zatvorenog bazena„.
Istinomer.rs mu je tri godine kasnije zbog datog, a nerealizovanog obećanja, dao ocenu „neispunjeno“ i u obrazloženju napisao da priča o izgradnji zatvorenog bazena u Čačku traje više od 20 godina.
Na zvaničnom sajtu grada tada je objavljen tekst pod naslovom „Čačak dobija zatvoreni bazen pored stadiona fudbalskog kluba Borac„: Izgradnja kreće u martu 2013.
U izjavi člana gradskog veća Ostoje Mijajlovića, datoj godinu dana ranije, stoji da će izgradnju bazena finansirati Azerbejdžan, a ukoliko bude potrebe, deo sredstava obezbediće lokalna samouprava. Čačanski bazen trebao je da ima površinu 8.222 kvadrata i da bude izgrađen pored stadiona fudbalskog kluba Borac.
Daljom pretragom dolazimo do 10. februara 2016. godine i objave pod naslovom „Velimir Ilić položio račun Čačanima i poručio da nam treba čvrsta ruka„. Bila je to kampanja sa promocijom rezultata vladavine stranke Nova Srbija u Čačku.
Povod je tribina Nove Srbije održana u prepunoj sali Doma kulture pod nazivom „Nova Srbija u slici i reči naših prvih 20 godina„. Iza podnaslova „Bitnija je narodna kuhinja koja hrani gladne nego zimski bazen„, stoji da je Ilić želeo da izgradi zatvoreni bazen, ali da se od toga odustalo jer je investicija preskupa.
– Košta 7,5 miliona i pravi 1.000 evra gubitka dnevno – izjavio je tada Ilić, između ostalog i zaključio – zato ćemo da napravimo neki skroman, ne mora da bude olimpijski.
Infopress.rs se pozivajući se na izvor Ozon Press i Lav Televiziju, 18. decembra 2019. godine, preneo obećanje tadašnjeg gradonačelnika Čačka Miluna Todorovića da će se sledeće godine raditi projektna dokumentacija, a da će zatvoreni bazen biti otvoren na dan grada 2021. godine.
Morava.info.rs prenosi najavu iz Sportskog centra „Mladost“ 17. juna 2020. da će Čačak u najskorijem roku dobiti zatvoreni bazen koji je više-decenijska želja svih građana Čačka.
U tekstu pod naslovom „Ovako će izgledati zatvoreni bazen u Čačku“ priložene su i fotografije, lokacija je rasadnik iza Instituta za voćarstvo preko puta srednje Tehničke škole.
I na kraju, Lepote Srbije.alo.rs, nije naznačeno kog datuma, iza naslova „Nova era razvoja grada na Moravi“ objavio da gradska uprava u Čačku poziva sve meštane i stručnu javnost da se upoznaju sa nacrtom planiranih investicija grada za 2022. godinu i daju svoje predloge. U delu teksta u kome piše da će grad, kao jedan od ulagača, izdvojiti 504 miliona za kapitalne investicije, pominje se između ostalog i izgradnja zatvorenog bazena.
Posle svega što smo prikupili, imali smo samo jedno pitanje: Od koga je ova ideja prepisivana iznova i iznova, zapravo potekla? Čije je to bilo prvo možda predizborno obećanje?
Da li smo saznali?
Jesmo.
Dok smo sklapali priču o čačanskom zatvorenom bazenu koji je zarobljen u obećanjima, za koga imamo različite dimenzije, ali negde uglavnom sličnu lokaciju, u fokusu smo imali užički zatvoreni bazen, najbliži u okruženju. Pretragom smo došli do podataka. U „Vestima“ od 17. novembra 1960. pojavio se članak pod naslovom „Da li će naš grad dobiti bazen?„. Dobio ga je posle 52 godine. Otvoren je na dan grada Užica 9. oktobra 2012. godine.
Znači u užičkom slučaju protekle su 52 godine od ideje do realizacije. I tada nam se rodila ideja da pronađemo čačansku nultu tačku.
Novinar Rodoljub Petrović bio je na funkciji predsednika opštine Čačak od 1992. do 1996. godine. Za svog mandata često je na pitanja građana odgovarao sa – Nisam za to nadležan. Na pitanje da li je obećanje o bazenu krenulo u vreme njegovog mandata ili ranije, odgovorio je jedne prilike da možda i jeste, ali da se ne seća. Mnogo je toga bilo, ko će zapamtiti sve.Uputio nas je tada na profesora Aleksandra Stefanovića.
