Dobit Volkswagena pala za čak 44 posto
Dobit nemačkog automobilskog diva Volkswagen prošle godine je snažno pala, a uprava koncerna najavljuje veliko restrukturiranje koje uključuje i značajno smanjenje broja zaposlenih u Nemačkoj.
Kako je kompanija objavila u utorak, neto dobit u 2025. pala je za 44 posto i iznosila je 6,9 milijardi evra. Reč je o najlošijem rezultatu koncerna još od 2016. godine, kada je poslovanje snažno pogodila afera poznata ‘Dieselgate‘.
U Volfsburgu pad dobiti objašnjavaju kombinacijom nekoliko faktora, piše Bild, visokim troškovima restrukturiranja koncerna, američkim uvoznim carinama te ozbiljnim problemima u poslovanju sportske marke Porsche, koja je deo Volkswagenove grupe.
Operativna dobit Porschea prošle godine je gotovo nestala i iznosila je tek oko 90 miliona evra, dok je godinu ranije prelazila pet milijardi evra. Taj dramatičan pad snažno je povukao nadole ukupan rezultat koncerna.
Ni ukupna operativna profitabilnost nije impresivna. Operativna marža celog koncerna pala je na 4,6 posto, dok bi bez uticaja američkih carina iznosila oko 5,5 posto. Finansijski direktor koncerna Arno Antlitz upozorio je da takav nivo profitabilnosti dugoročno nije održiv.
U isto vreme, uprava planira dodatne rezove u Nemačkoj. Predsednik uprave Oliver Blume u pismu deoničarima najavio je da bi do 2030. oko 50.000 radnih mesta moglo da bude ukinuto u celom koncernu u Nemačkoj.
Deo tog plana ranije je već predstavljen. Krajem 2024. koncern je najavio da će samo u osnovnoj marki Volkswagen do kraja decenije biti smanjeno oko 35.000 radnih mesta. Sporazum sa snažnim nemačkim sindikatom IG Metall predviđa da se do 2030. otpuštanja neće sprovoditi kroz prisilne otkaze, nego uglavnom kroz odlazak u penziju i dobrovoljne programe.
Pad dobiti dolazi u trenutku kada se cela evropska automobilska industrija suočava sa velikim pritiskom. Uz skupe investicije u elektrifikaciju, proizvođači moraju da se nose i sa jačanjem konkurencije iz Kine i promenama trgovinske politike, naročito na američkom tržištu.
Na te trendove upozoravaju i analize industrije. Prema podacima Udruženja evropskih proizvođača automobila (ACEA), evropski proizvođači automobila suočavaju se sa rastućim troškovima tranzicije prema električnim vozilima, dok se profitne marže smanjuju.
Za Volkswagen to znači ubrzanje restrukturiranja i pokušaj povećanja profitabilnosti u razdoblju kada se automobilska industrija nalazi u jednoj od najvećih transformacija u poslednjih nekoliko decenija.
Aktuelni rezultati Volkswagena samo su deo šire slike problema sa kojima se suočava nemačka automobilska industrija. Proizvođači finansiraju skupu tranziciju prema električnim vozilima, suočavaju se sa rastućom konkurencijom kineskih proizvođača i sa neizvesnim trgovinskim okruženjem, posebno na američkom tržištu. Uz to, visoki troškovi rada i energije u Evropi dodatno pritiskaju profitne marže.
Izgledi za sektor u srednjem roku ostaju neizvesni. Analitičari očekuju nastavak restrukturiranja i rezanja troškova u velikim evropskim automobilskim grupacijama, dok će ključni test biti sposobnost proizvođača da zadrže konkurentnost u električnoj mobilnosti i pritom zadrže profitabilnost.
________________________________________________






































Ah, posebno kad kupite nov VW i onda dve godine iti kvar, a fabrika ne zna da ga otkloni!
Das Auto. Deutsche Qualität. Kako da ne padne kad im novi motori trose ulje. To je dizajn i kvalitet koji je gurao Brisel i njegove regulative. Od dizela hteli da naprave ekolosko vozilo i eto dokle su stigli. Kupice brandove Kinezi, neke ce ukinuti, konsolidacija trzista. Tako su nama iz Nemacke govorili.