– On bi mogao da zna – konstatovao je Petrović.
Legendarni Aco Puš, profesor fizičke kulture, bivši igrač i sportski radnik u košarkaškom klubu „Borac“, novinar i publicista, u međuvremenu je preminuo, kao i Rodoljub Petrović uostalom, ali ostali su tonski snimci njihovih izjava. Tada se, u decembru 2022. godine, na naše pitanje o nultoj tački zatvorenog bazena u Čačku, najpre prisetio atmosfere sa otvaranja novoizgrađenog letnjeg bazena pored Atletske staze u okviru kompleksa Sportskog centra „Mladost“ i izjavio sledeće:
– Ja sam kad je otvoren bazen, prvi skočio u njega. Bio je tu pokojni Žiko Luković (sudija Osnovnog suda) koji mi je rekao „Ajde skači“. Pa su onda bacili u vodu Boža Filipovića (tadašnji direktor SC Mladost) sa sve novčanikom itd. I onda je tako bilo nekog razgovora: E sad je vreme i da se ovaj bazen pokrije. Toga se sećam, a drugih varijanti da li je bilo ili nije bilo ne znam, uglavnom bilo je dosta priče oko toga. Pogotovo što je ideja da bazen bude kod Tehničke škole, da je to jedno povoljno mesto i verujem da Čačak to zaslužuje i što pre to bolje.
Iz ovoga zaključujemo da je izjava da „ovaj bazen treba pokriti“ data kada je otvoren letnji bazen u našem gradu, a bilo je to 1977. Da li je to bila nulta tačka same ideje, vrlo moguće. Po tome možemo da konstatujemo da ideja živi skoro 45 godina.
Šta je sa političkom idejom, bilo predizbornom ili datom za vreme ili pred kraj mandata?
Rešeni da saznamo ko je prvi naš zatvoreni bazen zarobio u obećanje, pozivamo jednog od aktera priče sa početka. Gradonačelnika u dva mandata od 1996. do 2004. godine, Velimira Ilića. Evo šta od njega saznajemo.
– Znate, priča o gradnji zatvorenog bazena koju sam ja pokrenuo na početku svog mandata i našao sponzora i donatora da nam to sve završe, bila je aktuelna do kraja mog vođenja opštine. Međutim, mučeni Čačak nije mogao da se dogovori oko lokacije. Jedni su bili da to bude kod stadiona FK Borac, drugi da bude u okviru SC Mladost. Teći su bili za tamo, četvrti za ovamo i tako je to prošlo. Mi smo predlagali da bude manja veličina bazena, male bazene po 20 metara sa 10, 12 metara ili 50 metara sa 12 metara. Bazeni tih dimenzija su odlični, imaju ih u mnogi hoteli širom sveta. I da jednostavno imamo te zimske bazene na dve-tri lokacije. Čačak je imao novac za to, ja sam više puta opredelio stavke u budžetu, ali… Nije to moglo, jednostavno ljudi su hteli olimpijski, a veliki bazeni su ogromni gubitaši. Evo gradovi koji imaju takve bazene pokazuju da nijedan veliki bazen, ne posluje bez gubitaka u zimsko vreme – kaže Velimir Ilić.
Na naš poziv odazvao se i Veljko Negovanović, koji je od 2008. do 2016. godine bio predsednik Skupštine grada. Pitali smo ga, od koga je sve krenulo kad je gradnja pokrivenog bazena u Čačku u pitanju.
– To je, da kažem bila dežurna aktuelna tema u Čačku. Koliko se sećam bila je sporna lokacija jer se vrtelo u trouglu Institut za voćarstvo / Tehnička škola / OŠ „Vuk Karadžić“. Kao kočnica pojavio se problem prosecanja ulice Svetog Save kroz Gradski park na čemu su urbanisti insistirali decenijama unazad kako bi se rešio akutan saobraćajni problem, a u tom slučaju ulica bi prošla po sred lokacije za gradnju bazena. Kad se toga tiče, kad je bila rasprava oko toga, ja sam bio mišljenja da ta lokacija nije dobra za zatvorene bazene. Mnogo je tu sadržaja na malom prostoru. Moram samo još jednu stvar da kažem, nigde ti bazeni zatvoreni nisu rentabilni, to su velika ulaganja i troškovi održavanja, a mi smo takvi da nemamo dobru praksu korišćenja takvih objekata. Ipak, to je civilizacijska obaveza da građani Čačka konačno dobiju zatvoren bazen.
Dosadašnji sagovornici, u potrazi za prvim političkim obećanjem zatvorenog bazena u Čačku, bili su Aleksandar Stefanović, Velimir Ilić i Veljko Negovanović. Trag nas upućuje da odemo još dalje. Pronalazimo nekadašnjeg predsednika opštine od 1989. do 1992. Miloša Uroševića. Na njega su nam ukazali stariji sugrađani, on bi mogao da zna, rekli su.
– Pa čujte, ja sam pre 30 godina bio predsednik opštine. I to je bilo vreme već polaganog raspada zemlje i veoma teških uslova za organizaciju opštine. Tada su pokrenuti neki projekti. Vodosistem Rzav je bio glavni projekat, onda doveden je gasovod ispred Čačka, da bi se gasificirali kotlovi po Čačku … išlo se sa idejom da se napravi Hidrometeorološka stanica pa aerodrom koji bi puno značio i privredi i građanima. To su bili projekti vezani za Republiku. Bazen, zatvoreni/pokriveni kako god ga nazvali, nije tada, koliko se ja sećam, bio u prvom planu. To se pojavilo kasnije, mada su sankcije bile uvedene dok sam ja bio u opštini, tako da budžet je bio takav da se jedva izlazilo na kraj, privreda već nije imala posla i nije vreme bilo za takve projekte, iako je taj sportski centar pored Morave zaista sjajan i pruža velike mogućnosti za dalji razvoj.
I tako iz istorije u stigosmo u sadašnjost. U vreme vladavine Srpske napredne stranke.
Čačanski portal „Morava Info“ objavio je, 17. juna 2020. godine, tekst pod naslovom „Ovako će izgledati zatvoreni bazen u Čačku„, u kome je navedeno sledeće: Čačak će u najskorijem roku dobiti zatvoreni bazen, koji je višedecenijska želja svih građana Čačka, najavljuju iz Sportskog centra “Mladost“.
Iako je izgradnja ovog sportsko-rekreativnog objekta već dugi niz godina u magli i predmet je predizbornih obećanja svih garnitura lokalne vlasti od 2000. naovamo, iz vrha aktuelne čačanske vlasti stižu uveravanja da će u narednom četvorogodišnjem mandatu ova kapitalna investicija “sasvim izvesno biti realizovana“, navodi se u tekstu portala „Morava Info“.
Tu je i saopštenje Sportskog centra, čiji je tadašnji direktor Miloš Stevanić, sada pomoćnik gradonačelnika i poverenik SNS-a za Čačak.
– Da sportska infrastruktura u Čačku napreduje iz godine u godinu svima je jasno. Dovoljno je prošetati i širom otvoriti oči. Prosto je nemoguće ne primetiti kako izgledaju sportski objekti i tereni u našem gradu koji su uglavnom locirani na prostoru Sportskog centra Mladost. Jedan od svakako kapitalnih sportskih objekata, koji je i želja Čačana oročena najdužim rokom je zatvoreni bazen. Idejno rešenje je izrađeno. Čačak će u bliskoj budućnosti dobiti reprezentativan zatvoreni bazen, koji će zaokružiti sjajnu sportsku ponudu za sve naše sugrađane. Ovaj divan sportski objekat kapitalnog značaja će takođe biti izgrađen u delu grada koji je već namenjenjn sportskim i obrazovnim sadržajima. Realizacijom ovog projekta, koja je više nego izvesna, naš grad će se svrstati rame uz rame sa najrazvijenijim centrima. Sportska infrastruktura će omogućiti dalji razvoj i uspeh čačanskog sporta, ali i doprineti zdravom stilu života Čačana svih generacija.
Prošlo je još četiri godine, a od zatvorenog bazena ni abera.
Onda je 3. juna 2024. godine na zvaničnom sajtu Grada Čačka osvanuo sledeći tekst:
U toku su pripremni radovi za izgradnju olimpijskog bazena, koji će se, sa svim pratećim sadržajima, prostirati na oko 15 hiljada metara kvadratnih, rekao je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.
– Savremeni olimpijski bazen sa tribinama kapaciteta za 800 gledalaca, sa dodatnim dečijim bazenima, bazenom za neplivače, bazenom za osobe sa invaliditetom, kafe bar bazenom sa plažom, bazenom za odmor i hidromasažu, saunom, kafe barom, ambulantom, teretanom i prostorom za prezentacije, biće mesto u kom će sigurno uživati ne samo Čačani. Projekat je vrlo zahtevan i obiman, ali ništa manje nismo ni želeli. Sigurni smo da je ovo pun pogodak za naš grad, ali i za čitav okrug, pa i Srbiju. Biće ispunjen decenijski san svih Čačana – rekao je gradonačelnik Todorović, napominjući da bez izuzetne podrške Vlade RS i predsednika RS Aleksandra Vučića ovako nešto ne bi bilo moguće.
E kmad se u celu stvar umešao Aleksandar Vučić lično, onda se nada Čačana da će konačno dobiti zatvoreni bazen opet probudila.
– Želimo da novim generacijama ostavimo moderan, savremen i funkcionalan olimpijski bazen, koji će se koristiti u decenijama pred nama. Biće pristupačan osobama sa invaliditetom. Naravno, posebne benefite imaće naši predškolci i vukovci. Implementiraćemo najsavremenija tehnološka rešenja. Objekat će biti energetski efikasan sa solarnim panelima, toplotnim pumpama, sa najsavremenijom tehnikom koja će minimizirati troškove održavanja – naglasio je gradonačelnik Todorović.
Već krajem 2025. godine Čačani će imati jedno od najmodernijih „kupališta“, koje će moći da koriste tokom cele godine, navedseno je na kraju teksta na službenom sajtu Grada Čačka tog juna 2024. godine.
Polovinom oktobra 2024. godine Gradska uprava za urbanizam Grada Čačka objavila je Javni poziv za prezentaciju urbanističkog projekta za gradnju zatvorenog bazena u Čačku.

Čačani su na toj prezentaciji mogli saznati da sada postoji novi projekat bazena i da je odluka da će se graditi na lokaciji sa koje su prethodno uklonjeni jedan kafić i dva porodična stambena objekta.
Da sve bude uverljivije postavljena je i ograda oko budućeg gradilišta sa jasnom naznakom šta će se tu graditi: zatvoreni olimpijski bazen.
Stajala je tako ta ograda nekoliko meseci, dok se nije ofucala, a građani iza nje počeli da parkiraju automobile.
A onda su jednog novembarskog dana 2024. godine, došli komunalci i uklonili ogradu i bilbord na kome je oglašena buduća gradnja bazena. Građanski aktivista Pavle Jelesijević snimio je taj trenutak.
Šta reći na kraju ovog teksta?
Nemojte da vas utisak vara, nije nam bila namera da agitujemo za davno obećanu gradnju zatvorenog/pokrivenog bazena. Kad su mogle komšije u Užicu da čekaju preko pola veka, čekaćemo i mi.
Na jednom, svim Čačanima znanom primeru, obradili smo samo fenomen obećanja i lažnih vesti, kojima vlast manipuliše sa građanima.
Eto, ovo živi preko 30 godina i sasvim slučajno, uvek u neko određeno vreme, virne i vrati se nazad – u neispunjena obećanja.
_______________________________________________________________





































Da, ali pisite i o tome da je grad obecao od prvog do cetvrtog razreda besplatke udzbenike. Moja deca su drugi i treci razred, receno nam je prosle sedmice na roditeljskom da ce grad refundirati novac samo za prvake posto za ostale nema novca.
A laz za bazen kao sto napisaste traje vec decenijama, secam se kad su iz CIP-a iznosili dokumentaciju u opstinu i nista. Mada su ovi otisli dajdalje, pred izbore okaciti tablu, ogradu, klozet za radnike, zakopali par kasika buldozerom i otisli posle izbora, bas pokvareno.
Pitao bih velimira zašto je u opštinu ubacivao ćaci stručnjake i ovim sadašnjim nazadnjacima pokazao koja je prečica za propast Čačka pošto su ga definitivno iskopirali i upravu zatrpali polupismenjacima, nazadnjacima, kuravama i njima sličnim!
Pitao bih i koliko gubitaka ovaj šljam što nam se o vrat okačio pravi mesečno, godišnje!?
Sve kad se sabere, gori su od požara, poplave, mraza i svih drugih elementarnih nepogoda zajedno!
Nije čudo što ništa ozbiljno u gradu da se napravi ne može, kad ih ima kao termita, stotine!
Ko nas je kleo nije dangubio!
Ja nw vidim problem u ovim obecanjima. Dok god narod veruje neka i lazu i kradu. Sto bi stari govorili dok ima ovaca bice i vune
Ne samo da izgradnja bazena mnogo košta, nego i održavanje koje nikako ne bi moglo da se kompenzuje skromnom cenom ulaznica za naplatu korišćenja bazena. Ko će, odakle i do kada gradu nadoknađivati troškove održavanja ,,rupe bez dna“? A ako već bazen, bilo koje veličine, treba da se gradi zar nije najlogičnije da se adaptiraju i pokriju postojeći bazeni u okviru SC Mladost i napravi fleksibilna konstrukcija tako da leti bude otvoren bazen, a zimi zatvoren? Na kraju krajeva, možda je i vreme da Čačak dobije hotel sa nekim manjim bazenom, teretani, SPA i drugim propratnim sadržajima u kome bi oni koji imaju potrebu i dovoljno novca mogli da se brčkaju i zimi i leti.
Kako to da zatvoreni bazen mnogo košta i nije održiv samo u Čačku. Grad Čačak je šesti po broju stanovnika u Srbiji, i spada u pet narazvijenih industrijskih centara, kako se izdržava zatvoreni bazen u Pirot, Užicu, Zrenjaninu, Bečeju, Nišu, Kragujevcu, Kruševcu. Ako gledate tu seljačku filozofiju onda ni galerije, muzeji, bioskopi, hale, stadioni nisu isplativi. Nego recite da ste nesposobni, sramota je da grad ne moze 40 god. da napravi investiciju od 6 miliona evra, nije to 600 miliona, pa Izraelci su sad uložili u BIG 30 miliona evra. Sramota je da Čačak u 21. veku nema ni jedan sportski objekat gde može da se odigra neka međunarodna utakmica u bilo kom sportu, i mi smo kao sportski grad. Zatvoreni bazen se pravi jednom u sto godina i ovi debilni predlozi da se pravi neki mali bazenčić ili hotel sa bazenm su nebulozni, zato nemamo normalan ni stadion, ni halu, ni atleski stadion, sve nešto na pola napravljeno i improvizovano. Da li je isplativa i samoodrživa Arena u Beogradu ili nacionalni stadion na kome ćese igrati dve utakmice godišnje, nije, ali se ipak prave. U Beogradu može sve da se pravi, ne štedi se, zato nam gradovi u unutrašnjosti i izumiru. Velju Iliću gradski bazen je skup i nije isplativ, a njegov kućni bazen nije skup i on je isplativ. Kenjator matori, nakrao se para pa sad filozofira. Grad Čačak treba da napravi lep, zatvoreni olimpiski bazen, sa različitim komercialnim sadržajima, za sadašnje i buduće generacije koje će ovde živeti. Gradu treba i nova bolnica, hala, pozorište, stadion, parkovi, univerzitet, tržni centri….sve što jedan moderan grad treba da ima, ako mislite da zadržite i privučete stanovništvo u grad, da ne postanemo obična kasaba iz koje svi beže. Zašto beže ljudi iz Bora, Leskovca, Pirota, Vranja, Negotina, Ćuprije….pa zato što tamo nema ništa, neće ljudi da im se život svede da jedu i spavaju.
ČAČANI , VELJA IMA ZATVOREN BAZEN.ZAR SE NE KUPATE KOD NJEGA ?
Molim vas da dubina vode u tom bazenu ne bude više od pola metra, da se ćaciji i ostali dodjoši ne udave. Sistem za prečišćavanje nije ni potreban, što je prljavija i smrdljivija voda, njima će biti lepše.
Pa sad kruži priča po vatoši čačamskoj da je uklanjanje ograde naložio novi vlasnik placa, onaj čije kladionice nose naziv jedne južnoafričke zemlje. I još kažu da je grad uzeo novac na zajam od tog kladioničara ali da isti nije mogao da vrati pa je zemlja otišla u zamenu. Isto kažu da su ovi kladioničari što koriste ime nekog „pijaniste“ što je trebao i Palmi žirafi da svira, isto zajmili al da ne šalju kamatare, da su oni strpljivi. Tako kaže varoš, sad vi vidite…
Sve će tp narod pomlatiti
Cim se to desava, uskoro je promena vlasti, policije, kriminalaca i svega ostalog.
Lepo receno,to je to!
Odlican bazen, divno izgleda, Caci mogu i skokove da odrade posto su vesti 🙂
Dok se pisu prazne price o bazenu…. Danas naredba u MB namenska da svi do jednoga koji su pod ugovorom moraju doci u 17h u Lucane na setnju kao podrska sekti! Nema ko hoce, nego moraju svi!!
Isto i drugim javnim preduzecima u Cacku,Pozegi,Valjevu….
Wellness centar, spa and resort se u uveliko grade na Cvetnjaku.